ČAJOTA

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a dinksi » 03 okt 2008, 22:03

Ves ta pridelek iz ene rastline.....uaaaauuuu.
Če sem prav razumel....rastlina je enoletna...potakneš cel plod, iz katerega se razvije rastlina plezalka. Odgovarjajo ji isti pogoji kot za buče :?:
Kdaj se pa potakne plod :?:
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 03 okt 2008, 22:57

Meni se je najboljše obnesla tista posajena konec januarja, saj je aprila (v loncu posajena) že imela tri veje po dva metra. Ena je bila posajena nekoliko kasneje (in ni nikoli zaprav zrastla), ena pa je pognala od lani (sicer zelo pozno in šibka).

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a bučarka » 04 okt 2008, 12:13

Jan, prosim shrani jih nekaj zame za drugo leto, saj sem brez. Hvala. :D
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a jan24 » 16 okt 2008, 20:33

Letos bo pa res težko vse pojest (bojim se da mi bodo začele množično kalit). V Kopru že mesec in pol ni bilo pravega naliva. V zadnjih tednih je tako bilo bolj malo plodov (a tej so bili občutno težji). Od kar sem začel obilneje zalivati se je pojavilo ogromno novih plodov (skrite so že vsepovsod po latniku in v okolici ; ). V nedeljo bom pobral prve.
Če kdo želi semena jih lahko dobi v Kopru.

Pojavil se je še en problem, temperatura v kleti se je povišala in so najstarejše čajote začele kalit (tako da sem jih pospešeno pojedel). Ali morda kdo ve kaj bi lahko naredil da bi to uspešneje preprečil?

p.s.: ima kdo semena gladke čajote za menjati?

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 19 okt 2008, 11:36

Danes je število čajot preseglo vsa moja pričakovanja. Nabral sem jih kar 38... in še veliko se jih redi za sredo.

Slika

Slika
Eden izmed trojčkov, v sredo bom pobral tudi prvega štirojčka, ki ga ba trenutno ne morem fotografirati, saj je na zelo nedostopnem mestu na latniku...

Slika
Tri različne debeline (na levo 400g, zgornja 500g, spodnja 800g)...

Slika
Skupinska fotografija- zasedle so polovico mize...

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 19 okt 2008, 15:33

Tudi pri nas imamo toliko plodov, da bodo začeli verjetno prej kalit, kot pa jih bomo pojedli.
Kakšnih 100 kom imamo že v kleti, zavite v časopisni papir in v najhladnejšem kotu, da bodo čim kasneje pričele kaliti. Razen tega jih sproti uživamo skoraj vsak dan, nekaj pa jih je še rastočih na rastlini.

Ker je težko vzdrževati v prostoru enakomerno nizko temperaturo, se je mož domislil, da bi ponovno "zalaufal" en stari hladilnik in bova v njem shranila plodove čajot.

Če se bova dokončno odločila za to varianto, bom o morebitnem uspehu še poročala.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a jan24 » 20 okt 2008, 17:46

Sedaj pa še par fotografij danes nabranih...
Slika
Na teh bi se že lahko učil štet od ena do 4... danes sem pobral trojčka in nevrjetnega štirojčka...
Teža vseh je le 800g, vendar za viseti na takem predelu latnika je že kar precej, zato sem raje kot da razpadejo jih pobral...
Slika Slika Slika Slika

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 29 okt 2008, 19:23

Največja uspešnica na mojem vrtu je letos zagotovo čajota. Že prav nenavadno ji ustrezajo pogoji letošnje sezone. Po velikemu pridelku 38 čajot pred desetimi dnevi, se jih je zvrstilo še 35 prejšnjo sredo, 38 v nedeljo in zagotovo letošnjo najštevilčnejša- 60 danes :D (skupna teža današnjih presega 15Kg). Sedaj, ko je čajota nekoliko razbremenjena, držim pesti, da bo kakšna čajota presegla v teži do sedaj najtežjo (800g). Dobre možnosti ima siamski dvojček (dve zlepljeni skupaj), če ga štejemo kot ena :wink: .

Je komu uspelo preseči 1Kg teže ene čajote?

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

ČAJOTA

OdgovorNapisal/-a barbika » 28 dec 2008, 19:15

V jeseni sem dobila na neki razstavi eno čajoto. Dala sem jo v hladno klet in zavila v časopisni papir. Pred nekaj dnevi pa sem opazila, da je pričela poganjati kake 2 -3 cm velike belkaste cime. A ni še prehitro, kaj naj z njo naredim?
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

OdgovorNapisal/-a fresia » 29 dec 2008, 13:17

To pa je moja čajota, ki pridno žene. Posadila sem jo tako, kot mi je povedal gospod, ki mi jo je dal- kot Amarilis. Upam edino, da ne bo preveč gnala.

Upam, da bom pravilno nastavila sliko :D
Popravljam, ker se ne vidi. Pojdite na stran:
http://matea-fresia.medion-fotoalbum.si/
Tam bi se moglo videt :D
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a bučarka » 29 dec 2008, 14:01

barbika, lahko še malo počakaš in pustiš v hladnem prostoru, saj ti bo na toplem podivjala in boš imela mega poganjke. Sčasoma pa jo bo treba dat v zemljo - najprej v lonec noter, spomladi pa ven.

Še vedno iščem čajoto brez bodic... :roll:
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a fresia » 29 dec 2008, 14:03

bučarka je napisal/-a:barbika, lahko še malo počakaš in pustiš v hladnem prostoru, saj ti bo na toplem podivjala in boš imela mega poganjke. Sčasoma pa jo bo treba dat v zemljo - najprej v lonec noter, spomladi pa ven.

Še vedno iščem čajoto brez bodic... :roll:


A si vprašala Ruth? Al pa malo ven iz Velenja je en gospod, ko se ukvarja z bučami pa okrasnimi travami, vrtnicami,... Sam ne vem kako se mu reče. Cvetal vem, da ma obešen na vrtnariji in ful nenormalno prijazn je :D
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a bučarka » 29 dec 2008, 17:52

fresia, hvala za nasvet. Bom vprašala pri Reševih.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a jan24 » 04 jan 2009, 15:07

Končno mi je uspelo dobiti čajote brez bodic. Sicer sem pa semena moral prinesti kar precej od daleč. Letos jih žal nimam še dovolj za razdajati, če bodo v letošnji sezoni uspele, bodo na razpolago prihodnjo jesen.

Slika
Dve sta težji od 800g, ena pa je precej majhna. Prodajalca sem vprašal če mi da take, da bodo dobro vzkalile, tako da sedaj držim pesti.

Slika
Tu so pa vse stvari, ki sem jih prinesel- semena nekih bučk, čajote, veliko čilija in mnogo drugih semen.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a bučarka » 04 jan 2009, 16:51

Srečkovič. Jaz do svoje še nisem prišla. :cry: Kje pa si jih kupil?

Se priporočam za kakšno seme od ostalih zadev, če boš imel odveč. Pa bodičaste čajote mi prosim daj na stran - se moram zadovoljit z njimi, če ni drugega. :wink: Sem si malo okrepila zbirko semen, če te bo kaj zanimalo.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a jan24 » 04 jan 2009, 17:05

Semena sem dobil kar precej daleč- v Indiji na lokalni tržnici v Ooty 8)
Glede bodičastih, jih je še kar nekaj na strani, sicer pa so začele masovno poganjati, tako da ne vem do kdaj bodo zdržale. Semen čilija je tudi dovolj, nekaj je semen pravega čaja, za katera pa ne vem če so zrela ali sploh kaljiva.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a bučarka » 04 jan 2009, 18:06

Feeensy!!! :o

Bodo pa malo več časa v loncih. Sej..še malo, pa bo spet toplo. Juhu!
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 05 jan 2009, 00:17

Še nekaj zanimivosti o čajoti:
1/ Koren čajote spominja na krompirjeve gomolje in samo ena rastlina lahko razvije do 15 kg takšnih "gomoljev", vendar na globini do 1,5m in naj bi bili tudi užitni. Če koren ne zamrzne, se spomladi rastlina sama obnovi iz podzemnih gomoljev.

2/ Čajota je rastlina kratkega dne, zato pri čajoti šele krajši dnevi sprožajo prehod iz vegetativne faze v fazo generativne rasti in razvitja plodov. Zato čajota rodi plodove precej pozno v jesen. Da bi izzvali bolj rano cvetenje in donos plodov, lahko to dosežemo z umetnim krajšanjem dneva.
In sicer tako: ko so rastline stare od 6-8 tednov, moramo vsaj 4 tedne vsaki dan od 16h do 8h zjutraj rastline prekrivati s črno folijo. Na ta način je dan za rastline v obdobju prekrivanja dolg 8h, kar povzroča hitrejše cvetenje in formiranje plodov. Ko pričnejo cveteti, prekrivanje ni več potrebno.

3/ Zanimiva značilnost čajote je viviparija, kar pomeni, da seme vzklije v samem plodu; včasih že celo takrat, ko plod še visi s stebla. Plodovi, ki jih bomo koristili za nadaljne razmnoževanje, moramo pobrati, še pred začetkom kaljenja v njih. V zimskem času moramo plodove shraniti v suhem prostoru in pri temperaturi 5-10°C. Vsak plod posebej zavijemo v časopisni papir, da ne izgubi preveč vlage.

4/ Zgodaj spomladi začne seme v plodu kaliti. Na vrt ga posadimo od začetka do sredine maja in pri tem poramo paziti, da se nežni poganjek ne odlomi. Plod se sadi malo poševno, tako, da je vrh ploda (kjer se je plod s pecljem držal vreže) postavljen navzgor. Posajen plod (seme) se lahko prekrije z zemljo, vendar se bolj priporoča, da gleda plod 2-3cm iz zemlje. Tak položaj nastane tudi, ko zreli plodovi sami spontano padajo z rastline in gre pravzaprav za imitacijo naravnega načina razmnoževanja čajot.

5/ Čajoti bolj kot vertikalna opora ustreza horizontalno postavljena žična mreža okoli 2 m iznad tal. Seveda mora imeti tudi v širino dovolj prostora, saj je plezalka, ki lahko doseže dolžino do 20m.

6/ V naših razmerah nima nekih karakterističnih obolenj in škodljivcev. Masovno pa se lahko pojavijo listne uši, ki pa jih odpravljamo z običajnimi zaščitnimi sredstvi.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a barbika » 18 feb 2009, 18:03

Moj lanski sadež čajote ima že kakih 10 cm dolg poganjek. Ali ga moram že posadit v korito in koliko ga zagrebem?
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

OdgovorNapisal/-a bučarka » 18 feb 2009, 18:52

quo_vadis je napisal/-a:Posajen plod (seme) se lahko prekrije z zemljo, vendar se bolj priporoča, da gleda plod 2-3cm iz zemlje.


Lahko ga daš v lonec, ja.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • čajota
    Pripete datoteke Napisal/-a caramela » 09 apr 2005, 06:39
    18 Odgovori
    20373 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jan24 Poglej zadnji prispevek
    30 sep 2007, 18:03
  • Čajota
    Napisal/-a Gretka » 22 jan 2008, 11:22
    2 Odgovori
    4317 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bojanp Poglej zadnji prispevek
    31 jan 2008, 09:23
  • čajota
    Napisal/-a slavka » 17 okt 2008, 17:08
    2 Odgovori
    3422 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a rok.k Poglej zadnji prispevek
    19 okt 2008, 11:00
  • Čajota
    Napisal/-a čistilec » 05 okt 2009, 11:51
    1 Odgovori
    2804 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jan24 Poglej zadnji prispevek
    05 okt 2009, 14:48
  • Čajota- prezimovanje...
    Napisal/-a jan24 » 05 okt 2007, 20:10
    16 Odgovori
    24269 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Ivčk Poglej zadnji prispevek
    02 sep 2008, 16:39

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov