Terarij za mesojedke

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Terarij za mesojedke

OdgovorNapisal/-a izu » 03 dec 2003, 19:38

Ali ima kdo akvarij za mesojedke in kaksnega pa koliko ga je prisel.
Zadnjič spremenil izu, dne 16 feb 2006, 15:54, skupaj popravljeno 1 krat.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 03 dec 2003, 21:16

Zivjo Izu,

terarij lahko naredis sam, ali pa uporabis star akvarij v katerem so bile prej ribe. Velikost akvarija je odvisna od tvojih zelja in s tem tudi cena.
Moj terarij je velik 850L in me je stal cca. 70 000 sit.
Nekaj navodil za izdelavo in slike najdes na moji strani:
http://users.volja.net/mesojedke/terarij.html.
Jaz imam v teraraiju zaenkrat samo nepentese, drugace pa lahko v njem gojis vse rastline, razen tistih, ki potrebujejo zimo za pocitek.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 15 dec 2003, 14:29

Zdravo Ivo

Mene pa zanima kako imaš poskrbljeno za zračenje v tvojem terariju in kako so se ti obnesle rosike/mastnice v njem. Sama imam namreč akvarij v katerem so orhideje in notri mi letajo mušice, ki so sicer nenevarne(?!) ampak vseeno bi se jih rada znebila. Temperatura v mojem orhidariju niha med +-17°C ponoči in +-21°C podnevi. Torej katero mesojedko mi priporočaš? Hvala za odgovor! lp Maja
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

Rosike&terarij

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 16 dec 2003, 11:37

Mene pa zanima kako imaš poskrbljeno za zračenje v tvojem terariju in kako so se ti obnesle rosike/mastnice v njem.


Živjo,

na pokrovu terarija sem imel montiran majhen ventilator, ker pa je bil preglasen sem ga izklopil. Sedaj enkrat dnevno terarij odprem in to tudi zato, da lahko malo pregledam rastline. Mesojedke, primerne za terarij in lovljenje mušic v njem so vse, ki ne potrebujejo zimskega počitka. Drosera aliciae, Drosera capensis, Pinguicula x Wesser so rastline, ki jih priporočam. Sploh slednja, mehiška mastnica, polovi ves zalogaj mušic v terariju. Vse rastline se dobijo pri nas v raznih vrtnih centrih.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a izolan » 16 sep 2008, 00:00

Da ne odpiram na novo teme o terarijih, bi rabil eno pomoč od Jureta in Aj - Alenke.

Dobil sem rabljen (počen) akvarij s pokrovom, pa sem si zamislil da bi dal notri mesojedke. Zamislil sem si sledeče:

Rosike:
D. falconeri
D. paradoxa
D. petiolaris
D. madagascariensis
D. prolifera

Utricularje:
U. biloba
U. calycifida
U. campbelliana
U. nephrophylla
U. pusilla

Heliamphora
H. nutans
H. minor

Želel bi vedet, če bi ustrezalo vse to skupaj. Da vem kaj kupit na EEE, da si naredim malo dela za zdej.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Jure » 16 sep 2008, 08:26

Najboljše terarije si videl lani v Miri, letos bo verjetno še boljše. Načeloma ne moreš zbasati vseh rastlin v en terarij. To bi bilo na nivoju akvaristov, ki dajo skupaj gupije in skalarke, pa še sijamske bojne ribice. Lepo na oko, a nima nič skupnega ne z gojiteljstvom, ne z raziskovanjem in ne z izobraževanjem.

Naredi tako, kot narediš za živali: v enem prostoru ena vrsta.

Sicer pa imaš med rosikami eno, ki rabi zelo malo svetlobe (prolifera), eno, ki raste vse leto (madagaskariensis) in tri, ki imajo izrazita obdobja počitka, ko potrebujejo sušo in vročino. To ne bo šlo skupaj.

Med mešinkami bo šlo lažje, pa tudi tukaj je calcifida izjema. Ti že ime pove, zakaj. Pa še urnik ima precej drugačen od ostalih, iz zimskega spanja se prebuja šele zdajle. Pomešale se ti bodo takoj, ena vrsta bo prevladala nad ostalimi.

Heliamphora nutans je divjak, velika rastlina za velik terarij, minor je pa majhna vrsta za mali terarij.

Raje se odloči za terarij, kjer bodo skupaj rastline iz nekega rastišča. Bo težje, a edino pravilno.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a aj » 16 sep 2008, 19:13

Živijo.

Sicer se jaz ne spoznam na heliamfore in mešinke, kar se tiče droser pa se povsem strinjam z Juretom. V istem terariju ne moreš gojiti rastlinic, ki potrebujejo različne življenske pogoje za dobro rast, ker če ustrežeš eni vrsti, to ne bo dobro za drugo vrsto.
Najbolje bo, da se odločiš za eno vrsto rastlin, ki potrebujejo enake oz. podobne pogoje za bivanje. Tako boš imel najmanj problemov.

LP, Alenka.
aj
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 15 feb 2006, 15:48
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a izolan » 16 sep 2008, 20:40

Na odločil sem se, da bom dal v 54 litrski (60(d)x30(v)x30(š)) akvarij heliamfore in kako rosiko, sicer čene bom pa dal notri same muholovke, pa bo. No mogoče pa celo same mastnice, se morem odločit.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Jure » 17 sep 2008, 07:59

Daj za začetek različne rodove in vrste notri, potem se bo pa pokazalo, kateri vrsti najbolj ustreza. Pred dvema letoma sem v BV v Ljubljani v 2 večja terarija naselil tak potpuri, kot si ga ti imel v mislih. Trenutno raste samo še en kultivar mastnice, vse drugo je preminilo.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a izolan » 17 sep 2008, 22:34

Vem kaj mi praviš da ni smiselno, da bi posadil vse to.

Sem preštudiral vse kjnige ki jih imam, vse internetne strani in nevem kaj naj. No nimi do tega da bi imel notri rastlinice posajene v lončkih (klasični terarij), bolj mi gre da bi bil stil natura, da je lepo za pogledat na oko, sicer vem da strokovno nebi bilo prav. V mislih imam tista dva vivarija iz Mire lani, tistega pokončnega in tistega z nepenthesi. Pa bi rad neki podobnega naredil in če bi mi uspelo bi čez kako leto dal notri še kako žabo podrevnico.

Res nevem kaj naj.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Jure » 18 sep 2008, 10:33

Počakaj do sobote, boš dobil nove ideje in predvsem se boš kar zmenil s kom, ki bo tam razstavljal.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a izolan » 18 sep 2008, 13:17

No se vidimo v soboto in bomo vidli kaj in kako.....
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron