Rumeni in oveli listi pri Phalu

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Rumeni in oveli listi pri Phalu

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 22 apr 2007, 19:32

Pozdravcek vsem skupaj!
Ne vem kaj naj storim....pri Phalu sem opazila rumene liste..zato sme dva ze odrezala...zdajle mi pa mlahav postaja se tretji list..bojim se,da bo orhideja ostala brez listov..je to mogoce..kaj naj storim?Bolnih korenin nima,saj sem ga pred tremi meseci presadila in vse odmrle korenine odstranila.Upam da ima kdo kaksen nasvet zame.SE je ze kdo spopadel s rem prblemom?
Hvala za odgovore.
Lp
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a natka » 22 apr 2007, 21:29

Kaj si kaj prestavila phal ko si ga presadila (mislim iz ene sobe v drugo, npr. prej je bil bolj v senci, zdaj pa mogoče na soncu)?

Ali pa bi mogoče bilo krivo presajanje?

čau
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 23 apr 2007, 07:48

nisem ga prestavila-je se zmeraj na istem mestu kot je bil.Ful se bojim da bi mi propadel....a je lahko orhideja sploh morda brez teh zelenih listov...kajti cveti mi lepo..prav zdaj.Hmm...pojma nimam kaj bi bilo narobe in kaj storiti.Ta list bo ziher cez cas porumenel..kot sta ze ostala dva in sem ju odstanila.Cel mlahav je ze in gubast..brez vode bi lahko rekla,ni napet.
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a bjork » 25 apr 2007, 14:07

Listi ponavadi porumenijo/porjavijo in odpadajo zaradi preveč ali premalo vode. Kaj drugega bi še lahko bilo, pa ne vem ... sicer pa če so korenine zdrave, je možno, da bo pognala tudi nove liste.
Lp
bjork
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 13 mar 2007, 16:44
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tamika » 25 apr 2007, 15:01

Podobno se je zgodilo tudi meni z enim phalom - pošteno povedano sem že kupila takšnega, ki ni imel ne vem kako lepih listov, vendar čudovite cvetove. Potem so mi listi propadli - ostal je samo eden. Po letu dni pa je pognal phal mlado orhidejico. Tako, da upam, da mi bo čez par let spet cvetela. Od takrat sem (skoraj leto in pol) iskala enako po vseh možnih cvetličarnah in vrtnih centrih vendar je nisem dobila. Kot zakleto!!

Tako da; ne obupaj!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Simona K. » 25 apr 2007, 15:11

Čao,
jaz sem letos januarja dobila en phal, je imel popke na dveh stebelcih in čisto boge, mlahave liste. Nič čudnega, ko pa so ga prenašali naokoli sredi zime, sem si mislila in da bo sigurno izgubil vse popke, če ne še kaj hudejšega. No, pa sem ga dala na okensko polico brez prepiha, vsake 14 dni sem ga (in ga še) potopim v vodo, da se dobro napije, nato pa odcedim, vmes dobi samo malo vlage iz pršilke. Listi so postali popolnoma lepi, napeti in do danes še ni odpadel niti en cvetek, torej cveti že več kot tri mesece skupaj. Očitno sem imela tudi srečo, ker meni se zdi, da so tele orhidejce zelooo občutljive.

aja, če koga zanima, v enemu od Bau štacun (tista pod šparom v lj) imajo za 3-4 EUR v razprodaji že bolj uboge, odcvetele orhideje različnih vrst. Torej, vsi tisti, ki obladate gojenje in je še upanje, da "oživite" skoraj propadlo orhidejco, posvojite kakšno za malo dinarčkov. Tole nisem nmapisala zaradi oglaševanja pač pa za to, ker se mi ubožice smilijo. Tako jaz skoraj vedno "posvojim" kakšen kaktus, za orhidejce sem pa skoraj prepričana, da jih ne bi znala gor spravit, ker premalo vem o njih.
Bodeč pozdravček, Simona!
Simona K.
Expert
Expert
 
Prispevkov: 108
Pridružen: 28 maj 2006, 11:04

OdgovorNapisal/-a tamika » 25 apr 2007, 18:37

Jst sm sigurno enih 40 orhidej kupila znižanih. Pač pogledaš, če so lepi listi in zdrave korenine. Potem pa normalno skrbiš zanjo. Zalivaš tedensko in gnojiš ...
Če pa že kupiš precej vidno shirano, potem tudi ni velikega upanja za nadaljni uspeh.
Lani so imeli v Baumaksu v Mb orhideje po 500 SIT (odcvetele seveda) in na ta način sem prišla kar do velikega števila rožic.

LP, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Meli » 25 apr 2007, 20:40

@pinpanpun: Možno je, da je nov substrat bistveno drugačen od starega (npr. bolj zadržuje vlago) in je potreben drugačen režim zalivanja - priporočam, da vseeno preverite, v kakšnem stanju so korenine.
Druga možnost je, da se je orhideja pri presajanju inficirala z bakterijami. V tem primeru nima veliko možnosti za obstoj.
Meli
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 23 apr 2007, 17:17

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 26 apr 2007, 08:21

Oj!
Mojemu Phalu,ki je izgubil dva zgubana lista poganja nov list..a to pomeni da je z rastlino vse ok?nekje sem prebrala,da Phali izgubijo tiste liste,ki jih je rpebodla korenina,zal pa ne vem kako je to misljeno?Morda je izgubil list,skozi katerega je prodrlo ze pred casom steblo alikorenina???Kdo ve kaj o tem?Hmm?Upam,da mi rastlinca ne propade,kajti dobila sem jo v dar od ljubljene osebe in mi je posebej pri srcu,prav zaradi tega,ker vem da so trajnice in zelim obdrzati dragi spomin na nekoga ki mi veliko pomeni :)
Lp
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 26 apr 2007, 08:25

še nekaj....a mora imet orhieja temne zelene liste,ali svetle?Pri mojih je zlo razlicno (imam pa same Phale).Vendar ta,o kateri ze vse cas govorim,ima temno zelene....nja,svetijo se pa nobeni,kajti verjetno je,da tiste orhideje (predvsem Phali),ki se jim listi tko zelo svetijo in zgledajo ful "svezi"...so menda naspicani s tisto snovjo,msprejem za lesk list,a ne?;)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Meli » 26 apr 2007, 09:40

Če poganja nov list, si bo verjetno opomogla.
Za temnejše liste nekaterim gnojilom dodajajo železo, prav posebno svetleče liste pa dobijo z listnim loščilom. Jaz ga ne uporabljam. To se mi zdi podobno, kot sprejanje psov z lakom za lase na pasjih razstavah :D
Meli
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 23 apr 2007, 17:17

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 26 apr 2007, 11:59

aha...torej obstaja se upanje..nov listek :)Jaz mojih tudi ne loscim,se mi zdi da je isto,kot bi loscil parket ali linolej..in list bi se menda "zadusil" ;)...moji Phali so popolnoma naravni..kakrsni so,pac so:)Vglavnem da lepo in obilno cvetijo...sicer mi je pa nek strokovnjak danes odpisal-ko sem ga vprasala za mnenje tegale lista-odpadanje..zgubani listi...da je mozno,oziroma da orhideja (Phali)in ostale orhideje zgubajo liste,ko crpa energije iz njih,ker je z njo kaj narobe..zato tudi obilno cveti in ne kaze znake bolezni....obilno cveti pa zato,ker se bori za zivljenje in da bi nardila se par oprasenih cvetov(cebelice v naravi)...da bi se dalje razmnozevala..torej boj za "prezivetje" ;( Tako da,upam na najbolje in upam,da ni ze proti koncu z njo :)Novlistek mi daje upanje,da si bo opomogla ...ce ne,pa..hmm? :)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tamika » 26 apr 2007, 13:52

Meni se je pri dveh naredilo, da so ful cvetele, hkrati pa so listi postajali vedno bolj uveli, zato sem cvetno steblo odrezala, rastlini pa presadila in sedaj lepo rasteta naprej. Seveda j etrajalo tudi nekaj časa, da sta si rastlini opomogli!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 26 apr 2007, 14:56

tamika,hvala za nasvet..moram povedati,da sem to storila tudi jaz....ko se je z mojim phalom to zgodilo prvic...pa je pol kazalo vse ok,zdaj se mi je pa to ponovno zgodilo...jaz mislim,da ga ne bi smela zalivat kot ostale phale,ki jih enkrat tedensko namocim...kajti tegale sem presadila v nek substrat kupljen v cvetlicarni,pa mislim da ni dober..iskala sem tistega grobega,pa ga nikjer ni za dobit-taksnega kot je orhideja posajena v njem ko jo kje kupis...Tale zdaj ki sme ga jaz kupila pa je nekako gost..malo lubja in zarevn neka kao zemlja alkaj je sploh to..pojma nimam..Saj menda veste vsi kaksen substrat se dobi naokrog...LP
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 26 apr 2007, 14:57

ja..in ta substrat osaten dlje casa vlazen,ker ni tko prepusten kot "originalni" ko orhidejo kupis v loncku.Tako da....ne vem no.
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Meli » 26 apr 2007, 16:44

Kupljene orhideje so običajno posajene samo v lubje (z manjšimi odstopanji).
Ko sem prvič zaupala že pripravljenemu substratu, ki ga prodajajo v cvetličarnah itd.,mi je propadla polovica orhidej!
Draga šola! :) Se strinjam z nekom, ki je napisal, da v SLO dobrega že pripravljenega substrata ni. Če se motim, bom pa izjemno vesela! :)
Meli
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 23 apr 2007, 17:17

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 26 apr 2007, 16:54

ja,tud jaz sem tega mnenja..prodajajo le slabo lubje pmesano z zemljo..zato si bom verjetno sla kupit in presadila orhidejo v lubje od borovca...samo lubje.
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a bjork » 27 apr 2007, 09:37

Katere ste pa kupile? Jaz sem vzela tega od Compo in se mi zdi kar prepusten, se tudi kar hitro posuši, pa tudi orhidejce zaenkrat očitno nimajo nič proti :wink: Bomo videli ...
bjork
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 13 mar 2007, 16:44
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tamika » 27 apr 2007, 10:33

Jaz sem jih nekaj nasadila v samo lubje in so že začele odganjati nove korenine in zgleda da bo kar vredu. se pa veliko hitreje izsuši!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov