avokado

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a ribica » 12 nov 2005, 21:37

Pozdrave vsem!

Še to poletje sem uživala ob pogledu na moj res prelepi skoraj dvometrski avokado, sedaj pa se zopet pojavljajo problemi. Kmalu za tem, ko sem ga presadila so se začele težave z zalivanjem, saj mi je voda stekala v podstavek. Nekaj časa je bilo ok. Sedaj je že nakaj časa problem v tem, da je zemlja postala taka kot mah oz. sploh se ne posuši. Ne vem kaj je narobe. Ali gre za neustrezno mešanico zemlje? Ker se nameravam v kratkem seliti sem ga nameravala presaditi takrat, vendar mislim, da rastlina kar kliče na pomoč in zna biti usodno če ne bom pohitela. Prejle sem malo pobrskala po zemlji, ker sem hotela videti če je vlažno samo površje zemlje in sem videla da ima v zemlji še neke zajedalce. To so mali tanki beli črvički, komaj debelejši od lasu. Pa odpadel mu je en list, po zelo dolgem času. Mislim da se nakazuje, da se bo začejo dogajati tudi drugim listom.

Skratka, kakršnakoli vaša pomoč bi mi bila zelo dobrodošla. Prosim pomagajte z izkušnjami!!!
Lep dan!
:)
ribica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 17 feb 2005, 13:52
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a ursyx » 16 dec 2006, 16:45

sam... kva pa če je recimo mal poškodavan???
a bo useen u vodi vzklil?
ursyx
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 16 dec 2006, 16:43

OdgovorNapisal/-a lunca » 16 apr 2007, 08:19

danes sem prebrala da ko rastlinica zraste 30 cm da jo moramo porezati na 15 cm da požene nove poganjke. Ali je to že kdo sprobal?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a leva » 17 apr 2007, 09:44

meni je zrasel avokado, ko sem podtaknla koščico v zemljo raven rože.pred tednom sem ga presadila saj je bil visok prib. 30 cm. zdaj je zelo uvel in listi so se posušili... kaj naj naredim.. zrasel mi je v sobi ki nima dosti svetlobe torej pomeni da mu je tam pasalo... vendar ga zdaj dajem ven na sonce in zalivam redno.. a vseeno ni učinka.. prosim če mi lahko kdo kaj priporoča :D že vnaprej lepa hvala!
leva
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 17 apr 2007, 09:31
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Postopac » 19 maj 2007, 17:52

mene tut še neki zanima :)
Moj avokado je veliki pribljižno 50cm in me zanima kolikšno posodo z zemljo potrebuje ? da mi na enkrat ne bo začelo primankovati prostora :)

lp
Postopac
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 07 jan 2007, 15:40
Kraj: V.Lasce

OdgovorNapisal/-a tinko » 19 maj 2007, 20:12

Nisi napisal, v kako veliki posodi je posajen. Enostavno ga izruvaj iz posode in boš videl, ali so korenine že "pogledale" iz zemeljske grude. Če se že navijajo okoli roba, presadi v večji lonček. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Postopac » 19 maj 2007, 23:42

bom, in sporočim :)
hvala

lp
Postopac
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 07 jan 2007, 15:40
Kraj: V.Lasce

OdgovorNapisal/-a lovro » 29 maj 2007, 22:45

Jaz sem lani pozimi v zemljo posadil koščico in po dveh mesecih, ko sem vse skupaj hotel zagnati v koš, je pokukalo nekaj iz sredine koščice in čez dva tedna je bil že visok kakih 20 cm. Vsaj meni se je zdelo tako. Potem je prišlo poletje in res je bil že lep, a je naenkrat začel ostanek koščice plesniti v zemlji. Steblo je na tistem mestu postalo črno in se zožalo. Spustil je liste in doma smo se zafrkavali, da je spustil kiklo, ker je res zgledalo, kot da bi gledal krilo. Takrat sem še mislil, da bo vse okej.
Od stebla sem odstranil plesnivi del, rastlino presadil.
Nekaj dni se je boril, potem pa se je posušil. Naj počiva v miru. :roll:
Zanima me, kaj bi moral narediti. Mogoče bo pomagalo komu, ki bo v podobni situaciji.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a skrf » 20 jun 2007, 20:43

http://www.avocado.org/about/growing_avocado.php

V višino lahko zraste dosti več kot 1,5 m al kaj ste navajali v prejšnjih postih, ker sem videla odraslo drevo na prostem in je bilo res ogromno.
skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 28 jun 2007, 16:43

Vau, lepo vam ratuje tole z avokadoti. Sem sama dvakrat poskušala nakaliti peško, pa mi nikoli ni uspelo... Ista pesem je bila z mangotom. Hm, očitno nimam sreče :?
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a betina » 13 okt 2007, 19:44

zanima me , če mi kdo katero rastlino ali seme podari :?: :D
betina
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 13 okt 2007, 19:41

OdgovorNapisal/-a lunca » 14 okt 2007, 09:40

jaz imam ene 3 peške. Pa bom dala eno v vodo pa ko zraste ti jo pošljem. Ne vem zakaj vam ne uspejo?? V peško dam 3 zobotrebce, postavim na kozarec in napolnim kozarec do vrha. In potem čakam :)
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a betina » 14 okt 2007, 17:24

hvala
Zadnjič spremenil betina, dne 17 jan 2009, 19:47, skupaj popravljeno 1 krat.
betina
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 13 okt 2007, 19:41

OdgovorNapisal/-a betina » 26 okt 2007, 15:10

Lunica čakam na tvojo pošilko , ki je verjetno izginila kot kafra :(
Si mogoče pozabila na mene :?:
betina
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 13 okt 2007, 19:41

OdgovorNapisal/-a sasok » 26 okt 2007, 16:42

hej saj avokadi ne vzklije v 14 dneh mislmi da še ji ni vzklil pa ti zato ni poslala! drugače pa majo neko akcijo avokadov v mercatorju pa si za vsak primer kupi kakšnega pa poskusi to z zobotrebci, meni je tak uspel še vsak vendar je vzklil nekje po mecu dveh pa še to je prišla ven korenina ki se je močno razvejala preden je ven pokukalo stebelce :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a zupka » 26 okt 2007, 17:01

Jaz nisem nič komplicirala s kozarci in zobotrebci. Koščico sem dala v cvetlični lonček v mešanico med peskom in zemljo. Lonček sem pokrila s polivilasto vrečko. Vsake toliko časa sem prezračla, da zemlja ni splesnila. Mogoče po mesecu ali malo več, je peška skalila.
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 24 feb 2008, 22:34

tole bom pa postavil ven, na sonce. Pa tudi na luno 8) ker vremenska napoved ne kaže, da bo ponoči minus. Ali pa že kar zakopljem v zemljo ?

Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 16 mar 2008, 10:55, skupaj popravljeno 2 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Cleia » 24 feb 2008, 23:24

Jaz bi še malo počakala, toliko da steblo vsaj približno oleseni...če moraš zraven še imeti paličko, pusti v lončku...

8) Cleia
Lepe pozdrave iz trenutno sončne moje bajte 8)
Uporabniški avatar
Cleia
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 07 feb 2008, 21:50
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 16 mar 2008, 11:02

listi so se začeli sušiti, najbrž zaradi NPK-predoziranja, pa sem kar takoj presadil. To bodo srne vesele... :evil:

- vzeto iz lonca, slika korenin:

Slika
Slika
Slika

- preveč biovermita med zemljo, da se med obračanjem in slikanjem ne bi vse razletelo... je zemlja vsaj padla v pripravljeno jamo

Slika

- končni izdelek:

Slika

Nekaj dni kasneje: niso ga požrle srne, čeprav sem ga nasadil na rob njihove dobro uhojene steze, ampak sta ga polomila sneg in veter:

Slika
Slika

Odrezal sem ga bolj pri dnu in upam, da bo na novo pognal:

Slika
Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 24 mar 2008, 20:12

Korenine izgledajo kar v redu, pomoje bi moral še enkrat pognat.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost