strupene rastline

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

strupene rastline

OdgovorNapisal/-a monek » 25 apr 2008, 19:28

Pozdravljeni!
Sem čisto nova na tem forumu. Doma imamo kunčeka ki je ves čas puščen ven in hodi po hiši. Ker želim v prihodnje imeti več rastlin v hiši kot do zdaj me zanima katere rastline so strupene za človeka in živali.
Hvala za pomoč!
monek
monek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 25 apr 2008, 19:15

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 25 apr 2008, 20:18

Jaz se ta trenutek spomnim dveh: difenbahija in ognjič!

Ko sem bila še otrok je ena naša zelo stara soseda na vrtu zamenjala ognjič pred cvetenjem s špinačo in umrla od zastrupitve. Takrat so vsi v naši ulici in bljižni okolici vrgli iz vrta ognjič in še sedaj ne vidim, da bi ga kdo imel. In za nič na svetu jaz ne bi uporabila ognjičevega mazila. Tak močno se mi je ta dogodek vsedel v spomin!

LP
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a ajsa » 05 maj 2008, 19:35

Zdravo, če pogledaš v kakšno knjigo o sobnih rastlinah, kaj hitro ugotoviš, da jih je velik del bodisi strupenih ali pa lahko vsaj dražijo kožo. Poleg morda najbolj razvpite difenbahije, navajajo še begonije, filodendron, monstero itd. Ne vem pa, koliko bi jih morali pojesti, da bi nam dejansko škodovale. Kunci so najbrž bolj občutljivi in je res bolje, da jim sobne rastlinice skrijemo.

Da bi bil strupen ognjič pa prvič slišim, zeliščarji ga zelo cenijo in ga ne priporočajo le kot mazilo, ampak tudi kot čaj, o zastrupitvah pa nisem zasledila nobenega podatka.

LP
ajsa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 30 mar 2005, 16:37

OdgovorNapisal/-a dinksi » 05 maj 2008, 21:42

Tudi mi uporabljamo ognjič kot mazilo proti opeklinam.
Če ga je gospa zamenjala za špinačo se ga je mogla močno najest, da ji je škodil. Tudi koristne stvari škodijo v velikih količinah. Nisem pa še nikoli slišal, da je ognjič strupen.
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a dinksi » 05 maj 2008, 21:49

Aja.... strupena je tudi tisa. Iglice, veje, korenine in koščice v plodu so zelo strupene. Sam plod pa je menda užiten.....nisem poskusil.
Doma imam adama katerega sok močno draži kožo....sklepam, da je tudi strupen.
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 15 maj 2008, 10:33

Hm, glede ognjiča: Jaz lahko trdim samo, kar se spomnim. Seveda pa dopuščam možnost, da je bila takrat napačna razlaga o strupenosti ognjiča - če ga poješ. Je pa po drugi strani res, da vse kar je povedanega o ognjiču zdravilnega velja samo za uporabo na koži. Nikoli in nikdar še nisem zasledila da bi prodajali npr. kakšne kapsule iz ognjiča, ki so za zaužitje.

Je pač tako - ko enkrat dobiš odpor do neke stvari, je ne maraš več.
LP
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 15 maj 2008, 15:32

Pa še to - v mislih sem imela izključno liste ognjiča, ko sem govorila o tem, da bi naj bili strupeni!
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 21 maj 2008, 12:44

danes sem slučajno naletela na to stran na spletu:


www.ljubljana.si/file/631020/strupene_r ... enicah.pdf [/url]
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost