Ribniki in vodni vrtovi

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a ttoman » 09 maj 2005, 07:47

Ojla, folk.

Kaj naj rečem?! :roll:

Cajo jasno ne rabi nasvetov, saj sam najbolje ve, kaj dela :twisted: Srčno upam, da bo čez eno leto še tako samozavesten in predvsen ponosen na svoj projekt. Ima pa seveda možnost, da bi ribe rešil pred poginom. Ampak, saj veste: naj krepnejo, saj so samo ribe. Sem bog, ki sem ribe rešil, ker so bile ubožice zdelane od trnekov in sedaj naj bode božja volja in vzel jim bom življenje, ker mi tako sede...

NISAZOO sorry, ampak ne strinjam se s teboj in sem v tem primeru 100% na matičevi strani. Če človek dela zadevo, ki bo imela notri nekaj 1000 litrov vode, mislim, da mora bit malo odvisen od literature. Sprobavajo in učijo na napakah pa naj se tisti, ki imajo preveč časa za...

LP
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 09 maj 2005, 10:08

No, No,

z ribami je res dobro počakati, dokler se zadeva malce ne ustali. Zlate ribice niso tako občutljive kot si mislimo, največkrat KUPIMO bolne.
Cajo, te malce razumem, ker vem, da je otroke zelo težko ustaviti. Upajmo na najboljše :wink: . Problem se ti lahko pojavi ker boš moral te ribice verjetno nahranit saj v praznem ribniku ne bodo preživele, voda se ti lahko zelo pokvari zaradi odvečne hrane in njihovih iztrebkov in ker verjetno še nimaš zadosti rastlin, ki bi to čistile bi znal biti tukaj največji problem. Če jih imaš možnos vrniti nazaj v naravo(vsaj Večjidel) ti to od srca svetujem, kajti ko se ravnovesje v vodi poruši ga je zelo težko nazaj vzpostaviti.

Kar se pa razlike med betonskimi ribniki in ribniki s folijo ali celo plastičnimi koriti tiče - je pa NI :!: Vsak ribnik je lahko čisto v redu, če je le pravilno narejen , sam materijal ne igra nobene vloge - tu gre pač za stvar okusa in seveda finančne zožnosti posameznika tako, da so dileme čisto odveč.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a matic » 09 maj 2005, 10:15

Se strinjam, dodal bi le, da vse ribe, ki jih kupimo, pa naj bo to kjerkoli, nosijo določene parazite oz. bakterije. Le da imajo imunski sistem še toliko močan, da se obranijo izbruha, se pa ta sistem hitro poruši zaradi stresa- selitev, slaba kvaliteta voda itd. Se pa sprašujem, kakšen človek lahko da ribe v ribnik, za katerega ve, da pušča in da bodo ribe pomrle. Poleg tega pa se sprašujem o cajotovi strokovnosti, saj je ribe v ribnik očitno dal, ne da bi jih aklimatiziral, kar ti pa lahko priporočajo še tako nestrokovni in neusposobljeni prodajalci, še posebej se pa to pričakuje od nekaoga, ki ima tako velik ribnik in se s tem misli ukvarjati.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 09 maj 2005, 10:51

Pozdravljen Matic,

povej, kako kaj tvoje ribice? Upam, da ti jih je uspelo pozdraviti in imaš sedaj več veselja z njimi.

Me pa zanima sledeče: kako so kaj tistim , ki imate ribnike malce dlje letos cvetele alge?

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 09 maj 2005, 10:59

He, he :)

Verjetno res bolje, da malce preusmerimo tok dogajanj :)

Meni algice malce nagajajo samo v predelu, kjer še nimam dovolj obrežnih rastlinic. Enoceličnih zaradi UV svetilke nimam. No... Vsaj upam, da je to zaradi UV :) Sem pa spet fuuul hvaležen skimerju, ki več kot odlično popapca kovterčke algic.

Pa pri tebi? Se uspešno boriš z njimi?

LP
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a matic » 09 maj 2005, 11:03

Ribe so super, zdrave, smo imeli malo črevesnih parazitov, a česen je pomagal. So živahen, se drstijo itd. Hvala za skrb!
Voda je pri meni kristalna, brez algice, le malo odmrlih delcev je po kamenju. Pa sploh še nimam filtra narejenega. Bo pa dokončan še ta teden.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 09 maj 2005, 11:34

Super,

pri nas so alge letos kar lepo cvetele, trajalo je približno dobrih 14 dni sedaj pa se je zadeva umirila. Verjetno bi s skimerjem imeli manj dela tako, da resno razmišlamo o nabavi nove črpalke s priključkom za skimer. Je bilo pa zato malce več veselja, ko smo jih z mrežo odstranjevali.
Tudi pri nas je voda čista, brez zelenih alg(kljub dežju), lokvanji že imajo nad gladino cvetove, prav tako so začele rast škarjice, no danes sem videla prvi vodni orešek nad gladino pa še rogoz sorte minima je naredil cvetove, res je veselje pogledat.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 09 maj 2005, 11:57

Ojla Tamara,

jest bi tud rada vidla :shock: , kaj pa ce nam privoscis kako slikco :roll: .
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 09 maj 2005, 12:01

Grrrr :evil:
Hočem se preselit v toplejše konce! Z ribnikom vred! :)

Ja! Slike! Hočmo slikeeee! :)
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 09 maj 2005, 12:08

Prejšnji teden sem slikala in če bom na sinovem računalniku uspela najt posnetke jih pošljem. Trenutno sem brez fotoaparata, ker ga je Yannick odnesel s sabo V Budimpešto, nazaj pride šele konec meseca. :cry: :cry:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

malo razlage ne škoduje

OdgovorNapisal/-a cajo » 09 maj 2005, 18:10

Živjo!

Tiste ribice, ki sem jih dal v ribnik, no... domačini jih imenujejo zajčki, včasih jih grem tudi sam lovit. Potem jih nalovimo kakih 50 jih prepražimo kot sardine in pojemo.

No vseeno sem v ribnik prvič nametal rastline, ki sem jih predhodno razkužil z apnom. V vedru je bilo mrtvih kakih 1000000(miljon) žuželk (vodnih bolh, postranic, ličink kačjih pastirjev, pijavk, tistih ki naredijo oklep iz lubja ali kamenčkov...).
Drugič sem pa nametal nerazkužene rastline in z njimi miljon žuželk, tako da se za lakoto ribic ni bati, prav tako pobirajo žuželke ki padejo v vodo.

Poleti bom ribnik premalal z hidrotesom ter zasadil rastline, mogoče bom tudi položil tlakovce okoli. Prav tako bom nalovil zlate ribice v jezeru iz sosednje vasi ali pa bom kar KOJE kupil. Če sem zmetal 300 jurjev jih bom pa še 50.
Ne vem še točno kaj bom ampak nekaj bom.
Ravno zdaj sem bil v knjižnici in rezerviral knjige v zvezi z ribniki, ker je nekdo že vse pobral. No vseeno sem našel 5 knjig, ki se dotikajo tem v zvezi ribnikov - jih bom preštudiral.

Se strinjam literatura je pomembna, vendar na koncu delam po svoji pameti.

Vas obveščam, dobite tudi slike.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP cajo
cajo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 25 apr 2005, 12:35
Kraj: jesenice

OdgovorNapisal/-a Duffy » 09 maj 2005, 18:10

Jaz mam pa eno vprasanje glede koiev.
V ribniku sem opazil da ima en koi neko bolezen, na njem se je začelo nekaj nabirat podobno plesni. ribico smo sedaj odstranli iz ribnika v kad v klet da se nebi še druge dobile te bolezni. ve mogoče kdo kaj se je zgodilo z ribico in če se jo da kako pozdravit?
lp
Duffy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 09 maj 2005, 18:06
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a matic » 09 maj 2005, 19:31

Koliko je velik ribnik?
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Duffy » 09 maj 2005, 19:55

Ribnik je širok 2.5 m dolg pa 7 m na spodnji strani pa je še zaokročen tako da je tam širok kake 3.5m. globok pa je 1m.
Duffy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 09 maj 2005, 18:06
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a ttoman » 10 maj 2005, 07:11

Cajo, nam lahko zaupaš, katere so te knjige? Mogoče bo še komu koristilo...

LP
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 10 maj 2005, 08:48

Cajo,

zakaj pa ribnika nisi kar zdaj premazal?
Ko boš vodo izčrpal boš namreč spet na nuli in v tako kratkem čau se ti verjetno zadeva ne bo obnovila.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 10 maj 2005, 09:25

Cajo čaka, da voda izteče, pa da bo pol ribe popapal ;)
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 10 maj 2005, 09:55

NO, zdaj sem pa končno dobila tega človeka iz Botaničnega vrta pri Mariboru.

Super prijazen in pravi, da se bo verjetno dalo dobiti bleščeči dristavec( [/i]potamogeton lucens), če ne pa vsaj kodrastega, v začetku junija.

Vrt je odprt za vse obiskovalce od 21 maja vsako nedeljo popoldne, za skupine pa tudi po dogovoru.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 10 maj 2005, 10:42

Kaj veš, ali je "odporen" proti kojem? :?

LP
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 10 maj 2005, 10:55

Glede na to, da so tudi rastlinojedi bo bolj malo verjetnosti, čeprav je pa hec , moj prijatelj ima v ribniku koje - res, da je ribnik manši in ima samo par kojev - ampak njegovi pustijo rastline pri miru pa ima res bogato zasaditev, pri drugih znancih pa v približno tako velikem ribniku kot je naš povzročajo pravo razdejanje, voda je kot kava pa ne zaradi neravnovesja ampak zato ker vragi rinejo v vse posode z rastlinami. Ne vem kaj bi rekla, vem samo to, da jaz kojev definitivno ne bom imela.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov