Kako posaditi semena?

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Kako posaditi semena?

OdgovorNapisal/-a zasha » 21 feb 2007, 16:52

Iz Tajske sem dobila semena dveh različnih rastlin in nihče ne ve, katere so. Prosila bi vas, izkušene, če imate kakšno splošno idejo kako in v kakšno zemljo vstaviti ter kakšni pogoji so potrebni za srečen izzid? Semena so velika kot lešniki, črni ter temno rdeče barve.
Hvala za vašo pomoč.
zasha
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 feb 2007, 20:29
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a zupka » 21 feb 2007, 18:36

Tudi sama sadim eksotične rastline. Navodila so zelo različna. Nekje stična točka je sledeča: Naredi se mešanica peska oz. mivke in kvalitetne zemlje v razmerju 1:1 ali 1:2. Zemljo se da v kalilnike ali pa v lončke. V zemljo se potisnejo semena. Kako globoko, je odvisno od velikosti semen. Zemlja mora biti vlažna, vendar ne mokra. Lonček pokrijemo z plastično folijo oz vrečko, kalilnik s pokrovom. Lonček je potrebno vsake dva dni odkrivati za eno uro. To pa zato, da se v vlažni zemlji ne razvije plesen. V večini primerov seme kali na temperaturi, ki je višja kot 20°C. Ko sadika vzklije, je potrebno odstraniti zaščitno folijo oz. pokrov. Sadike se razsadijo, ko so velike 2-3 cm.
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a zasha » 22 feb 2007, 15:23

Hvala. Kaj pa ko se že pojavijo sadike? Jih imam lahko na soncu? Baje da je ena rožica grmovje, ki kasneje obrodi nekakšne sadeže.
zasha
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 feb 2007, 20:29
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a zupka » 22 feb 2007, 16:23

Odgovor bo zelo pavšalen, ker ne poznam rastline. V večini primerov te eksotične rastline potrebujejo sončno lego, vsaj te, katere imam posajene.

Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Pepe » 22 feb 2007, 16:23

Težko je svetovati, če ne veš točno za katero vrsto gre. Na splošno pa semena tropskih rastlin potrebujejo za kaljenje precej toplote. Sobna temperatura v glavnem ni dovolj. Jaz seme posadim tako, kot je napisala Zupka in dam lonček na zmerno topel radiator. Temperatura zemlje je med 28 in 30 stopinjami, preverim jo s termometrom. Če je prevroče enostavno premaknem na hladnejši del radiatorja in obratno.
Glede nadaljnje oskrbe je tudi težko reči, dokler ne veš za kakšno rastlino gre. Glede na to, da so s Tajske, bi sklepal, da potrebujejo toplo in vlažno okolje. Sonce vsekakor, samo pred pripeko bi jih bilo treba nekako zaščititi.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a zupka » 22 feb 2007, 16:36

Zasha, glede na to, da imaš problem z razpoznavanjem rastline, ti pošiljam spletni naslov, na katerem sem našla rastlino, katere seme sem prav tako prinesla iz Tajske. Lep pozdrav

http://stores.ebay.de/tropical-garden_Bluhpflanzen
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov