BOLEZEN CITRUSOV

Sem spadajo vse rastline, ki rastejo v mediteranskem, subtropskem in tropskem podnebju. V našem podnebju jih moramo pozimi zaščititi pred mrazom (prestavimo jih v toplejši prostor).
kivi, citrusi, figovci, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

BOLEZEN CITRUSOV

OdgovorNapisal/-a Feltrin » 10 jul 2006, 17:30

Zdravo vsem. Imam en problem iz citrusi, ki me zelo muči, ker gledam, kako mi te prečudovite rastline počasi propadajo :( Do sedaj še nisem nikjer dobil nobenega odgovora, niti mi ni znal nobeden svetovati kaj je narobe. Problem je v tem, da se mi na vseh citrusih, ki jih imam(pomaranče, limone, mandarine) na koncih listov pojavijo rjave lise, ki potem gredo do polovice lista, nakar list odpade, isto je iz trni in vejami-skratka rastline se mi sušijo. Naj povem, da so vse rastline sedaj zunaj v zavetrju, pozimi pa so bile kot vsako leto v kleti. Prav tako sem na površini zemlje opazil majhne luknjice 2-3 v vsakem koritu, okrog njih pa siv pesek, kot da bi v zemlji živela kakšna žival. Seveda sem eni rastlini v celoti pregledal vso zemljo iz koreninami, vendar nisem opazil nič nenavadnega. Če kdo ve kaj je narobe mu bom zelo hvaležen, ker se mi citrusi počasi sušijo. Lep pozdrav in hvala za odgovor.
citrusi
Feltrin
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 10 jul 2006, 17:15
Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a mihab » 11 jul 2006, 09:51

koristila bi kakšna slika obolelih delov rastlin
možno, da gre za kakšno bakterijsko okužbo ( v tem primeru je malo pomoči )
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 11 jul 2006, 13:41

Hm, možno je , da si rastline pregnojil, čeprav se lahko podobne poškodbe kažejo tudi zaradi premalo hranil.V tem primeru so celotni listi bledikasti in imajo suhe zaplate. Včasih je zemlja okrog korenin preveč zbita in rastlina kljub dognojevanju hira, ker ne more črpati hranil.

V vsakem primeru jih presadi v novo zemljo, ki mora biti dovolj odcedna,
Za gnojenje pa uporabi kakšno gnojilo, ki ima večjo vsebnost železa.

upam, da si bodo opomogle

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Feltrin » 11 jul 2006, 16:29

Ja hvala za odgovore. Danes sem po naključju dobil enega gospoda iz primorske, ki se ukvarja samo iz citrusi in mi je svetoval, naj zemljo zalijem z Basodinom, liste in veje pa naj poškropim z Drinom in Ditanom v kombinaciji z mikro elementi. Prav tako mi je priporočil naj malo pognojim zemljo, čeprav sem vsa drevesa pred 2 leti presadil in jim dal novo zemljo za citruse. Prav tako jih 2X letno pognojim. Rekel mi je še, da je možen napad kakšne bakterije, vendar v temu primeru ni pomoči :( , upam da ni. Če ima še kdo kakšno idejo oziroma nasvet ga bom zelo vesel. Hvala in LP.
citrusi
Feltrin
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 10 jul 2006, 17:15
Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a jakolic11 » 11 jul 2006, 19:03

pozdravljeni!
Imam kar nekaj citrusov in vsi mi lepo uspevajo razen enega. Ko sem ga spomladi prestavil na prosto so mu odpadli vsi list pred kakšnim tednom pa so se začeli pojavlati novi :D toda naenkrat se je pojavil problem, listi so začeli rjaveti in odpadati :( . Sedaj sem jo že presadil, imam jo pri ribniku tako da ima veliko vlage. upam de veste kaj se dogaja z njo in kako naj ukrepam :D

prilagam slike:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jakolic11
Expert
Expert
 
Prispevkov: 102
Pridružen: 27 okt 2005, 12:47
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a mihab » 12 jul 2006, 08:53

To, da listi odpadejo, ko si jih dal ven je več ali manj normalno. Posledica nagle sprembe klime
To o veliko vlage je pa drug problem
Citrusi sicer potrebujejo dosti vode, toda ne konstantno, ker se rastlina "utopi"
Ko se zemlja posuši jo je potrebno močno zaliti
če pa je prevlažno pa rastlina propade

To na slikah izgleda cisto ok, poganjajo mladi listi. Mogoče je kak del rastline tudi odmrl, to pa bo pokazal čas
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor


Vrni se na Mediteranske, subtropske in tropske rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron