Sejanje semen kaktusov ...nasveti

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a cyberman » 18 maj 2004, 13:44

Barbara brez skrbi. Tistih optimalnih 24C ne tako dobesedno vzeti. Jaz sem jih eno noč celo zunaj pozabil, in je bilo zjutraj pod 10C pa so mi po cca 5 dneh vseeno že začeli prvi ven pikat. Drugače jih imam dopoldne v sobi, popoldne pa jih ven na zrak postavim in temperatura zunaj ne dosega 20C.
Je tudi precej odvisno od vrste kaktusov katero seješ, ampak tudi sejančki marsikaj prenesejo, drugače po mojem v naravi skoraj noben nebi vzkalil (res pa je da je tam odstotek precej manjši).
Se mi je že zgodilo da je kakšen iz "MIX-a" vzkalil šele po parih mesecih ko je bilo seme skupaj s sejančki že presajeno v drugo posodo.

Treba je večkrat probat pa počasi vidiš kaj se obnese in razviješ svoj sistem. Ravno zato je dobro da v začetku ne seješ kakšnih zahtevnih vrst ampak se učiš na semenih tudi svojih rastlin.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a sandi » 18 maj 2004, 15:50

Hojla!

Spet jaz.
Dobil sem semena iz Amerike in sicer. Echinocactus Wislizenii Gospod ki mi jih je prinesel je rekel da jih moram dati za en dan v kis ali 1 uro v kislino. To baje zato ker imajo semena tako trdo lupino. Kaj mislite o tem. Verjetno mi bo kaj semen ostalo, ker jih je kar precej jih lahko tudi kdo dobi. Verjetno bom poskusil tako da jih bom nekaj res namočil v kis nekaj pa jih bom normalno posadil.

Sandi :wink:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a lara » 18 maj 2004, 16:16

OJ!
Sem nova med kaktusarji. :D
Če ti bi jih kaj ostalo, bi prosila za kakšen semenček. :)
Res me zanima kako to raste. Še nikoli nisem poskušala
pridobivati kaktusov iz semen, sem si pa malo prebrala o vsem tem in se pozanimala :D

Lp, Lara
lara
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 24 mar 2004, 16:53
Kraj: Stična, Hoče

OdgovorNapisal/-a Meto » 18 maj 2004, 17:13

jest sm tut dones podasadiu melocactus matanzanus (le kje sem dobil) :roll:

upam na čimprejšnje vzklitje in dobro rast.


tudi za tvoje, Sandi, semena se priporočam...

aja, še ena slika... Slika
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37

OdgovorNapisal/-a Jure » 18 maj 2004, 21:37

Kar dobro sejete, zato se mi ni treba oglašati. Pa vseeno je eno metodo treba dopolniti.
Gospod ki mi jih je prinesel je rekel da jih moram dati za en dan v kis ali 1 uro v kislino. To baje zato ker imajo semena tako trdo lupino.

Semena s trdo lupino rabijo več časa, da v njih prodre voda. To težavo rešujemo na tri načine:
1. semena napilimo enega po enega. Zato rabiš pilico za nohte. Napiliš samo malo, toliko, da je površina semenske lupine načeta.
2. semena počimo s kleščami. Spet je treba paziti, da ne speštamo kalčka, ampak mora samo nastati razpoka.
3. semena namočimo v kislino. Uporabljamo žvepleno kislino, lahko je precej razredčena, pa bo še vedno hudo močna. Semena namakamo kakšnih 20 minut. V tem času nekatere molekule v lupini pooglenijo, zato kasneje prepuščajo vodo.
Semena kalijo zelo različno. Najhitrejše so frajleje (par dni), poteh astrofiti, ariokarpusi (dva tedna). Povprečno kalijo mamilarije, notokaktusi, melokaktusi... (2-4 tedne). Potem pridejo na vrsto bolj delikatne rastline. Nekatere vrste kalijo samo v določenem obdobju, ne glede na to, koliko časa jih imamo na vlažnem. Kaljivost večinoma ohranijo več let. Najtežje kalijo tefrokaktusi, sklerokaktusi.
Visoke temperature sploh niso potrebne. Optimalne so kar tam okoli 18 do 20 stopinj. Sonca tudi ne rabijo.
Prvo leto jih ne dajemo na polno sonce, naj bodo rajši v senci.
Zelo hitro jih napadejo plesni. Blage razstopine fungicidov pa nikar ne uporabljajte. Naj bo močna natančno po navodilih, sicer se bodo plesni navadile na fungicid in bo potem vse zastonj.
Veliko uspehov!
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a BoGo » 23 maj 2004, 21:53

Hojla.

Moram se javiti, kajti matanzanus je super vzkalil. Edino me malo skrbi ker tudi alge ali nekaj zelenega zraven zelo raste. Priporočila?... Takoj ko dovolj usposobim računalnik, še uploadam slike kaljenčkov.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a starina » 23 maj 2004, 22:53

V kalilniku, kjer so semena in ko je bilo govora o svetlobi.
Vprasu bi, kaj ce bi obsetljeval z umetno svetlobo..
jaz imam, kar dve zarnici po 100W
ali bi bilo možno?


lep pozdrav

tomy :?
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 25 maj 2004, 21:51

Glede žarnic citiram navodila iz Hrovatin Exotica spletne strani:

Vzporedno mora biti regulirana tudi svetloba (100W). Uporabljajo se »daylight« žarnice, ki so nameščene 35-40cm nad sejalno površino in v 50cm medsebojni razdalji.


Povezava do polnih navodil:

http://www.hrovatin.com/slo/zanimivosti/default.asp?id_posebnost=2
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a starina » 26 maj 2004, 14:10

Kalilnik se mi je zelo zarosil, ali ga morm prezracit?
Bogo kolikor sm prebral pise, da fungicit poprsimo takrat, ko ustavimo semena in prekrijemo z kremencevim peskom, ali takrat ko se naredi plesn na povrsini?
Ali je premejhna temp. 16-19°C

Lep pozdrav


Tomy :?
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a Meto » 26 maj 2004, 20:30

kalilnik naj bi se recimo 10 minut zračil vsak dan...
glede temprerature: odvisno od vrste kaktusa. nekateri ti bojo kalili, nekateri pa pač ne.
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37

OdgovorNapisal/-a starina » 26 maj 2004, 23:53

TNX F your help
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 maj 2004, 07:32

s fungicidom poškropimo oz. namočimo že med pripravo, vendar pa sem jaz uporabli preblagi fungicid. Tako da sedaj poskušam rešiti kar bo.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a starina » 29 maj 2004, 15:05

Sedaj sem pa kr malo u skrbeh...Premalo sem prebral literature in nism se nc spricu oz. namocu z gungicidom in semena imam posejana ze 4 dni.Ali mi priporocate, da potlej takoj poskropim z fungicidom???




Tomy :o
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 maj 2004, 23:58

Po mojem ne bi škodilo malo fungicida. Če je zemlja prepojena in ne škoduje sejančkom, verjetno tudi pršenje ne bi škodovalo. (ZKP)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

sejančki

OdgovorNapisal/-a pepelka » 30 maj 2004, 18:52

kako dolgo moram imeti pokrite sejančke?
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a Kaktus » 30 maj 2004, 22:03

to tudi mene zanima, bunkice so velike okoli dveh milimetrov, nekateri, najbrž stebričarji pa kakšne 4 - 5mm. Za zdaj so zaprti v tisti plastični posodi in z zaprtimi rešetkami. Ntri je kar vlažno, pošprical sem tudi s fungicidom.

Kaj sedaj? A jih kar odkrijem, dam na sonce, kaj zalivam, počakam da se zemlja kaj posuši, jih samo vsake toliko malo odprem... pojma nimam? Kaj mi je storiti? ...pomagajte ubogim bunkicam zrasti ;)

LP
Kaktus
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 07 maj 2003, 16:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a katarinas » 31 maj 2004, 16:37

Mene pa zanima, kako globoko (če sploh) moram posejat semena Echimocactusa Wislizenii.

Sandi hvala za semenčke, ki si jih poslal Marku :D
L.P. Katarina
katarinas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 22 maj 2004, 08:22

OdgovorNapisal/-a sandi » 01 jun 2004, 15:54

Hojla!

Jaz sem semena kar potrosil po vrhu drobnih kamenčkov. Nisem jih nič namakal v kislino, ali kis, niti jih nisem pilil. Po enem tednu in pol imam skoraj vse zunaj. tako da jih kar lepo potrosi po vrhu.

Sandi

P.S. Ni za kaj z veseljem sem tebi in še nekaterim razveselil dan.
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a Meto » 01 jun 2004, 18:58

sandi; najlepša hvala...

če bi tole napisu en dan prej jih jest nebi pilu... :lol:
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37

OdgovorNapisal/-a Tinkarca » 04 jun 2004, 12:00

Živjo!

Doma imam več kaktusov, ki so cveteli celo lansko poletje in tudi ponovno letošnjo zimo, kjub temu, da so bili na hladnem. Sedaj so se na kaktusi pojavili "izrastki" v katerih je seme. Zanima me kako sedaj ravnam s temi izrastki, da bi pozneje lahko posejala seme. Naj jih pustim na kaktusih, da se posušijo, ali ji odstranim že sedaj? Katere vrste kaktusov imam ne vem - so pa kupljeni v cvetličarnah.

Hvala za odgovor, Tina
Tinkarca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 04 jun 2004, 11:55

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron