Semena orhidej

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Semena orhidej

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 15 jul 2003, 13:20

A kdo ve kje se da pri nas kupiti semena orhidej? HAHA! oz. Ali je mogoce komu uspelo oprašiti orhidejo in ima viška semen/kapsul, mu jih odkupim. lp IG
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Semena orhidej

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 30 jul 2003, 22:03

Pozdravljen,

imam kapsulo, ki pa mislim, da je ze pocila, toda v tem ne vidim problema. Oprasila sem Phalenopsis.
Sama sem sejala orhideje in uspeh je bil zelo dober, trenutno imam doma okoli 500 sejanckov: Epidendrum nocturnum, Encyclia garcianum, Doritis pulcherima, Maxillaria rufescens, Catlleya skinneri, Zygopetalum, ki so stari 3 leta. Naj pa poudarim, da to ni enostavno, tudi aklimatizacija zahteva veliko dela in potrpljenja.
Naj povem, da oprasevanje sploh ni problem, skoraj vsak cvet se zlahka oprasi. Nisem se slisala, da bi pri nas kdo prodajal semena, braz problema ti jih pa odstopijo kje v tujini.

Lep pozdrav
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Semena orhidej

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 31 jul 2003, 08:07

Zanimivo!
Kako pa to storiš? Jaz imam tudi phanelopsis, pa me zanima postopek opraševanja!
Mateja
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 31 jul 2003, 08:56

Cvet Phalenopsisa ima pod drobnim pokrovckom dve krogljici peloda. Veliki sta priblizno za 1 mm, premera, dati ju moras na brazdo pestica, ki je na notranji, vrhnji strani cveta. Brez problema se pelod prilepi in ce je cvet oprasen, se po dveh urah povesi in zacenja se susiti, postane ovel. V eni sami kapsuli je na miljone semen, saj so tako velika, kot prah. Oprasevanje vam toplo odsvetujem, saj tako unicite cvet, ki bi vam lahko dajal zadovoljstvo se nekaj casa.
Sejanje orhidej je zelo zamudno in tvegano opravilo, po svetu jih zelo malo sejejo, saj je prevec zamudno in neobrestujoce se delo, tudi predrago. Rastlina potrebuje, da zacveti priblizno sest, ali vec let. Pred tem potrebuje dober substrat za setev, nekajkratno presajanje, aklimatizacijo in ce se bo setev odvijala v zemlji se najverjetneje zascito. Meni je prezivelo kar nekaj rastlin, toda naj povdarim, da smo delali vse, razen aklimatizacije v sterilnem okolju, tako so rastline prvic "zadihale" ne sterilen zrak, ko smo jih dali aklimatizirati. Bilo je zelo zahtevno in vsaj tri leta trajajoce, to delo zahteva toliko ljubezni kot druzinski clani :)
Taksne so vsaj moje izkusnje in mnenja.

Veliko uspeha in lep pozdrav
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 31 jul 2003, 12:14

Najlepša hvala za vaš izčrpen odgovor, vendar menim, da se bom kar držala vašega nasveta in raje uživala v cvetovih!
Veliko uspehov še naprej in lep pozdrav
Mateja
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 31 jul 2003, 16:50

Katero presenečenje! Nekdo je to že naredil :D Jaz se mučim z cvetočo doritaenopsis trenutno, Miša a moram dati dva ali lahko samo en pelod na brazdo? lep pozdrav Maja
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 31 jul 2003, 18:55

Pelodni zrnci se ponavadi drzita skupaj z drobno nitko. Jaz dam vedno obe na brazdo pestica, moralo pa bi se po vseh pravilih narave oprasiti ze z enim.

Lep pozdrav!
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a izu » 24 jan 2004, 20:50

jaz mam doma phalanepsis in sem dal tisto iz pokrovcka na pestic in imam cvet ze kar nekaj casa.
kako pa ves ce je cvt oprasen'
kako das narazen semena'
kako jih pripraviti za sejanje
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 24 jan 2004, 22:27

izu je napisal/-a:kako pa ves ce je cvt oprasen'


Orhideja bruha in nasplosno terorizira okolico :LOL: Naredi se kapsula. Nič drugače kot pri ostalih rastlinah.

izu je napisal/-a:kako das narazen semena'

Kako narazen?...semena so manjša od 1mm in v eni kapsuli jih je, odvisno od sorte, od 100 tisoc naprej...

izu je napisal/-a:kako jih pripraviti za sejanje

Kako ji pripraviti do tega da iz semen kaj zraste? Težko! preberi več o tem na tej strani (in o hvalabogu, zamene, da je v angleškem jeziku! :P) ...http://www.orchideenvermehrung.at/

Če te kaj zanima v zvezi z orhidejami preglej tole stran http://www.orchideenforum.de/, ja v nemščini! Tudi doktorja za orhideje imas tam-online dr.

LP pa brez zamere
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a MaTi » 26 jan 2004, 12:01

Orhideje v glavnem razmnožujejo biotehnološko (klonirajo) in tako pridobijo rastline z enakimi lastnostmi. Tako pridobljene rastline mnogo prej zacvetijo. S semeni pa iščejo predvsem nove sorte in barve cvetov. V Avstraliji mnogi biotehnološko orhideje razmnožujejo kar doma. Je pa
potrebna stroga higiena pred okužbami z raznimi plesni.
Tudi pri nas se s to tehnologijo ukvarjajo, ne vem pa, če z orhidejami. (Biotehniška fakulteta, Semenarna LJ, v Murski Soboti...)
MaTi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 dec 2003, 10:53

OdgovorNapisal/-a misa » 24 feb 2004, 16:42

Pozdravljeni!

Res se tudi pri nas ukvarjamo z in-vitro razmnoževanjem orhidej. Jaz sem se s tem ukvarjala nekaj let in so kar uspešni rezultati. Za mano je seveda tudi že veliko mladega kadra in moram vam povedati, ljudem so vedno bolj vsec orhideje :)

Razmnozevanje na ta nacin zahteva veliko zanja in higiene. Brez laminarjev (aseptične - brezprašne komore) si ne moremo nič pomagati in vse kar naredimo je obsojeno na propad. Mediji na katerih orhideje živijo in se razmnožujejo so odlična gojišča za bakterije in plesni in že najmanjši dotik nesterilnega matriala in orodja, je vzrok bolezni. Torej je do sedaj to možno le v laboratorijih, kjer si lahko privoščijo te naprave.

Lep pozdrav iz zasnežene Gorenjske.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a misa » 24 feb 2004, 16:46

Pozabila pripisati:

Maja, kako je s sejančki?

Si posejala kapsulo? Rasnično me zanima, kaj je ratalo.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 24 feb 2004, 22:17

Hi,

Slike sejanckov si lahko ogledas v mojem osebnem albumu(profil...). Ko sem tist skupek enciklij ločila sta mi dva najmanjša zgnilila(mesec dni sta bila ok, potem pa sem parkrat preveč zalila...). Doritis se drži. Zygopetalum pa Epidendrum pa sta tudi ok. Hvala Aleksandra še 1x, za te lepe primerke. :wink:

Semena sem posipala po lubju, pluti, v lonček kjer je Phal(zemljo). Pač sem izkoristila tiste nesterilne možnosti za razmnoževanje, ki so bile omenjene na tisti avstrijski strani. No na pluti so se po kakem tednu pojavile zelene/modre pike pa nisem ziher al sem uspešno vzgojila plesen ali "protokorme." Verjetno plesen. Vse je sicer potem izginilo... Aja lubje so mi razžrli prozorni črvički-moja lenoba. Na zemlji pa tudi ni nič videt. Torej spet ti moram odgovoriti, da mi ni nič zraslo/ratalo:) hehe LP Maja
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a misa » 24 feb 2004, 23:11

Hej.....a ti res nisem povedala, da orhidej nikakor ne smeš ločevati? Jej, jej, srečo imaš, da je vsaj matična rastlina preživela.
Veš, preveč nebogljene so še in preveč majhne, da bi prenesle takšne grobe posege.
Upam, da je vse v redu in nisi katero izgubila.

Opazila sem, da te orhideje resnično privlačijo, zato imam zate še nekaj pripravljenega. Kaj meniš, da bi tvoja zbirka pridobila kakšno Maxillario?
Moram ti povedati, da si ena redkih, ki znaš ceniti te rastline, ki sem ti jih dala, morda prav zato, ker sama veš kako je njihova vzgoja zahtevna in kako redke so. Podarjala sem jih in razdajala, sedaj pa jih nimam več veliko (100), nekaj jih še čuvam za društvo ljubiteljev orhidej, nekaj za botanični vrt, preostanek pa bo ostal v moji privatni zbirki. No ja, za kakšnega resničnega ljubitelja je še vedno katera na razpolago :)

Aha, pa še o sejančkih, si kaj poslikala? Morda so res bili protokormi, toda glive so jih verjetno popapcale. Zalo rade jih imajo, žal.

V maju se odpravljam na potep po Nizozemski, Belgiji, Franciji in še kaj bi se našlo, seveda z namenom - orhideje, kaktusi, grmovnice, drevesa in pajki. Morda se celo dogovoriva za kakšen ekstremni primerek.

Lep pozdrav, Aleksandra
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 feb 2004, 00:00

Ojla Misa,

sicer ni moj prispevek o orhidejah...pa vendar.

Praviš, da večina ne zna ceniti orhidej, ki si jim jih dala in mogoče bi bilo prav, da se vprašaš ZAKAJ?

Res ni prijeten občutek, če se tisti, ki mu podariš podtaknjencE, ob srečanju raje obrne stran, kaj šele da bi ti odzdravil ali pa vsaj z besedico omenil kako "pridobljenčki" rasejo in kako so...ja jaz bi se na tvojem mestu vprašala zakaj je tako :?:

Včasih je veliko odgovorov skritih v naših lastnih vprašanjih in mnenju o drugih!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

..nicht streiten...

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 25 feb 2004, 15:11

Hi,

SlikaMaxillario če bi dobila od tebe? Bila bi zelo vesela in hvaležna.

Sem ravno brala da so primerne za vitrine ker rabijo visoko vlago. No in ker iščem mini sorte ki bi se podale moji vitrini in mojim razmeram bi tale Maxillaria prav pasala not, če ji le nebo premrzlo. Najnižje merjene temperature pri meni pozimi so ponoči 15C, podnevi 20C(ko vklopim grelec). Hm... Kako Maxilliaro pa imaš?

Ne nisem nič poslikala tistih "zadev", ker imam slab digitalec.

Mi jih je ostalo še ~5(Enciklij), ločila sem jih lani decembra, ker nisem vedla prav da jih ne smem... :roll: No ja se učim na napakah.

Ja lahko bi se dogovorile za kako (pri nas)redko orhidejo :wink: Sem za.

Lep pozdrav,
Maja
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a misa » 25 feb 2004, 15:33

Maxillaria rufescens, poznaš?
Dela kar dolge suličaste liste in majhno, ne preveč veliko, rahlo nagubano pseudobulbo. Cveti v zeleno-rumeni kombinaciji.

Vem, da imaš vitrino, saj zato pa bi ti rada vsaj sedaj na začetku pomagala. Morda boš nekoč tudi ti meni, nikdar se ne ve.
Malo nas je, ki imamo takšne ljubljenčke, pa si moramo pač pomagati, ali ne?

Glede tvoje temperature, pa sem ti že povedala, nekoliko je prenizka. Pa če bi dodala še en grelec, takšni, ki se prilepijo na zadnjo šipo? Midva jih uporabljava za terarije, za pajke. Zelo so priročni in jih lahko celo reguliraš na željeno temperaturo in čas, če jim dodaš nastavljivo vtičnico. Vse skupaj te ne stane več, kakor dobre tri tisočake.

V soboto okoli 12 ure bom v Meleh, pa jo bom prinesla s seboj. Imala bom tudi nekaj drugih primerkov za menjavo s člani društva, ki je pravkar uradno privekalo na dan.
Torej dobrodošla v Prekmurju. Tam bo tudi nekaj "orhidejarske smetane", katere del že poznam, pa ti lahko morda pomagam še do kakšnih drugih rastlinc. Upam, da si boš vzela čas in se oglasila.

Lep pozdrav, Aleksandra
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

Pozdravček

OdgovorNapisal/-a barbi75 » 28 feb 2004, 15:43

Živjo!

Jaz sem pa Barbara, pa sem nova na tej strani. Sem totalni amater kar se tiče orhidej, ampak so mi pa zelo všeč. Doma imam nekaj phaleonopsisov, pa nekaj mešancev, ki sem jih kupila v Volčjem potoku na razstavi. Tam sem iskala Maxillario, pa je nisem našla. Kje si jo pa ti dobila (originalno, sedaj vem, da jih vzgajaš sama)? A kdo ve še za kakšno večjo razstavo orhidej, v relativni bližini (Avstrija, Italija), kjer se da kaj več videti? Pa nekaj si govorila o klubu ljubiteljev - a je treba imeti rastlinjak, če se hočeš priključiti? LP. B.
barbi75
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 28 feb 2004, 15:12
Kraj: Novo mesto oz. Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 01 mar 2004, 09:11

Razstava orhidej se pravkar odvija v Prekmurju, na vrtnarstvu Kurbus. Na razstavi je kaj videti, imajo okoli 1500 orhidej in celo nekaj zanimivih primerkov lahko najdete med njimi. Nekatere se dajo tudi kupiti. Čeprav so redke in iskane že vse rezervirane od prvega dne razstave, ko so jo obiskali čalni društva ljubiteljev orhidej.

Da postaneš del tega društva je pogoj, da imaš ljubezen do teh rastlin, kakor povsod in v vseh drugih društvih.

Tudi na tej razstavi Maxillarije nisem zasledila.

Lep pozdrav, Aleksandra
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost