Sejanje semen kaktusov ...nasveti

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Sejanje semen kaktusov ...nasveti

OdgovorNapisal/-a Kaktus » 31 mar 2004, 11:20

No, po dolgem času sem se odločil, da tudi jaz poskusim s sejanjem semen kaktusov. Semena sem kupil pri hrovatinu, kupil posodo velikosti 25*40 cm s prozornim pokrovom in režami za zrak, ki se jih da zapreti (OBI - 700 sit).
Sedaj pa me zanima:
-koliko semen lahko dam v tole posodo?
-ali je za to dobra zemlja, ki jo prodajajo pri hrovatinu
-kako z zalivanjem oz. pršenjem?
-temperatura. ipd
- razno ;)

Tako da če ima kdo kakšen nasvet za boljši uspeh, se toplo priporočam da to deli z mano in ostalimi :)

LP Simon
Kaktus
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 07 maj 2003, 16:23
Kraj: Ljubljana

sejanje

OdgovorNapisal/-a izi » 31 mar 2004, 13:03

Jaz sejem v lončke št. 5 in vse skupaj dam v kalilnik. Na lonček lahko daš brez skrbi do 100 semen kaktusov. Zalivaj od spodaj. Prst naj bo bolj peščena, kot za kaktuse. Bodi pripravljen na razkuževanje, če se ti pojavi plesen.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Kaktus » 31 mar 2004, 13:28

Do 100 semen??? Meni je pa gospa pri hrovatinu rekla da naj dam v lončke 10 * 10, 2 ali 3 semena. Res pa je, da ne vem, kaj bo zraslo, ker sem kupil vrečkico, v kateri je več vrst semen. Posodo, pa za to, da bom pač vse dal notri in ko bodo dovolj veliki presadil v lončke.
Pa še eno vprašanje. Kakšno zadevo pa naj nabavim za razkuževanje in kje jo prodajajo?

Sej vem da preveč sprašujem :) ampak nebi rad da se mi bo vse posušilo, splesnilo ali zgnilo ...tako da se opravičujem, če sem preveč tečen.

LP Simon
Kaktus
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 07 maj 2003, 16:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 31 mar 2004, 14:07

Zdravo,

jaz imam podobno "pripravo" za sejanje. Tista za 10x10 za 2-3 semena je kar huda. Mirne duše jih lahko precej več daš (baje kaktusi celo bolj rastejo če jih je več skupaj). Jaz potem zalijem od spodaj da se zemlja napoji z vodo, ostanek odlijem in pokrijem s pokrovom da je velika vlažnost. Po parih dneh (odvisno od sorte) bi se že morali pokazati prvi sejanci. Takrat lahko začneš postopoma bolj zračit. Kot je že Izi povedal precej pomaga bolj peščena zemlja da ni toliko plesni.

Kar je sedaj morda malo problematično: potreboval boš precej toplote (nad 20C) in precej svetlobe. Jaz bom zaradi tega s setvijo raje še malo počakal.
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 31 mar 2004, 14:27

sredstvo za zatiranje plesni- FUNGICID-se prav tako v Obiju dobi(Plantella-naravni fungicid-700 sit).. LP
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

sejanje

OdgovorNapisal/-a izi » 31 mar 2004, 16:59

kaktusi so zelo drobni ko vzkalijo in jim paše da so na kupu. do julija jih prvič prepikiraš, tako da jim daš malo prostora za rast.

za razkuževanje uporabljam kinozol.

lpi
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Kaktus » 31 mar 2004, 22:19

Ok! Hvala za odgovore, verjetno bi lahko res počakal še kakšen teden, preden dam semena v domači inkubator ;)
...pa še kinozol nabavim prej, glih tko, za vsak slučaj :)

LP Simon
Kaktus
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 07 maj 2003, 16:23
Kraj: Ljubljana

šotne tablete

OdgovorNapisal/-a sandi » 24 apr 2004, 13:01

Hojla,
Jaz sem letos vrgel semena kar na šotne tablete in jih dal v kalilnik, po enem tednu so začela kaliti sedaj pa so že skoraj 5milimetrov velike bunke z prvimi nežnimi iglicami.
Tak da ni glih treba imeti neke posebne vrtste zemlje, pa še šotne tablete so že razkužene.

Sandi
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a BoGo » 24 apr 2004, 23:13

Hojla. Šotne tablete niso slabe, vendar pa jaz ne preferenciram šote, ker se je s korenin ne spravi.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 26 apr 2004, 12:14

Oj!

Tudi jaz bom prvič poskusila posejati semena kaktusov in sem prišla na forum iskat nasvete. No, zdaj ste mi pravzaprav že vsak po svoje povedali vse, kar me je zanimalo.
Po nasvetu Cybermana bom tudi jaz še malo počakala s setvijo, saj se vreme še kar po aprilsko kisa. Sicer se pa nikamor ne mudi.

Vsem želim obilo uspeha s sejančki!
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a Jasna » 02 maj 2004, 12:07

Imam eno vprašanje? Na kaktusu, ki je letos cvetel so ostala semena. Zanima me, kdaj jih lahko odstranim in, ali jih lahko posadim že letos?

LP
Jasna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 jan 2004, 22:46

Seveda

OdgovorNapisal/-a izi » 02 maj 2004, 12:34

Seveda, zdaj bo ravno pravi čas za to.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a mark » 17 maj 2004, 11:45

In...kakšni so kaj rezultati sejanja Kaktus?
Jaz sem namreč tudi kupil tisti paketek semen pri Hrovatinu in mi po 12 dneh še ni nč ven pribodlo :? Zdej me pa zanima če rabijo semena več časa za vzkalitev al je kaj narobe z mojimi temperaturami?

P.S. Sem še zelo nov v svetu kaktusov in z rahlo pomanjkljivim znanjem :)

Lp, marko
mark
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 13 maj 2004, 12:48

OdgovorNapisal/-a renee » 17 maj 2004, 12:06

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 30 nov 2007, 11:18, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 17 maj 2004, 12:08

Pozdravljeni!

Mene pravzaprav zanima isto kot Marka. Jaz sem posejala seme pred 15 dnevi. Rezultat: samo en mladič je pokukal na plano in očitno raste. :D Druga semena pa spijo. Malo me tudi jezi, ker je tako mrzlo vreme in je prav težko vzdrževati visoke temperature. Pri meni je verjetno kar to vzrok za slabo kalitev semen.

Drugim želim več sreče. :wink:
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 17 maj 2004, 12:13

Renee, hvala za koristne informacije. Tudi meni pridejo prav. :D

( Sem malo predolgo pisala in nisem videla odgovora)
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a martina00 » 17 maj 2004, 12:47

Živjo!

Tudi jaz sem letos prvič sejala, pa še seme je bilo domače, tako da sem bila malce v dvomih, če bo sploh kaj zrastlo. Pred par dnevi so se pojavile prve zelene pikice (nanje sem čakala 10-12 dni). :D

Danes sem opazile še neke sive nitke, zato grem popoldne po Previcur, saj sumim, da je plesen.

Koliko drobnih pikcev pa navadno preživi? Pri meni je zdaj vse zeleno. Če vse to zraste, bo skoraj malce preveč :?

Veliko 'podmladka' tudi ostalim!

Martina
martina00
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 05 apr 2004, 11:47

OdgovorNapisal/-a renee » 17 maj 2004, 13:02

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 30 nov 2007, 11:20, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 18 maj 2004, 07:45

Hojla!

Meni so po dveh tednih semena melocactusa vzklila! Ne (še) vsa, ampak kar nekaj :) :) :) jupiii, vendar se pa poraja drugi problem:

Začele so rasti alge!!! Skoraj vsa površina v kalilniku postaja zelena. Zemljo sem na začetku popršil z blagim fungicidom, a očitno preblagim. Kaj mi priporočate? Upam da začetnemu veselju ne bo sledilo razočaranje. :cry:
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 18 maj 2004, 08:31

[quote="renee"]Barbara, iz tvojega pisanja o slabem vremenu mi je misli zaneslo nekam .... No, nekako sem si zamislila, da si sejančke postavila na plano. Menda ne? quote]

:lol: Brez skrbi, Renee, niso zunaj.
Naredila sem si kalilnik iz dveh enako velikih plastičnih posod, ki sta pokriti in ob straneh zlepljeni s selotejpom, tako da ju lahko ob vsakem času odprem. V zgornjo posodo pa sem zarezala nekakšne zračnike, ki se dajo odpirati in zapirati. Ta "kalilnik" imam postavljen v stanovanju na polici stran od okna, vsekakor ga sonce ne doseže. (Na vrečici s semeni je pisalo, da naj semena kalijo v senci, šele po pikiranju se jih da na svetel in sončen prostor.)

O slabem vremenu sem pa pisala zato, ker je tak čas, ko bi moralo že samo sonce ogrevati stanovanje (ne kurimo več), pa je povečini tako kislo, dokaj mrzlo vreme. In ko se zrači stanovanje, vanj ne prodre toplota od zunaj ampak kvečjemu še hladnejši zrak. V kalilniku imam ravno zaradi teh problemov precej manj kot optimalnih 24 stopinj. :?

Lep pozdrav!
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

Naslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov