avokado

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

avokado

OdgovorNapisal/-a avokado » 28 mar 2005, 14:35

Živjo, sem novopečena vrtnarka z veliko željo po bogatem rastlinjaku :roll: , zaenkrat imam doma benjaminčka, sem pa pravkar z uspehom prigarala dve avokadovi koščici s koreninico. Zanima me ali mi lahko kdo svetuje, kako naj ju sedaj posadim v zemljo. Bo v redu, če bom koščici zakopala do polovice? Kako naj zalivam, koliko svetlobe rabi, kakšno temperaturo??? :shock: Full vprašanj, se že vnaprej zahvaljujem za odgovore!!!
Zeleno, ki te ljubim zeleno!
avokado
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 28 mar 2005, 14:27
Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a ribica » 04 apr 2005, 10:32

Čao!

Sicer je že kr nekaj časa kar ste zastavili vprašanje, ampak vseeno....Tudi jaz imam doma avokado in malo vem kako z njim, čeprav se lahko vedno kaj zalomi.
Mislim da sem jaz zakopala celo koščico.....v bistvu sem že malo pozabila, ampak mislim, da če ima korenino,bo rasel v vsakem primeru. Svetlobo ima seveda rad, pa fino toplo, vlago pa tudi. Jaz ga kr precej zalivam. Zdaj sem sicer pri zalivalčku prijavljena, prej pa sem ga čisto lepo po svji presoji zalivala in mi je lepo rasel. Če se vam bo kasneje dogajalo da mu začnejo odpadati listi, ki so se začeli nekam čudno sušiti, ga začnite bolj zalivati. To se je zgodilo tudi meni, čeprav sem imela občutek da mu ni presuho. Ja, pa na prepihu ga ne puščajte.

ribica
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

Re: avokado

OdgovorNapisal/-a rožica=) » 04 apr 2005, 14:27

ko rastlina dozori, se steblo spremeni v lesnato deblo. V višino lahko zraste do 120cm. na pomlad vsadite koščico sadeža s konico navzgor v 15cm lonček s prstjo za sajenje. Zgornjo polovico koščice pustite odkrito. Omogočite ji da dobi veliko svetlobe, ob temperaturi 18°C. Spmladi in poleti močno zalivajte. Zimska temperatura naj znaša okoli 10°C, zalivati pa ni potrebno preveč. Od marca do septembra gnojite enkrat na mesec. Mlade, rastoče vršičke, poščipajte, da dosežete bolj košato rast, spomladi pa redno vsako leto presajajte.


LP :P
rožica=)
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 22 mar 2005, 17:09
Kraj: okolica ptuja

OdgovorNapisal/-a ribica » 04 apr 2005, 14:36

No ja, tisto s ščipanjem ne vem ali se najbolj strinjam. Jaz nisem rezala vršičkov, pa se mi je sam razvejal.Sicer pa je že večji od 120 cm, vsaj 150 cm ima in kolikor vidim tudi še ne bo nehal rasti. Ga je prav lepo pogledati, tako je lep.
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 06 maj 2005, 21:43

Hojla! Jaz sem pred nekaj dnevi od dedka dobila koščico avokada, ki je bila očitno že nekaj časa v primerno vlažni zemlji, tako da se je začela odpirati, sedaj pa sem jo prestavila v drugi lonček. Ker nisem vedela, da bi moral vrh kukati iz zemlje, je kar cela v njej - no, vsaj obrnila sem jo prav :oops: . A bo tako tudi rasla ali pa bo bolje, če jo še enkrat izkopljem in bolj plitvo posadim? Nima še nobenih poganjkov ali korenin, vendar zgleda, kot da bi lahko začela migat :wink: .
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a ribica » 07 maj 2005, 10:46

Čao!

Ne vem kaj naj ti svetujem zdaj, ko praviš,da je že v zemlji... Jaz sem imela svoje koščice vedno namočene v vodi dokler niso počile in pognale koreninice, pa tudi nekaj cm stebelca, šele potem sem jih posadila. Zagrebla pa sem ga skoraj popolnoma, sicer pa ni blo tako pomembno, ker je bil poganjek že kar močan.
Res ne vem kaj naj ti svetujem, sama presodi, kaj boš naredila z njim. Jaz bi ga mogoče pustila, če je že ravno posajen. Seveda pod pogojem, da je že nakazoval poganjek. Pa obilo uspeha!
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 07 maj 2005, 12:07

Hm, me zanima, kako si imela koščico postavljeno v vodi, dokler ni začela odganjati? Ker razmišljam o tem, da bi jo vzela (spet) iz zemlje in počakala na prvi poganjek in korenino. Doslej še namreč nič ni pognala in bo verjetno tudi kar precej dlje trajalo, preden se bo kaj začelo premikati, kaj praviš? Hvala za odgovor.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a ribica » 07 maj 2005, 22:52

OJ!

vzami tri zobotrebce in jih zapiči v koščico s treh strani, nekje pri polovici koščice. Potem postavikoščico v kozarec z vodo, tako da bodo zobotrebci držali koščico gor. Nekje sem brala, da naj se vode dotika le spodnji del koščice, ampak jaz sem imela vedno namočene skoraj do polovice. Ko voda izhlapi pač dolivaj. POtem ti preostane samo čakanje. Dati mu moraš veliko časa, vedno pa tudi ne požene. Jaz imam trenutno tud enega v vodi že kr nekaj časa, pa ne vem če kaj bo. Sicer se nekaj nakazuje da bo počil, sam sem mal skeptična. sem že mal pozabla, kolk je pri prvem trajalo. Ko bi ga vidla kak je lep!
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 08 maj 2005, 00:16

Hej. Ko sem odkopala koščico, da bi naredila, kot si mi svetovala, sem ugotovila, da ima zadevica že prvo korenino. Jupi :P :D 8) Tako da sem jo kar hitro vrnila v njeno bivališče, kjer ji očitno ustreza, samo tokrat sem jo nekoliko bolj plitvo vsadila. Bom poročala o nadaljnjem napredku. Sicer pa hvala za navodila, bom poskusila z naslednjo koščico, če in ko jo dobim. :wink:
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a bojči » 10 maj 2005, 20:33

ojla
Ko sem prebrala kaj vse ste napisali,sem poskusila tudi jaz .zapičila sem zobotrebce v koščico dala v vodo ,po malo več ko dveh mescih je koščica počila in pokukala je koreninica.posadila sem jo tako kod je bila v vodi.po nekaj dnevih sem opazila da iz razpoke nekaj kuka .mislim da že poganja steblo. :lol:
bojči
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 mar 2005, 21:29

OdgovorNapisal/-a ribica » 17 jun 2005, 11:51

Vsem ljubiteljem avokada naj povem, da se res splača trud za rastlinico, čeprav vedno tud ne rata. Men je ratalo oz mojemu avokadu. Počasi mi bo konkretno čez glavo zrasel. Trenutno pa z novimi listki poganja tudi 5 novim vrhov! Jaz kar ne morem verjeti! Poglejte si ga,kako je lep, ko pa se bo vrh razvejal vam pokažem novo slikco!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 20 jun 2005, 10:33

Tudi moj avokado pridno raste in mislim, da je v zadnjem tednu, ko sem bila na dopustu (malo se moram pohvalit) zrastel kar za nekaj centimetrov, pa tudi listki so se začeli lepo razvijat. Tudi jaz razmišljam, da ga bom pustila kar samega rasti, pa naj se oblikuje po želji in potrebah. Sedaj je velik približno pol metra in kot kaže, mu okolje kar ustreza. Ko bom imela kakšno fotko in več novic pa se spet oglasim.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a ribica » 20 jun 2005, 13:22

Sem zdaj videla da mi ni pripelo slike....upam, da tokrat bo. Al pa delam kaj narobe????
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

Nekaj je narobe

OdgovorNapisal/-a martina00 » 06 jul 2005, 21:07

Moj avokado je do zdaj pridno rastel, pred dobrim mesecem sem ga postavila ven in je kmalu pognal nove liste (na sliki letošnji listi zgledajo bolj voščeno), pred kakim tednom dni pa so se listi začeli krčiti in zgleda, kot da bi ga ožgalo sonce. Zdaj ga imam v senci in ni videti kakih sprememb na bolje.

Ima kdo razlago kaj naj bi to bilo? Kakšnih ušk nisem opazila.

LP, martina00
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
martina00
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 05 apr 2004, 11:47

OdgovorNapisal/-a ribica » 07 jul 2005, 08:36

Čao!

Jaz sicer nisem strokovnjak,ampak jaz svojega ne bi postavila ven, ker vem da mu direktno sonce ne paše. Moj stoji pod strešnim oknom, ampak ko pride sonce opoldne na zahodno stran, vedno spustim žaluzije, drugače je cel uvel. Pa tudi prepiha ne mara. Pri nas je kar pogosto veter in bi ga čist zmrcvarilo.

Si sigurna da svojega dovolj začivaš? Jaz sem bila prepričana da svojega dost zalivam, pa so mu začeli odpadati listi. Sušili so se na podoben način kot pri tvojemu, edino listov ni imel tolk skrčenih, ker so mu prej odpadli. Po strokovnih navodilih sem ga začela bolj zalivat in mu je bolje. Res rabi veliko vode. Jaz svojega tudi skoraj vsak dan pršim, posebej v vročih dneh ali če vidim da je uvel.

Upam, sa ti ga bo uspelo rešit.
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a burbonka » 07 jul 2005, 10:07

Moj avokado je že od pomladi zunaj in lepo raste. Je na vzhodni strani in ga sonce doseže samo zjutraj oziroma zgodaj dopoldne, opoldanska huda vročina pa ne. Včasih ga zalijem dvakrat na dan, sicer pa obvezno vsak dan!!!
Martina 00, a ima tvoj avokado kakšno pajčevini podobno tvorbo na spodnji strani listov? Oziroma belo prevleko?

lp,
burbonka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 06 jun 2005, 19:21

OdgovorNapisal/-a martina00 » 07 jul 2005, 10:37

Moj avokado se je tudi prvi mesec počutil dobro, hitro je rasel, imel lepo temno barvo, potem pa so se začeli samo novi listi zvijat. Je ob hiši na popoldanskem soncu (po 16h). Zdaj sem ga postavila v senco grma, tako da je ves dan v senci.

Pod listi ni nobenih pajčevin, pajkov ali ostalih živalic, ki bi se jih videlo s prostim očesom.

Hvala za komentarje,
martina00
martina00
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 05 apr 2004, 11:47

OdgovorNapisal/-a bojči » 08 jul 2005, 19:09

ojla.

tudi meni se dogaja enako.imam ga na oknu,ne na direktnem soncu,zalivam ga vsak dan pa ima vseeno take liste kot opisujete in kod se vidi na slikah. :?:
bojči
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 mar 2005, 21:29

OdgovorNapisal/-a burbonka » 09 jul 2005, 10:00

Avokado potrebuje veliko svetlobe in visoko zračno vlažnost. Mislim, da bo to - zadnje razlog zakaj zvija liste - presuh zrak. Vsaj pri mojem avokadu je bilo tako, dokler ga nisem začela škropiti po listih. Trenutno sem rešila zagotavljanje vlažnosti tako, da sem v podstavek nalila vodo in nasula večje kamenčke, zato, da je lonček z avokadom dvignjen in niso korenine stalno v vodi.
Škropim ga občasno, popoldan, ko ga sonce ne doseže ali pa umaknem rastlino tačas v senco, da ga ne škropim na direktnem soncu.
Poskusita zagotoviti višjo zračno vlažnost in poročajta!

lp,
burbonka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 06 jun 2005, 19:21

OdgovorNapisal/-a davidoff » 28 okt 2005, 19:47

moja koščica pa se lupi...no, ena je že čisto gola, ostali dve pa se lpita(rjava plast se lupi, ostane pa rožnata ''podlaga''). kaj je to normalno?? lahko kljub vsemu posadim?
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

Naslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov