Presajanje citrusov

Sem spadajo vse rastline, ki rastejo v mediteranskem, subtropskem in tropskem podnebju. V našem podnebju jih moramo pozimi zaščititi pred mrazom (prestavimo jih v toplejši prostor).
kivi, citrusi, figovci, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Presajanje citrusov

OdgovorNapisal/-a Matic20 » 29 apr 2011, 17:47

Dve leti nazaj (če se spominjam prav) sem brez pričakovanj v manjše lončke v sobi zasadil koščice limone in pomaranče. Na presenečenje jih je vzklila precejšnja večina, vse rastline pa so uspešno preživele poletje in zimo: neizkušen v vzgajanju sem jih pustil kar v zimskem vrtu (temperatura malce nad nič) in čez zimo zalival.
V zadnjem mesecu, ko je zimski vrt zaradi zunanjih tempertur segret tudi čez 30C so limone in pomaranče (katerih žal ne ločim) dobesedno ponorele. Trenutno so visoke med 50 in 100 cm.
Lonci v katere so rastline zasejane so tako bistveno premajhni, računam na skorajšnjo presaditev.

Pri čemer pa ne bi želel zadati kakšnega negativnega "udarca", zato me zanima ali priporočate kakšno posebno zemljo? Do zdaj sem uporabljal kupljeno trgovinsko. Bi bilo potrebnega kaj predelanega gnoja?
Rastline sem cepil lani, jih je tudi letos potrebno?

Za boljšo predstavo trenutne situacije prilagam povezavo do fotografij.

http://matic20.shrani.si/?Citrusi

Vsak nasvet bi zelo pomagal.
Hvala. :D
Matic20
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 apr 2011, 16:30

Re: Presajanje citrusov

OdgovorNapisal/-a bush81 » 03 maj 2011, 13:31

Svež gnoj ti odsvetujem. Jaz jih gnojim z že predelanim humusom iz gnoja, nekaj umetnega gnojila in potrebujejo železo. Jaz jih imam posajene v 1/4 kupljene zemlje, ostalo pa kar zemlja z vrta.

Ne razumem zakaj bi moral še enkrat cepiti rastline in zakaj si jih cepil, ko so že tako veliki??? Ponavadi se take rastline cepi že prej. Če si jih pravilno cepil in ti je cepič zagnal, ostali del rastline odrežeš (ker je divjak), tega dela nad cepičem pa ni potrebno več cepiti.
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

Re: Presajanje citrusov

OdgovorNapisal/-a bush81 » 03 maj 2011, 13:32

Še nekaj: ni mi jasno kako je lahko rastlina v 2 letih zrasla na višino 100cm?
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

Re: Presajanje citrusov

OdgovorNapisal/-a sreckoo.orehov@ » 04 mar 2019, 21:38

lep pozdrav .zanima me kdaj je primeren čas za presajanje limonovca.za odgovor hvala.l.p.sreč
sreckoo.orehov@
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 04 mar 2019, 21:30


Vrni se na Mediteranske, subtropske in tropske rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost