Fikus benjamin petstotič...

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Fikus benjamin petstotič...

OdgovorNapisal/-a zaphod » 14 jun 2007, 21:27

OK, vem, da je o benjaminu odprtih že na milijone tem, a o moji težavi ne piše nobena. Namreč, imam majhnega, a na oko simpatičnega benjaminčka, ki pozimi navadno izgublja liste, kar očitno ni nič nenavadnega. Jaz to pripisujem (pre)težki zemlji (uporabljam humovit) in posledično razvoju koreninske gnilobe. A to ni moja trenutna težava. Do zdaj je moj benjamin povsem lepo rasel, prav bujno je poganjal nove liste. Potem pa sem pred kakim tednom opazil medžilne kloroze na mladih listih. Sprva stvari nisem dal posebne pozornosti, sedaj pa so kloroze vse bolj izrazite, upočasnjuje se tudi rast. Simptom naj bi kazal na pomanjkanje železa, toda:

Rastlino zalivam približno enkrat tedensko, ali manjkrat in ob vsakem zalivanju dodam polovico pokrovčka cvetala za zelene rastline, ki vsebuje tudi železo! Uporabljam vodo iz vodovoda, ki je seveda klorirana, pa tudi nekoliko trda. Rastlino tudi dvakrat tedensko poškropim z vodo. Postavljena je ob velikem oknu, vrh rastline je v višini okenske police. Rastlina ni na direktnem soncu. Prepiha ni.

Vprašanja, ki se mi ob tem postavljajo:

:arrow: Ali rastlina zaradi bujne rasti potrebuje večje količine železa, kot jih dobi v mojem odmerku s cvetalom?
:arrow: Ali je možno, da bi kalcij, ki je v vodovodni vodi, tvoril netopne komplekse z železom, ki bi tako postalo nedostopno rastlini? V kakšni obliki je kalcij v vodi? CaCO3? Ali to lahko preprosto reagira z železom?
:arrow: Ali je možno, da gre za pomanjkanje česa drugega oz. da gre za kakšno bolezen biološkega izvora? Bolezni fikusov namreč ne poznam preveč dobro.
:arrow: Kakšen naj bi bil pH zemlje, v kateri bi benjamin najbolje uspeval? Kisel? Bazičen, kakršen je najbrž v moji zemlji?
:arrow: Kakšno zemljo uporabljate za benjamine? Mislim po teksturi...lažja, težja, nekaj srednjega...kakšne mešanice mogoče?

Upam da nisem predolg in da mi bo kdo znal odgovoriti na vsaj kakšno vprašanje, če že ne na vsa. Pa hvala za odgovore že vnaprej.

lp

p.s.: En dan bom mogoče pripopal še slikico tistih kloroz, da bo bolj jasno, o čem govorim.
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 04 jul 2007, 08:29

...nič nenavadnega. Jaz to pripisujem (pre)težki zemlji (uporabljam humovit) in posledično razvoju koreninske gnilobe. A to ni moja trenutna težava. Do zdaj j...


tole BO predvsem tvoja TRENUTNA težava. zamenjaj zemljo za lahko in propustno. težka, po možnosti zbita, zemlja ter trda in klorirana vodovodna voda bosta ubila tvoj fikus. posadi ga v lahko prepustno zemljo in zalivaj z deževnico.

jst imam boma dva fikusa (navadni benjamin in benjamin safari) in oba imata lahko propustno zemljo in podobno lego kot tvoji. gnojim, če se slučajno spomnim in oba rasteta kot konoplja.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a zaphod » 04 jul 2007, 14:01

Ja, zemlja je vsekakor problem in jo kanem zamenjati v kratkem. Pa hvala za nasvet. Je pa še nekaj res. Z vestnim gnojenjem sem mojega benjamina očitno pregnojil. Zaenkrat sem prekinil z gnojenjem in še živi. :)
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18

Re: Fikus benjamin petstotič...

OdgovorNapisal/-a felidae » 04 jul 2007, 14:49

zaphod je napisal/-a:Rastlino zalivam približno enkrat tedensko, ali manjkrat in ob vsakem zalivanju dodam polovico pokrovčka cvetala za zelene rastline, ki vsebuje tudi železo!


Tu te ne razumem cisto - v kaksno kolicino vode si zlival pol pokrovcka cvetala? V vodo za vse roze ali v tistih par deci s katerimi zalivas benjamina? Ce drugo potem gnojis absolutno prevec. Jaz moje gnojim enkrat mesecno s pol manjsim odmerkom kot pise, presadim vsako drugo leto in kaze da se imajo super. Skropim jih pa sploh ne, mogoce jih parkrat na leto dam v banjo in jih stusiram.
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 04 jul 2007, 14:49

odlično. poročaj, če bo kaj sprememb.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

Re: Fikus benjamin petstotič...

OdgovorNapisal/-a zaphod » 04 jul 2007, 19:01

felidae je napisal/-a:
zaphod je napisal/-a:Rastlino zalivam približno enkrat tedensko, ali manjkrat in ob vsakem zalivanju dodam polovico pokrovčka cvetala za zelene rastline, ki vsebuje tudi železo!


Tu te ne razumem cisto - v kaksno kolicino vode si zlival pol pokrovcka cvetala? V vodo za vse roze ali v tistih par deci s katerimi zalivas benjamina? Ce drugo potem gnojis absolutno prevec. Jaz moje gnojim enkrat mesecno s pol manjsim odmerkom kot pise, presadim vsako drugo leto in kaze da se imajo super. Skropim jih pa sploh ne, mogoce jih parkrat na leto dam v banjo in jih stusiram.


Aha, to sem zelo nejasno zapisal. No, v glavnem, polovico pokrovčka cvetala sem zlival v 1,5 litra vode, s katero sem potem zalival vse rastline. Vseeno je to očitno odločno preveč. Bomo videli kaj bo v prihodnosti.
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 09 avg 2007, 08:51

ko smo ravno pri fikusu. tole sem našel čisto po naklučju na internetu: KLIK!

ljudje pa imajo ideje, ni kaj... :D
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a zaphod » 09 avg 2007, 11:37

Primerna baraka za ljubljanske vrtičkarje. :mrgreen:
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 09 avg 2007, 12:01

kakšna baraka? to je samo moj fikus! hahaha... :lol:
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a zaphod » 09 avg 2007, 17:42

Uff...kje pa živiš? V tropih...Burundi ali kaj podobnega??? :? :o

Sicer pa, ko smo že pri fikusu...ti niso ravno benjamini, rastejo pa v zavetnih ulicah starega Dubrovnika...

Slika
Slika
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 09 avg 2007, 17:47

ne ne, se nisva razumela. jst sm sam napisal, kaka bi bila reakcija vrtičkarja v ljubljani, če bi mu prišla inšpekcija na vrat trkat in bi imel on tako barako :wink:

tista slika pa je bila najdena čisto naključno.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a zaphod » 09 avg 2007, 18:30

HellHavoc je napisal/-a:ne ne, se nisva razumela. jst sm sam napisal, kaka bi bila reakcija vrtičkarja v ljubljani, če bi mu prišla inšpekcija na vrat trkat in bi imel on tako barako


Ah...in that case :arrow: :lol:
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov