Katere rastline posaditi?

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Katere rastline posaditi?

OdgovorNapisal/-a Andreja008 » 17 avg 2007, 08:08

Pozdravljeni!

Imam novo stanovanje, v katerem je pozimi vroče, poleti hladno poleg tega pa ni neke pretirane svetlobe. Zanima me katere zelene sobne rastline bi mi uspevale, saj mi do sedaj še nobena ni preživela! :(
Andreja008
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 17 avg 2007, 07:49

OdgovorNapisal/-a natka » 17 avg 2007, 13:34

Mogoče bi ti rastla zamia ali zamioculcas, ki je namenjena za bolj temne prostore.

Mislim da na policah ob oknu, bi uspevale tudi ostale rožice.

Težko je napisati kakšne rože bi ti uspevale, saj nisi napisala, kaj si do sedaj imela, s čim imaš izkušnje,...
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a Andreja008 » 17 avg 2007, 23:13

V prejšnjem stanovanju sem imela orhideje, ki so mi prekrasno uspevale a so mi v novem stanovanju kmalu po selitvi sle, ostala mi je le ena, ki pa je v fazi mirovanja. Dobila pa sem tudi draceno, ki je od začetka tudi lepo uspevala kasneje pa so se ji listi povesili in posušili in je ni vec.

Mislim, da jih zalivala nisem niti preveč niti premalo ne vem pa ne! :?

Skrbijo me pogoji v stanovanju ampak ni vrag da se ne bi nasla kaksna rastlina, ki bi uspevala v moji "luknji" :) !
Andreja008
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 17 avg 2007, 07:49

OdgovorNapisal/-a sasok » 17 avg 2007, 23:25

taščin jezik bi ti zagotovo uspeval saj je res zelo vzdržlij, le pretirano zalivanje ga lahko vzame na ostale dejavnike pa je res dobro prilagojen! mi ga mamo v enem kotu kjer je res pomankanje svetllobe in dobro dela, le mama ga je enkrat skoro ubila ker preveč skrbi in redno zaliva rože, tako da ga sedaj samo na 3 tedne in mu paše!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 29 dec 2008, 19:29

Tudi jaz imam težavo, ki bi jo rada kmalu odpravila: torej s primernimi rastlinami polepšala prostor.

Gre za nižji regal v dnevni sobi, na katerem si želim "domovanje" vsaj dveh na pogled markantnih zelenih rastlin, ki bi "omehčali" pogled na zid za regalom. Pravzaprav moj pogled dnevno kar pogosto oplazi ta del sobe, ker je v regalu TV in se zato vedno znova jezim, ker na regalu ne uspem obdržati primernih rastlin.
Poskusila sem že z raznimi rastlinami, ki sem jih pač imela doma, vendar sem jih morala prestaviti drugam. Je pa res, da do sedaj namensko za ta prostor rastlin še nisem kupovala.

Torej, pogoji so takšni:
- manj svetlobe in sploh nikdar ni direktne sončne svetlobe;
- ob večerih (zlasti pozimi) več ur umetna svetloba (stropna luč);
- nihanje temperature zraka (največ ogrevamo s kaminsko pečjo);
- rastline bodo na višini cca 1,4m, zato je na tej višini mnogim sortam
lahko prevroče;
- za vlažnost skrbim z vlažilcem zraka;

Želim, da ima rastlina veliko listov in se razrašča tudi v širino ter daje prostoru neko svežino.

Razmišljala sem že o nakupu Zamioculcasa in Aspidistre, vendar prvi ne raste preveč v širino, obema pa morda temperatura ne bi odgovarjala.

Tokrat bo moj nakup namenski, zato bo dobrodošla tudi kakšna vaša izkušnja in nasvet. Hvala vnaprej.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a copka » 01 jan 2009, 12:07

Po mojih izkusnjah je ena najbolj nezahtevnih loncnic ,ki je pa tudi na pogled zelo lepa :Schefflera.
Prezivela in ostala lepa celo pri moji svakinji, ki ima podobne razmere kot zgoraj in so ji doslej vse, tudi najmanj zahtevne zelene rastline zalostno koncale.
Veliko veselja z zelenimi ljubljencki :D v novem letu vam zeli Copka
copka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 17 jun 2008, 05:53

OdgovorNapisal/-a Hinko » 01 jan 2009, 12:31

V prostoru z zelo malo svetlobe se pri meni zelo dobro obnese
Cissus antarctica :?:

Slika
Zadnjič spremenil Hinko, dne 01 jan 2009, 17:16, skupaj popravljeno 1 krat.
Hinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 jul 2006, 03:02

OdgovorNapisal/-a greeny » 01 jan 2009, 14:46

Sem pogledal veliko slik na internetu in bi rekel, da je večina rastlin, kot je ta na sliki, poimenovana s Cissus rhombifolia. Jo imam tudi jaz doma, pa sem zato šel malo gledat slike. Je pa res, da pri nekaterih teh slikah pa res piše Cissus antarctica, ampak tistih drugih je več, se mi zdi. Upam, da bo vedel kdo kaj več povedat.

LP
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a Hinko » 01 jan 2009, 17:16

Katero je pravo ime ne vem. S tem se ne obremenjujem. :lol:
Pred 30 leti sem jo dobil podarjeno za rast v prostorih z manj svetlobe.
Vsakih nekaj let jo s potaknjenci pomladim (do ukorenitve držim na
svetlem nato pa nazaj). Zelo radi se ukoreninijo tudi vršički v kozarcu
vode. Po obliki listov jih je več vrst in verjetno zato tudi z več
imeni. :lol:
Hinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 jul 2006, 03:02

OdgovorNapisal/-a greeny » 02 jan 2009, 14:01

Jaz se s tem tudi ne obremenjujem preveč, mi je zelo všeč, ko znam poimenovati rastline. Glavno, da rase.

LP
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 02 jan 2009, 16:47

nekje sem perbral, da plevel, slak, se mi zdi, postane zelo agresiven (verjetno v smislu podivjane rasti), če ga prekrijemo s črno folijo. Mogoče bi pa za prostore z malo svetlobe iskali v tej smeri :?:
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 04 jan 2009, 22:36

Hvala za kar nekaj idej o postavitvi primerne sobne rastline v prostor z malo svetlobe.
Tudi sama sem še brskala po priročnikih in Googlu in me je za mojo sobo še najbolj prepričala Aspidistra elatior.

Je zelo trdoživa rastlina z dolgimi zelenimi povešajočimi listi, ki prenese velik temperaturni razpon (10-24°C), manj svetlobe in preživi celo manjše zanemarjenje. Iz zraka dobro odstranjuje formaldehid in benzen, pišejo. :o
Starejše rastline imajo tudi lepo košato rast.

Sedaj jo moram samo še poiskati v kakšnem vrtnem centru.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov