polyscias - ali jo kdo pozna?

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

polyscias - ali jo kdo pozna?

OdgovorNapisal/-a maurina » 05 nov 2003, 10:05

Zivjo!
Med mnogimi loncnicami, ki sva jih dobila ob poroki, se je znasla tudi zelo lepa rastlina, pri kateri na kartoncku pise, da gre za polyscias. Po internetu pa sem pod tem imenom nasla drugacne rastline kot je moja. Je visoja 1m, ima kake 3cm debelo deblo in ozko zrasceo listje zelo lepe okrogle in ob robovih zavihane oblike. Barva je temno zelena. Moja svakinja je tudi imela eno, pa jo je zgleda prevec zalivala in je shirala. Sedaj ima spet drugo, pa ji ne more najti primernega prostora, ker ji na vsakem zacne izgubljati liste. MOja je nekje zraven radiatorja, zalivam jo zelo malo, sedaj jo prsim, drzi pa se izredno dobro.
Ima kdo kaj vec podatkov?
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a maurina » 05 nov 2003, 10:13

o, nasla sem jo, to je aralia polyscias fabian, fotke pa ne morem pripeti, nekaj server nagaja
http://www.euganea.org/Pianteweb/PIANTE.htm
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a maurina » 11 nov 2003, 12:23

Zdaj imam že monolog - a nima nihče izkušenj s temi rastlinami?
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a Evterpe » 11 nov 2003, 15:24

No, da ne bos imela monologov. Te rastlinice ze dalj casa obcudujem v merkatorju :)

http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... scias.html <--- tukaj imas nekaj malega o teh rastlinicah, poglej ce je katera podobna tvoji ali pa malo precekiraj kako se za njih skrbi.
Evterpe
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 30
Pridružen: 28 okt 2003, 15:36
Kraj: Kranj

upam, da ti bo kaj lažje...

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 11 nov 2003, 19:14

Ojla,

svojih izkušen ravno nimam, sem se pa pozanimala. Tvoja rastlina potrebuje veliko svetlobe (pa ne direktnega sonca poleti), sobno temperaturo, rosenje in redno zalivanje (substrat se ne sme izsušiti). Za njo usodno pa je zastajanje vode, prepih in kombinacija hladen prostor in stalno mokre korenine.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a maurina » 17 feb 2004, 09:42

Zivjo!
Oglasam se spet v zvezi s svojo polyscias. Te mesece je krasno uspevala. Raste zraven radiatorja, ampak ker je v hisi 16-17 stopinj, tudi tam zraven ji ni tako vroce. Skratka, poganjala je nove liste, stari so veselo rastli. Zdaj pa so se ji zaceli susiti. No, na zacetku so se posusili, ampak je bilo novih listov vseeno dovolj. Zdaj pa ji rahlo porumenijo (postanejo recimo olivno zeleni) in v par dneh odpadejo. Sem ze mislila, da sem pretiravala z zalivanjem in da gnije, pa sem jo dvignila in spodaj je bila lepo suha. Ampak, kaj zagledam - neke musice, crne, velike kak 1,5 - 2 mm, cisto tanke.
A jo one kaj zrejo? Naj jih pospricam - s cim?
Lp!
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a maurina » 23 feb 2004, 12:32

A res nihce nima pojma, kaj je z mojo rastlinico? Joj, meni pa je tako hudo, ko gledam, kako ji odpadajo listi.
Raje bi slisala prej vase mnenje, ker vidim, da ste sami mojstri!
Lp!
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a CARMEN » 11 mar 2004, 09:40

Zaradi teh mušic imam doma paranojo že nekaj let. Mušice ne škodijo, škodijo ličinke, ki so zelo majhne, bele barve, ko boš rožo zalila, bodo po zemlji skakale. Ličinke se hranijo s substratom, poškodujejo korenine. Jaz imam okužene vse sobne rastline (ca.40), edini nasvet, ki sem ga dobila, je bil ta, naj vse rastline vzamem iz loncev, operem lonce, zamenjam vso zemljo in mogoče se jih bom znebila. Poskušala sem s Perfectionom, vendar je bil učinek kratkotrajen, zopet so se pojavile. Doma imam veliko živali, predvsem mačke rade pijejo vodo iz podstavkov, zato se zelo bojim, da je ta strup nevaren za njih. Svetoval mi ga je fitopatolog. Biokill obije mušice, na ličinkah je neučinkovit. Če je okužena samo ena rsatlina, ti svetujem, da jo čimprej izoliraš in poskušaš s presaditvijo. Če pa kdo pozna učinkovito rešitev, ki ni strupena za domače živali, naj se takoj oglasi.
CARMEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 06 nov 2003, 10:03

OdgovorNapisal/-a maurina » 11 mar 2004, 09:55

Ja, to sem mislila storiti danes. Da bi oprala lonec, pa se nisem spomnila. Bom upostevala. Se mi pa zdi, da je rastlina ze cisto sla k streli - vsako jutro najdem po 4-5 vecjih odpadlih listov, tako da si ne delam vec utvar.
Skoda, ker je kar zadovoljno uspevala.
Lp!
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov