Rastlinjak - ponovno

Nasveti pri izgradnji steklenikov in plastičnjakov.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Rastlinjak - ponovno

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 05 feb 2010, 23:42

Letos še ne bom razmišljala o kakšnem profi rastlinjaku, morda le o kakšnem "mini" ali "prehodnem". Sprašujem, v kakšne namene je možno uporabiti tovrsten rastlinjak" - bi torej bil tudi za predčasno saditev paradižnika, paprike...itd.


Hvala za vaše izkušnje


http://www.mercator.si/_files/49227/tehnika-4-2-1.pdf
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 05 feb 2010, 23:50

Ker sem malo nerodno prilepila povezavo, dodajam, da gre za rastlinjak Love garden, mer 200 x 250 x 180 cm

Slika
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a lera » 06 feb 2010, 06:56

tudi mi smo lani kupili tak rastlinjak in nekih izkušenj še nimam z vzgojo rastlin - sicer imam notri posajeno solato še od jeseni, imam pa izkušnje z čiščenjem snega iz strehe letos ker je bilo kar veliko snega in sem skoz sipala sneg dol da ne bi šel v franže. Ampak saj vedno pride pomlad in takrat tudi tega dela ne bo več - bo pa drugo. Aha še to posejena solata je lepo ostala tista pa ki je bila poflancana pa je zgnila, ker so nihale temperature in je bila malo prevelika. Imam pa tudi jaz namen notri dati kakšen ta zgoden paradižnik in kako papriko. Bomo videli.

Ga imajo pa sedaj ravno v Mercator tehniki v akciji sem videla

lp

lera
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 07 feb 2010, 16:37

Lera,

in kako ste tale rastlinjak namestili - enostavno na grede, ali kako ? Malo se mi sicer zdi velik, saj bi mi zasedel kar precej mojega ne preveč velikega vrta :?

Po drugi strani pa razmišljam (če razmišljam seveda prav :? ) bi v tem rastlinjaku posadila vsaj nekaj zgodnih vzgojenih primerkov paradižnikov in drugih plodovk oz. zelenjave, pa tudi hkrati za ohranitev v primeru kakšne ujme (beri toče :evil: ).. A je ta rastlinjak sploh toliko trpežen ?
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a lera » 08 feb 2010, 08:24

če prenese točo ne bi vedela ker ga imamo prvo leto, postaviš pa najprej ogrodje in nato daš čez še folijo. Mi smo ojačali tako, da smo zabili še štiri kole na notranji strani, folijo sem pa ob straneh vkopala v zemljo iz treh strani tam kjer hodimo notri pa ni zasuto. Tudi jaz imam namen notri poleg solate dati še kakšen zgodnji paradižnik in kakšno papriko. Prostora pa kar zasede ampak pomoje odtehta to ker imaš zelenjavo prej. Sicer se pa na obeh straneh zadrga odpne tako da je tudi za zračenje poskrbljeno.

lp

lera
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 10 feb 2010, 11:41

Ima morda še kdo izkušnje s tovrstnim rastlinjakom ?
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

MARIJAV

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 15 mar 2010, 23:30

Ravno danes sva z možem sestavila Živeksov plastenjak (65 €) 2x3m.Je odličen in zelo primeren za zgodnjo pridelavo sadik, seveda brez ogrevanja ne gre. Danes sem ga napolnila s 15 platoji posejanega že en teden prej. Notri sem prižgala kar kalorifer - glede na možno število sadik mi tudi elektrika ne bo predraga....
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 18 mar 2010, 11:31

Ja super Marija, ti si pa pristopila prav strokovno.... :D Mi pa smo ga postavili "provizoriš" nekje tri tedne nazaj (pred zadnjim snegom), in ko je bil tisti veter ga je skoraj dvignilo....zato smo odstranili ponjavo.... Te dni ga bo potrebno fajn fiksirat, morda ponjavo ob straneh vkopat.

Marija kako ste pa vi fiksirali rastlinjak ? Ste dali kakšne dodatne zatiče, saj so tile original res slabi....
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 19 mar 2010, 23:16

Ja, malo ga je potrebno dodatno "privezati", sicer res lahko gre adijo. Najbolje da na obeh straneh in na sredini preko plastenjaka dodaš take široke 5 cm "gurtne", ki jih s kakimi železnimi špicami globoko zasidraš v tla. Mi mo tisti rob okoli tudi spodvili navznoter in spodaj okoli pribili en tak pokončen 20 cm širok okvir iz desk. Drugače pa mi je ven že ves paradižnik, jajčevci, začimbe, salvije - le paprik še ni od nikoder...pa bodo že. saj one pa res rabijo več časa in toplote.
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 19 mar 2010, 23:33

Hvala za nasvet, ga bomo jutri zasidrali. Jaz imam sejance in pikirance sicer v hiši, bi pa čim hitreje, ko bo možno v rastlinjak posadila kakšne posamezne primerke npr. jajčevec, paradižnik, papriko, kumaro itd. - za prve "lušte..... :D
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a lera » 15 apr 2010, 07:52

Takole izgleda v mojem rastlinjaku :

Slika

Notri rastejo: solata, paprika, paradižnik, peteršilj, kamilica

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 15 apr 2010, 10:25

Lera, lepo, sem že danes videla to slikco na tvojem albumu... In kako se kaj držita paprika in paradižnik ?

Jaz sem za tem tudi presadila osem paradižnikov in dva jajčevca v rastlinjak, pa v teh razmerah nikamor ne rastejo.....

Ali pogosto in kako zračiš rastlinjak ? Meni se zdi kar problem, ker se v njem nabira takšna vlaga, da kar teče in kaplja po prevleki....a ne vem kako naj odpiram sedaj ko so tako nizke temperature...... Vsekakor pa za sadike predvsem paradižnika to ni dobro....
Zadnjič spremenil Klematis1, dne 15 apr 2010, 15:06, skupaj popravljeno 1 krat.
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a lera » 15 apr 2010, 10:32

Ja ful je problem v tem da so tako nizke temp. in nič sonca z izjemo danes seveda. Poskusim ga odpreti vsak dan vsaj za 1 uro. Paprika ne gre nikamor ker je absolutno prehladno, paradižnik se še drži ampak se bojim da je preveč vlage. Če se bo lepo vreme nadeljevalo bom pa začela zjutraj odpirati oba vhoda in zvečer dol. Bomo videli.

Sem gledala lansko leto je mož prve paradižnike posadil že 18.4, letos je pa tale babica zima bila kar dolgo na obisku. Skratka upam da bo sedaj čimveč sonca.

Sem pa bila 9.4. na njivi in me je sonce kar pobarvalo po rokah ker sem bila v kratkih rokavih.
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 apr 2010, 14:23

Lera, kakšno solato pa imaš?
Jaz sem januarja posejala solato berivko in radič (jeseni še nisem imela rastlinjaka).

Sem pa v rastlinjak 'nabutala' vse mogoče - od vrta so ostali česen in čebulca, dodala sem pa še paradižnike in nekaj kumar. Kako izgleda? Gužva-sto...
Slika
Slika
Slika
Slika
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a spaceair » 16 apr 2010, 15:06

a tale zgoraj je ponoči ogrevan?
Uporabniški avatar
spaceair
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 13 feb 2010, 10:36

OdgovorNapisal/-a lera » 16 apr 2010, 15:12

Jaz imam posejano neke vrste posavko, ki prezimi. Če hočeš ti jo lahko pošljem. Gre dokaj pozno v cvet in je tako za berivko kot za glave. Seješ jo lahko spomladi ali jeseni, skratka univerzalna.
Je pa domače seme že vrsto let tako da točno res ne vem sorte.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 apr 2010, 15:21

Ne, ni ogrevan, je pa na Obali
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 apr 2010, 15:23

Lera, kako pa si narediš seme?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a spaceair » 16 apr 2010, 16:28

nadina je napisal/-a:Ne, ni ogrevan, je pa na Obali


Koliko pa je temparatura znotraj preden vzide sonce?
Uporabniški avatar
spaceair
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 13 feb 2010, 10:36

OdgovorNapisal/-a lera » 16 apr 2010, 16:52

Jaz pustim nekaj solat da uide v cvet namerno počakam da odcveti naredi potem ene take kot regrat in pač porežem in se potem sčisti in to je to.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

Naslednja

Vrni se na Rastlinjaki

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost