terarijske rastline

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

terarijske rastline

OdgovorNapisal/-a sasok » 17 nov 2007, 21:49

Pozdravčki :D zanima me če si je kdo uredil doma kak tak terarij (izrečno samo za rastline s pokrovom) ker me zanima katere vrste se dodali in kako vam uspevo! V knjigi sem doma prebral da se v tak terarij ne splača devati nekih "navadnih" rastlin, morda kakšno praprot, orhidejo...
Torej upam da mi boste zaupali kakšne lastne iskušnje ter priporočili katere rastline je najbolj pametno dati v tak terarij!
Hvala!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 01:28

Torej doma imam en terarij in sicer imam tarantelo (terarij namenjen živali) tukaj pa je govora o terariju v katerem gojiš rastline, ki ti v stanovanju ne bi uspevale bodisi zaradi prenizke vlažnosti, svetlobe, toplote.. Torej narediš terarij ki je zgoraj odprt, vanj nasipač prst in posadiš rastline! Terarija še nimam bom pa si omislim ker me zanima kako se to obnese! V knjigi piše da lahko v njem gojiš oz. je priporočljivo praproti, Fittonie, Marante, Cryptanthuse, Calathee, Selaginelle, Rhoee... Sedaj me je zanimalo če se je kateri forumaš lotil česa podobnega in katere rastline bi še lahko gojil tukaj noter! piše da se super odnesejo tudi manjše orhideje (katere bi to bile??) ter da ko tak "vrt" zasadiš ga potem zapreš s steklenim pokrovom in ne rabiš kar lep čas zavitak ker se ustvari dobra mikroklima! zgrelcem lahko tak terarij tudi primerno ogreješ!
Torej najbolj me zanima če veste še za kakšne rastlini ki bi tukaj not usprevale, ker bom delal ekperiment v kleti na to temo! :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 14:55

Tako rastline ki so primerne za vrt v steklenici in terarijski vrt:
Acorus
Begonija rex (sorta z majhnimi listi)
Calathea
Cryptanthua
Draceana sanderiana
Ferns
Ficus pumila
Fittonia
Hedera heliy (sorta z majhnimi listi)
Maranta
Neandre bella
Pellionia
Peperomia
Pilea
Saxifraga sarmentosa
selaginella
Rhoeo
Pritlikave orhideje
Občutljive praproti

Če se komu sanja kje bi lahko kaj od tega dobil se priporočam za kak nasvet!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 14:58

Zelo zanimivo. Super!, ja ogrevanje ni problem ker bo na ceveh v kleti kjer teče topla voda za kurjavo in bo toplotna energija praktično zastonj! Bom premislim, s epa dajo dragi športi tudi pocenit!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a izu » 18 nov 2007, 15:47

mini orhideje imajo v cvetličarni v Murglah! Cena je 24€ se mi zdi.


Lp Luka
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a frenky » 18 nov 2007, 15:57

sasok,

Kako veliko zadevo misliš imeti?
Kakšno razsvetljavo?
potrebuješ še kroženje zraka, vlaženje

Na Zs mi pošlji email pa ti pošljem kako svojo fotko.

Večina naštetih rastlin je za rastlinjak :wink:

Orhideje raje naroči iz tujine.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 15:58

Ej hvala res! Vse sem pretipkal iz knjige tako da kaj več ti ne morem napisati glede tistih na začetku!! Ups; ja, ono sem narobe napisal in sicer je Neanthe bella!
Doma imamo rdečežilno fitonijo!
V naši cvetličarni imajo veliko tistih miniaturnih rastlin kao "mini mix" po 1.5€ ali še manj, tako da to bi šlo! Za praproti bom tudi pogledal po Obi Merkur, Bauhaus...
Sicer pa sem si tako dober z tisto ki ima cvetličarno, tako da kaj naročiti nebi bilo problem!
Hala za izčrpen post!
Orhideja.com pa tako ne pošilja pozimi ne?


PS: Popavljeno!
Zadnjič spremenil sasok, dne 18 nov 2007, 16:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 16:09

Ja, torej zadeva bo velika približno 70X50x30 in mislim da bi bila primerna za največ 5 rastlin, če ne manj! Vanj bi dal eno orhidejo, praprot, morda kakšno fitonijo... Ta terarij bo v naši kleti ob vzhodnem oknu! Temperature v kleti še nisem meril, bom v kratkem. Bo pa treba terarij vseeno ogrevati, to je dejstvo, svetlobe pa mislim da bo dovolj saj sem bil danes v zelo oblačnem vremenu spodaj, pa je bilo vsaj meni zelo svetlo! Sedaj me zanima, v knjgi piše da nasuješ 3cm proda, 5 cm prsti in posadiš rastline. Ko zadevo zasadiš in zaliješ pustiš malo odprto da se kondenz razbini in zadevo zapreš! Ali je tako prav?? Zračiš po potrebi! Sedaj pa kam v takem terariju posaditi orhidejo??
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a frenky » 18 nov 2007, 16:38

problem, ker je zadeva tako majhna.

Če ne boš imel kroženja zraka se bo pojavila plesen. Večina orhidej ti v 'slabi svetlobi nebo uspevalo. Mogoče kaki paphiodilum, glede na nižje temp mogoče masdevallia.... Orhideje potrebujejo kroženje zraka!!!! Lahko jih pritrdiš na kako vejo, ki gleda iz peska....

Zemlje se izogibaj, raje uporabi kak inerten substrat

Moja domneva je, da si v kakšni starejši knjigi ogleduješ steklene zasaditve.

Če malo bolje pogledaš boš ugotovil, da so uporabljene rastline ki ne cvetijo.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 16:42

Ja se strinjam ja! No, za oni vrt v steklenici so res rastline ki ne cvetijo! Drugače pa za tisti terarijski vrt, pa je lahko pokrov odprt brez pbroblema, pa mislim da je potem dovolj dobro krožnje zraka, če je spodaj grelec in se topli zrak dviga!
Smem vprašat v kaj rastline posaditi če ne v zemjo?
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a zupka » 18 nov 2007, 16:50

Za tvoj novi vrtiček ti bom poslala "Peperomia clusiifolia". Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a frenky » 18 nov 2007, 16:53

Namesto zemlje uporabi kateri koli obstojen substrat: Seramis, glinopor, lahko tudi kakšen pesek (npr. vulkanskega izvora)


Vlaga bo vedno na dnu! :wink:
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 17:00

Aha zanimivo, glinopor bomo kupovali sedaj ker moremo neke sobne rože obsipat. Ampak kako pa je kaj z hranili v glinoporju in ostalih takih zadevščinah!?
Pa še to; oprosti da gnavim ampak se mi zdi da se na to spoznaš tako me še zanima kje lahko kupim glinopor pa tote lavine pa seramis??
V kakšni Kaliji ali pa po totih shopping centrih like Obi, Bauhaus, Merkur...?
HALA (vem da gnjavim)
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a frenky » 18 nov 2007, 17:27

Zemlje ti ne svetujem, ker je v njej veliko mikroorganizmov> vlaga>>velika možnost pojava plesni.... v glavnem problemi

Omenjene zadeve vsebujejo nekaj hranil, dodatek pa boš rastlinam dodal ob zalivanju pršenju z vodo, ki ji boš dodal nizko koncentracijo gnojila (obično tekoče gnojilo)

Glinopor povsod, seramis v Avstriji (mi glede tega še nismo v EU :lol:), vulkanski izvori poceni zadeva v živeks ali pa kje drugje.

Ma, lahko uporabiš vse kar ne razpade. Uporabi malo domišljije :P
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 18:34

Aha ja super h*** Drugače bom pa sedaj kar hitro skočil na lov za glinoporjem in to lavo pa bom videl kaj bom dobil! Kaj pa kak kremenčev pesek? To bi verjetno bilo tudi primerno!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a frenky » 18 nov 2007, 18:40

Ja lahko, vendar kakšna večja granulacija.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 nov 2007, 19:12

aha vredu! Bom te poiskal in začel izdelovat! Ko bo končano bom prilepil slike! Če ima še kdo kak nasvet se priporočam!

Aja za gretje še! Ker bo sedaj ob oknu rabi torej dodatno gretje, pa sem mislil da bi bil dovolj kakšen kabelski grelec morda 25W??
Pa še to; ga je bolje dati spodaj pod terarij ali v pesek v terariju?
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov