Fikus Benjamin - listi

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Fikus Benjamin - listi

OdgovorNapisal/-a Rebeka » 22 jul 2003, 09:32

Pred 4 leti sem dobila Benjamina, ki je sedaj velik približno 1.5 metra. Vsako zimo je odvrgel kar precej listja (predvidevam da zaradi centralne kurjave), vendar so listi spomladi množično pognali. Letos listi ne poženejo, kjub temu, da rastlino redno pršim.
Ali ima kdo izkušnje kaj se da narediti. Prosim lepo za pomoč, saj mi je Benjamin res pri srcu.
Rebeka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 07 maj 2003, 13:55
Kraj: ptuj

Fikus Benjamin

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 23 jul 2003, 12:47

Zanima me, če si ga v teh štirih letih odkar ga imaš že kdaj presadila. Če ne stori to, pa bo morda pognal liste.
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Rebeka » 24 jul 2003, 09:05

Presadila sem ga lani. Tudi gnojila mu redno dodajam, ima pa lego ob steni pri oknu, tako da ima dosti svetlobe brez direktnega sonca.
Še kakšna ideja kaj se da narediti?
Rebeka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 07 maj 2003, 13:55
Kraj: ptuj

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 02 avg 2003, 08:12

Rebeka zdravo!
Tudi sam imam Benjamina, vendar mi uspeva samo zelenolistni. Pisanolistni Benjamin mi ne uspeva, ker je bolj občutljiv in potrebuje več zračne vlage, ki jo pa jaz ne morem zagotoviti (centralna kurjava).
No razlogi za zelenolistne so lahko naslednji:
- vse leto morajo biti v zaprtih prostorih
- vedno morajo biti na istem mestu
- poleti potrebujejo veliko zraka in svetlobe
- najboljša svetloba je od zgoraj
- če vrh doseže zgornji rob okna, normalna rast rastline preneha
- poletovanje na prostem ali na balkonu ni priporočljivo
- pozimi mirujejo od oktobra do februarja (temp- od 12 do 15 stopinj Celzija)
- če je bolj hladno, se fikus nepopravljivo poškoduje, stvar še poslabšamo, če ga takrat, ko je prehladno preveč zalijemo.
Rebeka, navedel sem ti nekaj uporabnih razlogov, zakaj Benjamin noče odgnati novih listov.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 02 avg 2003, 09:57

Jaz sem benjamina vsako leto dala pred hišo na severno stran in mu je zelo pasalo. Čez zimo se je vsako leto osušil in potem ponovno pognal. Malo sem ga tudi obrezovala, tako da je bil lepo oblikovan. Ampak letošnjo zimo sem ga imela na prepihu ali pa ga nisem zalivala in se je posušil. Po 8. letih veselja :cry:

Veliko uspeha s tvojim :P :P :P
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 avg 2003, 13:04

Mogoče bi se dal problem premajhne vlažnosti zraka zaradi centralne kurjave rešiti tako, da se na radiator da posodica, napolnjena z vodo. Seveda moramo skrbeti, da posodica ne bi ostala prazna.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Rebeka » 04 avg 2003, 13:53

Hvala za odgovore. Upoštevala bom vaše nasveta in upam, da mi bo Benjamin še dolgo v veselje. Problem je edino z prezimovanjem, ko bi morala biti temperatura malo nižja, saj nimam ustreznega prostora za to. Upam, da mi bo kljub temu uspelo.
Še to. Moja tašča ima zelenolistni Benjamin in ji bil tik pred propadom. Stebla so bila skoraj gola. Dala ga je na teraso in sedaj je tako zelen, da skoraj ne moreš verjeti, da je to lahko ista rastlina. Eni pravijo tako, drugi drugače.
Še enkrat hvala za nasvete.
Lp
Rebeka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 07 maj 2003, 13:55
Kraj: ptuj

OdgovorNapisal/-a ice_queen » 05 nov 2004, 15:25

mojemu benjaminu so listi najprej porumeneli in odpadli, za 3 dni sem ga postavila ven, in listje je prenehalo odpadati
carpe diem
ice_queen
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 05 nov 2004, 15:18
Kraj: kranj


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov