"Močvirje" za mesojedke

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

"Močvirje" za mesojedke

OdgovorNapisal/-a izu » 22 mar 2005, 09:16

Hy.
V kratkem imam namen zgraditi kakor močvirja za mesojedke.To bo pb novi bajti kjer okoli dveh kotov teče potoček,ob potočku je pa majhen breg.Na tem bregu sem našel lep prosto kjer bi to naredil.Naredil bi pa tak majhno jezuerce okoli pa močvirje (v jezercu mešinka okoi še nevem) potem se bo pa iz jezerca izteksala voda nazaj v potoček.V potočku bo tudi črpalka ki bo poganjala vodo na breg in to bo to.Ako ima kdo kako idejp oz. sem kaj narobe zamislil naj hitro pove :)

P.S. Malo bolj počasi bom odgovarjal ker nism stalno na internetu oz. mi ne dea računalnik.
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a ^nemesis^ » 22 mar 2005, 20:00

hm ... sem za,sam kaj pa primerni pogoji? temperatura,svetloba? 8)
mlad pogled nikoli ne ugasne
^nemesis^
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 21 feb 2005, 13:05
Kraj: petelinje

OdgovorNapisal/-a izu » 22 mar 2005, 20:57

Ja to pa sem tudi že razmišljal ne.Temperatura: Pozimi bodo ostale samo "Slovenske mesojedke" poleti je pa malo bolj mraz ker je to na robu gozda in potoček zraven.Z svetlobo bo res treba nekaj naresti ker jo je res bolj malo zvečer in zjutraj.Če ima kdo idejo naj reče.Glede vlage nevem kolikšna je vendar je še iz gozda kar dosti velika.Bom pa tudi naredil da bo voda "padala" na gladino kar malenkost zviša vlažnost.Zemljo bom nasul ker je tam pač "gozdnata" vendar je itak glavni bazenček z međinko ki ne rabi zemlje :).Pojavi se problem z trdoto vode.Če ima kdo kako idejo naj pove.
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a izu » 24 mar 2005, 20:08

No kje ste zdej štručkoti k ste na tem področju????Jure Ivo??Kakšno mnenje??Al morm najprej sprobati pa potem poročati?? :)
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Jure » 25 mar 2005, 09:23

Ne vem, Izu, nimam izkušenj.
Imam 6 m dolgo lužo šele manj kot 10 let. Okoli imam posajenih samo kakih 30 vrst naših avtohtonih rastlin, dva lokvanja in dve vrsti rib. Preberi kaj na strani Kapitana Nema. On je stručko za te reči.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a izu » 25 mar 2005, 15:15

Sam 10 let??sam 30 vrst mesojedk??Pa sej to je velik no vsaj zame.Vem da je Dolenc (kapitan nemo) štručko vendar sem pač vas povprašal.Ugotovil sem da bom mogu še mal premislt to zadevo.
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Jure » 25 mar 2005, 20:39

Še ni 10 let. Okrog 30 vrst rastlin je večinoma šašev, mesojedk pa ni nič v tej luži. Ne uspevajo, ker je voda preveč gnojna zaradi rib. Potencialne vrste so samo tri rosike, vsako bi moral gojiti v ločenih banjicah, ker vsaka zahteva drugačen pH. Te tri vrste pri nas nikjer ne rastejo skupaj.

Vredno bi bilo poskusiti z mastnicami, ker potrebujejo precej mrzlo podlago preko poletja in bi jih s pretokom hladne vode lahko vzdrževal. Za navadno mešinko potrebuješ pol petra globoko vodo z ilovnatim dnom, brez kamnov.

Da bi lahko delil kaj nasvetov, bi moral preizkusiti več kot en ribnik, pa še kakšnega drugod bi moral videti in preučiti.

Lahko komentiram samo brezglavo kombiniranje belih rečnih kamnov za obrežje in rastlinstva in živalstva iz mlak in ribnikov. To je skregano z vsako logiko in realno biocenozo. Ne gre skupaj. Te ideje izhajajo iz UK, kjer nimajo apnenca vsepovsod in se jim to zdi prečudovito. Najbolj pa jih rabijo zaradi izhajanja vrtnarskih revij. Še en špricbrun na sredi pa palčka ob rob.

Ne naredi tega, pa bo lahko zelo v redu.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a izu » 25 mar 2005, 22:28

Če bom bom naredil dno najbrž iz tiste folije ali pa mogoče iz betona čeprov maj možno.Za pretok vode nevem če bom kej ker je še en problem imenovan elektrika ki je bliz sam bi mogu napelat čez potok.S svetlobo je vreud čeprav je bolj zasilo.
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a izolan » 18 apr 2005, 04:21

Jaz nisem noben majster iz tega, ampak ti pa priporočam, opustiš idejo okoli potoka, pa raje postaviš šotno jezerce kam na sončno mesto. To lahko narediš v obliki okroglega ribnika širine 120 cm in globine 90 cm. Na dno postaviš dve cisterne vsaka po 50l medseboj povezane in na vrhu preluknjane. v eni cisterni narediš odprtino in daš noter širšo cev z filtrom in črpalko.

notri natreseš šoto ph okoli 3 + kremenčev pesek + perlit. ko se to naredi postaviš noter tiste vrste mesojedih rastlin katere ti želiš in vklopiš na elektriko z timerjem in pustiš.

to sem zasledil na italijanski internetni strani:
http://www.piantecarnivore.it/Introduzione_2004.htm

Če kaj nerazumeš na tej strani mi lahko pišeš in ti bom skušal pomagati. avtor te iznajdbe, pravi da odkar je to naredil ni rabil dodajati vode, kvečjemu jo je moral odvzeti. poleti pa pravi da tako voda hladi rastline in temperatura vode je poleti okoli 23 stopinj. v priponki imaš kako naj bi to izgledalo.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Tiger » 26 apr 2005, 19:17

Živjo!

Tudi sam nameravam zgraditi močvirje, kjer bodo le slovenske mesojedke, pa me zanima kako je s pretokom vode ( pomembno, nepomembno) ?

Ubistvu se voda mora pretakat? Jaz mislim narediti tako da bi ob določeni višini vode ta odtekala.

Lp
Klemen2
Tiger
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 62
Pridružen: 20 mar 2005, 18:29
Kraj: Gradisce v Tuhinjski dolini

OdgovorNapisal/-a izu » 16 feb 2006, 18:14

davidoff
Expert



Pridružen/-a: Sre Mar 2005 11:58
Prispevki: 117
Kraj: Maribor

Objavljeno: Sob Apr 02, 2005 10:58 pm 1 Naslov sporočila: mesojedke zunaj
pozdrav!

rad bi si naredil kao ribnik, pa me zanima če lahko dež al pa recimo toča(jo mamo vedno pogosteje) mesojedkam fejst škodi? pa še kak bi se če bi škodlo, kak bi se rože dalo zaščitit?

LP
David
_________________
LP
David
Nazaj na vrh


izu
Expert



Pridružen/-a: Tor Dec 2003 13:59
Prispevki: 378
Kraj: Bericevo

Objavljeno: Ned Apr 03, 2005 7:03 pm 2 Naslov sporočila:
Pojdi na ivotovo stran kjer veliko piše.Drugač mam tud jz tak namen sam poglej v tej niti mesojede rastline
_________________
www.bericevo.tk <--- Stran o vasi Beričevo
Nazaj na vrh


Mesojedec
Moderator



Pridružen/-a: Tor Apr 2003 9:39
Prispevki: 168
Kraj: Kresnice

Objavljeno: Sre Apr 20, 2005 8:41 am 3 Naslov sporočila:
Citiram:
rad bi si naredil kao ribnik, pa me zanima če lahko dež al pa recimo toča(jo mamo vedno pogosteje) mesojedkam fejst škodi?


Ojla!

Dež še ni panike, toča pa dobesedno scefra trobente sarracenij in močno poškoduje rosike. Sicer se rastline poberejo, a o traja nekaj časa.

Najbolje je, če čez področje kjer boš imel mesojedke, napneš mrežo proti toči.

Lp Ivo
_________________
IvoJ
Nazaj na vrh


Tiger
Strokovnjak



Pridružen/-a: Ned Mar 2005 17:29
Prispevki: 56
Kraj: Gradisce v Tuhinjski dolini

Objavljeno: Tor Apr 26, 2005 6:19 pm 4 Naslov sporočila:
No če hočeš imeti lepe mesojedke je to idealno. Če jih dobi toča, a se potem kaj bolje razrastejo?


Lp
_________________
Klemen2
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron