Vzgja mladih orhidej-kako?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Vzgja mladih orhidej-kako?

OdgovorNapisal/-a črka » 09 sep 2007, 07:36

Na orhideja.com sem naročila dve orhideji: cat. amethystoglossa in epi. stamfoldianum. Ti orhideji sta S-velikosti, tako, da bosta dosegli cvetno rast pri dveh do treh letih. Posadila sem ju skupaj v en lonček (ga dvignila, da ni neposredno v stiku z dnom), katerega sem dala v stekleno bučko. Na dnu še bom posula glinopor, ga navlažila, da bo oddajalo vlago. Sedaj pa me zanima, na kaj še moram biti vse pozorna?
Res bi rada, da mi orhidejici uspeta :)
črka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 29 mar 2006, 11:59

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 10 sep 2007, 13:40

Več ali manj ti je verjetno povedal že g. Marko, če si bila pri njem - zelo rad pomaga.

Sicer si pa več ali manj naredila vse.

Jaz sem kupila dve catlei in ju posadila skupaj v en majhen lonček z bolj drobnim substratom. Ta lonček in še en lonček z mladico oncidiuma sem dala v steklen kozarec (cca. 2 litra), na dno sem nalila nekje 2cm vode in na to dala glinopor (glinopor je par mm višji od vode). Lončke sem stiščala noter v ta kozarec. Ta kozarec imam postavljen na južni okenski polici, skrit za stebrom okna (nanj posije sonce za kratek čas okoli 11-12 ure). V kozarcu je kar toplo, če grem z roko noter. Ristlinice so sedaj posajene tako nekje 3 mesece in prav lepo uspevajo. Rast se je opazila že v tednu dni.
Tudi oncidij (nisem vedla kako prav ravnati s takšno malo rastlinico), je odkar je v manjšem lončku, v družbi z catleami v tem steklenem loncu, prav podivjal v rasti (pognal nov vršiček in ta že ima 5 listov). Prej pa je leto in pol tahiniral na isti velikosti.
Zalivam jih enako kot ostale orhideje. Lonček dam v eno skodelico, nanj nalijem vodo in pustim 20min. Odcedim in dam nazaj v kozarec. To delam nekje na 10dni. Odvisno od vlage v zraku in toplote. Sedaj pozimi jih bom mogla verjetno bolj pogosto (na 7 dni). Tudi škropim jih. To naredim tako: Ko škropim odrasle rastline (ki so na isti polici) mimo grede še poškropim po tem kozarcu. Vendar ne preveč, ker so te rastlinice bolj občutljive in lagko hitro zgnjijejo. Voda naj niti slučajno ne zaide v sredino. Če zaide jo izpihaj ven.

Konec januarja oz. začetek februarja, rastlinice posadiš vsako v svoj lonček (če si jih kupila iz te pošiljke, ki je prišla nekje spomladi). V glavnem., ko bo v lonču že fajn gneča, jih presadiš v svoje lončke. Vendar lončki se naj zopet tiščijo skupaj (orhidejce rade čutijo bližino - boljša mikroklima), jih daš zopet v kozarec (malo večji) in enak postopek par mesecev dokler ni zopet fejst gužva. No takrat bi potem morale bit rastlinice že kar fajn velike in bi že lahko bile izven kozarca (lončki naj bodo skupaj). Takrat še počakaš na to, da dobi rastlina vsaj 3 pseudobulbe, nato pa počasi začneš gledat na potrebo rastline po cvetenju .

Sedaj ko so pa rastlinice tako majhne, pa naj bodo temp. in vlaga čim bolj naravnana k rasti skozi vse leto, saj bi jih obdobje s sušo samo izčrpalo.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

potaknjenci

OdgovorNapisal/-a kate » 16 sep 2007, 13:25

heeej!
meni so pa orhideje na steblih, kjer so bili nekoč cveti, naredile nove rastlinice.
zanima me, ali jih je možno ločit od matične rastline ter gojit kot samostojne rastline? kakšen je najboljši način, kako se to naredi? :oops:
hvala za pomoč,
kejt
kate
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 maj 2007, 19:56

OdgovorNapisal/-a Bravica » 16 sep 2007, 14:08

Mlade rastline se lahko ločijo od matične rastline ko dovolj odrastejo. Imeti morajo recimo tri liste in tri korenine dolge nekaj centimetrov. Potrebno je počakati, ker se to ne zgodi čez noč.
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a kate » 16 sep 2007, 18:14

super!
moje so že res velike in imajo po 7 korenin!!! :lol: :lol:
torej, kar odrežem in je?
kejt
kate
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 maj 2007, 19:56

OdgovorNapisal/-a Bravica » 16 sep 2007, 18:24

kate je napisal/-a:super!
moje so že res velike in imajo po 7 korenin!!! :lol: :lol:
torej, kar odrežem in je?
kejt

Če so korenine dovolj dolge in če imajo rastlinice liste, da.
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 17 sep 2007, 15:31

Naj bi bile korenine dolge vsaj 5 cm. Če pa so še daljše pa ni nič narobe. Ne hiti s tem, ker ne boš nič profitirala lahko le izgubiš. Nekateri pustijo "mladička" na matični rastlini in jim tam celo zacveti (po parih letih).
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a kate » 19 sep 2007, 17:45

vem, da mi gre lahko rastlinica po gobe, zato pa tudi sprašujem... Pravijo, da se ta male rastlinice "težko primejo".
Moje orhideje so bile dvostebelne, ko pa so odcvetele, so začele delat mladičke: na vsakem steblu enega. Tega je že tri leta. Mladički so že zelo veliki in se bojim, da izčrpavajo matično rastlino. Jest bi pa cvetke....
Zatorej jih želim ločit od matične rastline, ampak tako, da bodo preživeli.
Kje lahko kupim lončke za orhideje???? :cry:
Pomoč!!!
Kate
kate
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 maj 2007, 19:56

OdgovorNapisal/-a tamika » 19 sep 2007, 17:50

Hej Kate - kaj imaš kakšnega mladička za zamenjat, jst bi ti lahko zamenjala za epidendrum ballerina - mareličen??
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

mladički

OdgovorNapisal/-a tadejab » 19 sep 2007, 19:16

Moje iskušnje z ločevanjem mladih orhidejic so zelo dobre, do sedaj odstotek preživelosti 100% :D :D :D. Naredim tako kot ste že povedali na forumu, s tem da že kakšno leto mešam lubje z glinoporom. Deluje.

Imam orhidejo z močnim materinskim nagonom :lol:, vsako leto naredi na matični rastlini mladička, tudi na steblu je že naredila keika, zraven pa cveti kot obsedena. Od zime že vztraja s tremi cvetnimi stebli naenkrat, no, sedaj gre h koncu. Stara je 4 leta.
Tako da kar pogumno z razmnoževanjem.
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a natka » 19 sep 2007, 21:08

Prozorne lončke za orhideje, sem videla v Bauhasu v MB. Če jih imajo v MB, potem jih imajo tudi v LJ, vsaj mislim tako.

Če ne pa kje vprašaj, če jih ima kdo v tvoji bližini.
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a kate » 28 sep 2007, 17:35

Hvala za vse odgovore!!!
Zaenkrat še ne morem nič obljubit, da bom imela kaj za menjat (saj ne vem, če se bodo prijele).
Bom lahko kasneje povedala, čeprav, odkrito povedano, se kar malo bojim, da bi se preveč navezala na njih- k jih bom glih "iz nič" gor spravla :oops:
Lep pozdrav vsem,
Kejt
kate
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 maj 2007, 19:56

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 01 okt 2007, 11:01

Tadejab....naj ti povem tole,da orhideja ki neprestano cveti in celo poganja keikije...je zelo slabotna,kajti bori se za obstoj.Nasvet strokovnjaka..tudi meni je ena neprestano cvetela dve leti skupaj..komaj je nehala cvetet,ze je poganjala novo steblo..itd.In kaj se je zgodilo...ocitno je bila zlo zlo izcrpana,in sedaj menda ze kaksno leto ne cveti...Strokovnjak je dejal,naj porezen stebla in jo presadim,ter naj miruje,dokler ne bo spet dovolj mocna za cvetenje.Vendar pozor! ""ce bi zopet neprestano cvetela-eno za drugim...in to kaksno leto dni ali celo vec,kot se je to z mojo dogajalo),mi je celo priporocal,da naj ji tu in tam odrezem steblo...da si odpocije,kajti za cvetenje potrosi ogromno energije,se izcrpava,in po dolocenem casu propade,ceprav je na videz videti zdrava!!!Toliko o neprestanem cvetenju orhidej..na koncu gredo vse po gobe.
;Lp
pinpanpun (ž) ;)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a frenky » 01 okt 2007, 18:05

pinpanpun,

kar si napisala zgoraj ima trhlo podlago.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Bravica » 01 okt 2007, 18:48

Se strinjam s Frenkyjem.
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a tadejab » 01 okt 2007, 19:26

Moram priznati , da sem bila tudi jaz v skrbeh glede te moje hiperaktivne orhideje :D ! Tudi meni ni bilo in mi še sedaj ni normalno njeno večno cvetenje in proizvodnja mladičkov. Pa vendar, ko jo pogledam, izgleda bolj zdrava in močna kot večina ostalih. Tudi njen lanjski mladiček je že nenormalno velik, v primerjavi z ostalimi pravi gigant! Sicer pa si jo lahko pogledate na mojem albumu, na prvi strani orhidej, mislim da je slikana na 3. in 4. sliki od spodaj navzgor, njene močne korenine pa se vidijo nekaj slik višje. Ha, mogoče je pa okrasni lonček kriv ?! :idea: Njene korenine se kar zažirajo v glino, kaj pa če kakšna poživila črpajo iz nje ?! :D :D :D Po moje ni panike za njen obstoj.
Pa vseeno hvala za mnenje.
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a starfish » 15 okt 2007, 16:22

Nekje sem prebrala, da nove rastlinice ratajo tudi na steblu phalaenopsisa,
ki ga takoj po odcvetenju odrežemo in damo v vazo.
Tudi meni je, zdaj po treh mesecih, nekaj začelo rasti na obeh steblih v vazi.
Ima kdo s tem kaj uspeha? Prebrala sem tudi, da se ti keikiji radi kmalu posušijo. :(
starfish
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 24 mar 2005, 20:32
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tadejab » 15 okt 2007, 17:37

Tega pa še nisem poskusila. Praviš, da odcvetelo steblo odrežeš, daš v vodo in čakaš. In tebi že nekaj poganja ?
Moje orhideje so že naredile mladičke na steblih, vendar so se držali matične rastline. Glede obstojnosti in trpežnosti: Če že zraste mali keiki in naredi koreninice, ne vidim razloga, da bi prej propadel.
Sicer pa, poročaj o svojem poskusu, me res zanima.
Moja turbo rumena orhideja, katera stalno dela keike in cveti, zopet preseneča. :D Danes sem jo malo natančneje pogledala- : nov mladiček + 2 cvetna nastavka na vidiku in ogromno debelih korenin. Njen lanjski otročiček tudi dela cvetni nastavek. :shock: , a ni malo zgodaj ?
Pa še pri eni mladički sem opazila, da bo cvetela, ima komaj 3 male listke....
Sicer pa, da se pohvalim. Od cca 35 orhidej samo 3 zaenkrat ne kažejo želje po cvetenju. :lol:
Jih bom ob priliki pofotkala.
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mojcak » 15 okt 2007, 19:03

ja ja, to z vodo dejansko rata. Moja tašča je tako vzgojila že več orhidej (phalov).

Cvetno steblo odrežeš in ga narežeš tako, da ima vsak kos eno koleno. Iz omenjenih kolen potem lahko nastanejo keikiji. Lahko pa raste tudi samo stebelce in novi cvetki. Predvsem je potrebno veliko potrpljenja (stebelca je potrebno v vodi imeti več mesecev). Če prej zgnijejo pač ni nič. Ni pa greh probat a ne? :D
mojcak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 23 apr 2006, 21:04
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tadejab » 15 okt 2007, 19:26

Ok, grem rezat steblo. Ravno je odcvetela ena rumena orhideja. Jaz vedno pustim staro steblo, samo odrežem ga pri tretjem očesu, ponavadi orhideja požene nov cvetni nastavek na starem steblu, poleg naredi še enega novega,... Letos bo rekorderka orhideja, mislim da stara 4 leta, z sedmimi ( 7 ) :D cvetnimi poganjki. Bom poslikala, ko zacveti, po moje čez kakšen mesec.
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost