Zimsko sonce

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Zimsko sonce

OdgovorNapisal/-a radomin » 05 nov 2006, 17:19

Lepo pozdravljeni,
mene zanima, če zimsko sonce kaj škoduje kaktusom, če sonce v popoldanskih urah sije nanj?
Prezimujem jih v zastekljenem balkonu, temperature so nizke, sonce sije nanj le v popoldanskih urah. Če ima kdo kakšno mnenje in izkušnje naj mi svetuje-prosim.
Hvala za nasvet
radomin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 11 dec 2005, 19:45
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a starina » 07 nov 2006, 21:59

če so bili ze prej na veliko na soncu, jim to ne bo skodilo. paziti moras le to, da ti ne bo temperatura usla prenizko. pazi, da ne bo sla pod 5°C. drugih tezav ne vidim... tudi zalivati jih ne smes cez zimo, ker so v stanju mirovanja.


lp
____
tom
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a radomin » 09 nov 2006, 19:09

Starina, hvala za nasvet!!
Zalivam jih ne, ker počivajo.
LP
radomin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 11 dec 2005, 19:45
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a smrekca » 01 okt 2007, 20:49

V mojem prezimovališču tudi popoldan sonce sije-cca od 14h do 17h. Upam, da je to uredu, ali naj dam raje kak komarnik čez, da jih ne ožge? Letos jih prvič prezimujem in sem bolj brez izkušenj...

Kaj pa, če se preveč segreje prostor čez dan? Imela jih bom sicer v neizoliranem nadstropju hiše, pa še zgradila sem jim en "kao" rastlinjak- zadaj in ob straneh je les, zgoraj in spredaj pa šipa oz polivinil...(še ne vem, kaj bom dala).
Skrbi me, ker bo zjutraj, ko grem v službo še preveč hladno, da bi jih odprla, popoldan, ko pa se vrnem,bo pa že sonce najbrž kar dobro ogrelo "kao" rastlinjak...
Pa pa
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a primozc » 02 okt 2007, 06:39

Pa ne da jih že prezimujete? Pri skoraj 25 stopinjah podnevi in 10 ponoči. Jaz jih bom imel tako kot vsako leto še cel mesec zunaj, saj še vedno rastejo in nekateri celo zelo.
Sicer pa svetloba pri prezimovanju je dobrodošla, tudi direkt sonce, če le ne povzroča previsoke temperature v prostoru v katerem so kaktusi. Tako ne bo nevarnosti spomladanskega ožiga in jih na sonce ne bo treba posebej privajati.

LP
Primoz
primozc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 mar 2007, 13:33
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a smrekca » 02 okt 2007, 06:57

ne še, ne...ne prezimujem jih še, samo pripravljam prezimovališče, pa iščem lokacijo za kaktuske...
Hvala za informacijo o soncu...potem se mi zdi, da sem najdla pravo lokacijo!
Pa pa
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a zoyba » 02 okt 2007, 11:54

V mojem rastlinjaku je pozimi ponoči lahko samo ena stopinja čez dan pa,če je sončno tudi trideset stopinj. Ne zaliti kaktusi vsaj pri meni prenesejo nihanje temperature brez problema. Seveda pa so Stapelije in sejančki na okenjski polici v kleti.
LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a gardenia » 02 okt 2007, 21:56

Lp.
Kaktusi so tropske rastline, ki imajo rade zelo toplo podnebje in toplo klimo. To pa ne pomeni da morajo imeti tudi čez zimo tako temperaturo. Pri kakusih je pomembno to da ne zmrznejo čez zimo. Lahko jih imaš v stanovanju skoraj kjerkoli ne glede če po njih sije sonce ali ne. Lahko jih tudi zalivaš nič zato. Ne bo jim škodilo in tudi ne bojo zanič glede tega. Dejstvo je samo to da katuse prezimiš v notranjih postorih, da jih ne izpostaviš zimi. Je pa samo to da ne sme pihati po njih mrzel zrak, če jih imaš v bližini balkonskih vrat. Ostalo pa sploh ni problem. lahko jih daš tudi v temen prostor z zelo malo svetlobe pa jim to dokaj ugaja. Sam da so na nortanji temperaturi, ki pa je definitivno na minusom. Sam imam veliko kaktusov veliko razlinih primerov in veliko izkušenj in do zdaj mi še ni noben šel k nič. Tak da kaktus je ratlina, ki rabi zelo malo zelo malo nege in malo zalivanja. Tak da če te še kaj zanima glede kaktusov mi kar piši in ti svetujem...

Lep pozdrav...
Aleksadner
gardenia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 sep 2007, 22:20
Kraj: Rogatec

OdgovorNapisal/-a zoyba » 02 okt 2007, 22:21

Aleksander,kaj pa porečeš o prezimnotrdnih kaktusih,ki dobro shajajo zunaj tudi na Gorenjskem? Posajeni v skalnjak in nepokriti!
LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a starina » 03 okt 2007, 11:18

gardenia je napisal/-a:Lp.
Kaktusi so tropske rastline, ki imajo rade zelo toplo podnebje in toplo klimo. To pa ne pomeni da morajo imeti tudi čez zimo tako temperaturo. Pri kakusih je pomembno to da ne zmrznejo čez zimo. Lahko jih imaš v stanovanju skoraj kjerkoli ne glede če po njih sije sonce ali ne. Lahko jih tudi zalivaš nič zato. Ne bo jim škodilo in tudi ne bojo zanič glede tega. Dejstvo je samo to da katuse prezimiš v notranjih postorih, da jih ne izpostaviš zimi. Je pa samo to da ne sme pihati po njih mrzel zrak, če jih imaš v bližini balkonskih vrat. Ostalo pa sploh ni problem. lahko jih daš tudi v temen prostor z zelo malo svetlobe pa jim to dokaj ugaja. Sam da so na nortanji temperaturi, ki pa je definitivno na minusom. Sam imam veliko kaktusov veliko razlinih primerov in veliko izkušenj in do zdaj mi še ni noben šel k nič. Tak da kaktus je ratlina, ki rabi zelo malo zelo malo nege in malo zalivanja. Tak da če te še kaj zanima glede kaktusov mi kar piši in ti svetujem...

Lep pozdrav...

zgleda, da se zmeri ne ves veliko....
kaktusi morajo pocivati cez zimo, le tako jih bos spravil do cvetenja. ce jih imas samo tako, da rastejo potem je pa to tako kot si napisal..... zelo me je zbodlo tole Tak da kaktus je ratlina, ki rabi zelo malo zelo malo nege in malo zalivanja.

TO BO TO...

zoyba imas veliko sort kaktej, ki zdrzijo tudi po -15°C


lp
_____
tomaz
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a zoyba » 03 okt 2007, 13:58

Tomaž živjo!

Približno petnajst različnih rastlin se najde v moji zbirki (prezimnih).Pri kakšnem večjem zbiratelju jih je pa še bistveno več.Malo poglej po forumu pa ga boš našel.
lp
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a gardenia » 03 okt 2007, 22:30

O kaktusih sem dobro obveščen mi treba posebnega svetovanja. Jih imam okrog 20 različnih in vem kako se z njimi dela. Kako kdo dela z njimi je odvisno od vsakega posamezika kako se z njimi ravna in neguje pa podobno. Jaz naprimer kaktuse tudi čez zimo zalivam pa ni nič narobe sam pa je odvisno tudi katero sorto imaš, jaz dejansko zalima vse, ki jih imam. imam jih v zelo temnem prostoru z zelo zelo malo svetlovbe pa je glih tako lep. Enega imam ko je 2m visok. Postavim ga v en kot in ga zalima tako kot bi bil od zunaj. Če bi mene videl kaj delam z njimi
bi rekel dejansko da res nimam pojma
sam to ni to....
Aleksadner
gardenia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 sep 2007, 22:20
Kraj: Rogatec

OdgovorNapisal/-a primozc » 09 okt 2007, 13:34

Skoraj vsi kaktusi so do neke mere zimsko trdni, to pomeni da prenesejo temperaturo pod nulo. Nekateri več, drugi manj in nekateri dalj časa drugi manj. (glej desert-tropical, ali pa Astrocactus - CactusBase). Če malo potegne po njih mrzel veter ni nič hudega. Jaz jih imam nekaj vsako zimo v garaži kjer se odpirajo vrata in kjer včasih tudi ostanejo odprta kakšne pol dneva, pa se mi ni še nobeden prehladil. Torej to o zaščiti pred mrzlim vetrom ne bo držalo.

LP
Primoz
primozc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 mar 2007, 13:33
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a izi » 16 okt 2007, 22:49

Večina kaktusov prenese mraz, samo ne našega. Visoko v Andih je tudi hladno, vendar je zrak bistveno bolj suh, kot pri nas.

Glede nege kaktusov pozimi.
Kaktusi pozimi POTREBUJEJO počitek BREZ ZALIVANJA. Zaliva se božični kaktus, pa velikonočni se začne malo prej zalivat, ostali pa počivajo. Če jih zalivaš, ti rastejo, ker imajo premalo svetlobe se potegnejo in potlej so lahko 2 m visoki.
Strokovnost se pa ne meri po številu kaktusov.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a primozc » 17 okt 2007, 06:58

izi je napisal/-a:Večina kaktusov prenese mraz, samo ne našega. Visoko v Andih je tudi hladno, vendar je zrak bistveno bolj suh, kot pri nas.

Glede nege kaktusov pozimi.
Kaktusi pozimi POTREBUJEJO počitek BREZ ZALIVANJA. Zaliva se božični kaktus, pa velikonočni se začne malo prej zalivat, ostali pa počivajo. Če jih zalivaš, ti rastejo, ker imajo premalo svetlobe se potegnejo in potlej so lahko 2 m visoki.
Strokovnost se pa ne meri po številu kaktusov.

LPI



To se pa strinjam. Vlaga škoduje kaktusom tudi v teh zgodnjih jesenskih dneh, ko še ni premrzlo. Jaz sem jih umaknil noter, ker jih nisem mogel zaščititi pred vlago in so nekateri že dobili malo peg.

LP
Primoz
primozc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 mar 2007, 13:33
Kraj: Laško


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov