Prezimovanje kaktusov

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Prezimovanje kaktusov

OdgovorNapisal/-a Petra » 12 sep 2003, 20:22

Živjo!

Več let imam kaktuse, in s prezimovanjem naslednje izkušnje: pred leti sem prelistala nekaj bolj 'basic' knjig in uvedla prakso, da kaktuse čez zimo dam v svetel prostor v hiši, ki je zelo dobro prezračen (na vrhu stopnišča, vendar je zavetje za kaktuse, da ni prehudega prepiha) in ima tam nekje 10-15 stopinj ter popoldansko sonce. Do sedaj so mi dobro prezimili, brez (menda odvečnih) zimskih izrastkov, 4 kaktusi pa so mi dosedaj v vseh teh letih celo (prekrasno) cveteli . Vsi ostali niso nikoli cveteli (imam jih stalno tam okrog 20 - 25). Pozimi (od oktobra do aprila) jih nisem nikoli nič zalivala. Maja so začeli lepo hitro rasti.
Zdaj sem v dilemi. Preselila sem se, in takega prostora, ki ga omenjam zgoraj, nimam več na voljo. Poleg tega si želim, da bi cvetelo več kaktusov, saj ni lepšega... Zaenkrat za polovico kaktusov razmišljam o naslednji opciji: prestavim jih v dnevno na okensko polico, pod katero ni radiatorja. Okno je obrnjeno na vzhod in ima sonce od zjutraj pa tam nekje do 14. ure. Ker kurimo na drva, dnevni prostor pa je velik, so nočne temperature tam nekje od 14 do največ 18 stopinj (seveda odvisno od zunanjih razmer), kuri se tam nekje nekaj ur dopoldne in potem od 16. ure do polnoči - v tem času niha temperatura od 21 stopinj pa do največ 23, 24, ob neogrevanih dnevnih urah pa je temperatura 18 stopinj.
Bi v teh razmerah kaktusi lepo prezimili in potem cveteli, brez zalivanja? Vendar pa nimam rešitve za drugo polovico kaktusov (večji kaktusi, nekaj pod pol metra, za katere na okenski polici ni prostora) in za tri sočnice (agava, aloa in še nekaj). Dala bi jih v klet (prostor za shrambo živil) na okensko polico, vendar je okno pri tleh in se bojim, da bo premalo svetlobe. Prostor tudi ni tako zelo zračen, saj ni večji od 20m2. Temperatura je nekako stalna, 15 stopinj.
:oops: :?

Dobrodošel bo vsak nasvet ali vsaj namig!
Hvala že vnaprej in lep dan! :P
Petra
Petra
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 sep 2003, 19:54

OdgovorNapisal/-a BoGo » 14 sep 2003, 00:14

Mogoče bi bila rešitev z umetno svetlobo. Nekje v tem forumu je že bilo govora o tem, upam da tema ni zbrisana, kako z neonkami dajati potrebne spektre svetlobe .
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 14 sep 2003, 00:18

Našel sem temo.

http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=204

Nekaj postov je zbrisanih, vendar sem si vseeno zapisal, katere luči uporablja (uspešno) Izi:

FloraGlo2800K
Triton Interpet
Navadna bela

torej tri neonske žarnice, dolge 120 cm. Več ti lahko seveda pove Izi sam.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a renee » 15 sep 2003, 09:03

:lol:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 07:55, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 15 sep 2003, 12:44

Mislim, da kaktusi pri prezimovanju nimajo nobenih problemov, tudi če nimajo toliko svetlobe. Jaz moje že štiri leta prezimujem v garaži ob precej malo svetlobe (kolikor je pač pride skozi eno manjše okno) pa kolikor imamo tam prižgano luč, če se kaj dela (nikakor ne cel dan). Prostor je velik, zrači se takrat, ko zapeljemo avto noter ali ven. In do sedaj so mi vsi kaktusi preživeli vse zime in tisti, ki morajo poleti tudi lepo cveteli (tudi večkrat). :wink: Edino letošnjo zimo mi je odmrla podlaga na gimnokaliciju (Machiavelli z rdeečo glavo), kar pa je posledica velikega gimnokalicija z veliko in velikimi poganjki na preslabi podlagi.
Moja ugotovitev pri prezimovanju je, da dokler je prostor zračen in suh, kaktusi preživijo tudi z zelo malo svetlobe. :D


Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 15 sep 2003, 15:15

Po mojem je odvisno od tega, na kakšni temperaturi in koliko so zalivani. Če jih praktično nič ne zalivamo in tudi prezimujejo na nižjih temperaturah, tam okoli 10 stopinj C, potem se jim rast ustavi in potrebujejo zelo malo svetlobe. Če pa jih imamo nekako pri 15 stopinjah in jih včasih zalivamo, potem pa rastejo in seveda pri slabi svetlobi in pri svetlobi iz ene strani, prihaja do deformacij.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a manca1 » 15 sep 2003, 15:28

Se popolnoma strinjam z Bogom. Če kaktusi pozimi mirujejo in se jih ne zaliva potem ne rasejo in nimajo biti od česa deformirani. Edini problem pri bolj temnem prostoru se pojavi spomladi, ko jih prinesemo na svetlo. Moji so letos skoraj vsi dobili opekline, ker nisem vedela, da je to sploh možno (na to temo je bil odprt tudi forum "bolezen ali gnitje"). Naslednje leto jih bom najprej dala samo na jutranje (do 11) ali samo na popoldansko (od 17h) sonce, da se počasi navadijo.

Torej, če so kaktusi navajeni svetlobe in sonca je spomladi manj problemov s privajanjem na sonce (po moje).

sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 16 sep 2003, 09:40

Slišal sem tudi to zgodbo, da se lahko popolnoma suh kaktus, strese iz lončka in zavije v časopisni papir in shrani preko zime v kleti. Spomladi se ga presadi in po 14 dnevnem roku tudi prvič zalije in kaktus raste naprej. Kaj ostali mislite o tem?
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 16 sep 2003, 13:10

Tega še nisem slišala, bi pa verjela, da kaktusi tudi to preživijo. Verjetno ne vsi, kakšni neobčutljivi pa že. Če bi to bilo res, bi rešilo marsikateri prostorski problem pri prezimovanju. Samo po drugi strani pa to pomeni, da je v bistvu spomladi potrebno presajati veliko več kaktusov, kar pa ni tako dobro.

sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 17 sep 2003, 07:53

Tudi jaz še za to nisem slišal. V časopis bi se naj zavila samo korenina ali celi kaktus? Trebalo bi eksperimentirati.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 19 sep 2003, 09:06

Zivijo,

casopis, morda pa deluje. Prepricana sem, da se tako lahko prezimi veliko rastlin, kakor so solate, nekatere zunenje loncnice in mislim, da bi moralo delovati tudi pri kaktusih. Toda resnicno je malo zoprno tisto presajanje spomladi.

Jaz jih sem prejsnja leta, ko se kaktusom pri hisi se nihce ni posvecal, prezimovala, kakor druge sobne rastline, torej nic. Dobili so enako kolicino vode, kakor druhge rastline, bili delezni enake oskrbe in vcasih celo dognojevanje. Verjeli ali ne, poleti so celo cveteli.

Letos, ko se je zbirka zelo povecala in ko imam svoje ljubljencke in favorite in nekaj vec znanja v hisi, stiri roke, ki skrbijo zanje, bo prezimovanje drugacno. Dala jih bom v sobo, kjer se nekoliko manj kuri, okoli 10 stopinj in bodo na stojalu ob oknu. Mislim, da bi morali preziveti.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 19 sep 2003, 13:04

Misa, vsaka cast, da so ti cveteli. Ocitno so bili dovolj spociti in dovolj oskrbljeni. Moji so se vecinoma mladoletni, da bi cveteli (z nekaj izjemami)
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Petra » 21 sep 2003, 13:48

Hvala vsem za nasvet. Mislim, da bom kar vse skupaj preselila v klet, v prostor za shrambo, kjer je priblizno 10-15 stopinj (se ne kuri), in jih postavila ob okno, ki je sicer majhno, a dovolj dolgo, da bodo vsi kaktusi izpostavljeni svetlobi (na sreco je prostor na juzni strani). Spomladi pa vam posljem slike cvetov :D Ce se ne bo obneslo, jih pa naslednjo zimo caka garaza z umetno svetlobo.
Hm, pa se eno vprasanje, kako je s presajanjem? Jih presadim spomladi ali zdaj?

uzivajte
Petra
Petra
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 sep 2003, 19:54

Presajanje

OdgovorNapisal/-a izi » 22 sep 2003, 09:56

Glede na to, da jih nimaš veliko, jih presadi spomladi.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 22 sep 2003, 15:35

hej,
Ko smo že ravno pri presajanju (mislim, da bo tudi se koga drugega zanimalo) kako je z zalivanjem po presajanju. Recimo, da naredim podtaknjence ali presadim kupljen kaktus, ki je očitno potreben zalivanja kdaj potem zadevo zalijem. Ker sem prebrala, da naj se kaktusov po presajanju oz. podtikanju nekja dni ne bi zalivalo. Ali sem narobe prebrala ali je to res? Jaz osebno jih minimalno zalijem, toliko, da je zemlja mokra, da se kaktus lepo "usede" v zemljo pa da se zemlja malce zbije skupaj, drugače mi kaktus lahko še ven pade :lol:

sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

Zalivanje

OdgovorNapisal/-a izi » 22 sep 2003, 20:25

Po presajanju ne zalivaj, ker so korenine lahko poškodovane in lahko pride do gnitja.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 22 sep 2003, 20:34

In koliko časa traja, da si korenine toliko opomorejo, da ne začnejo gniti ob zalivanju? 1, 2, 3, 10 dni?
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a izi » 22 sep 2003, 20:46

Teden, dva. Ne hiti. Kaktus zdrži zelo dolgo brez vode. Jaz enkrat enega nisem zalival 2 leti, pa je še danes živ.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 22 sep 2003, 20:53

Najlepša hvala, Izi. Saj verjamem, da kaktusi zdržijo toliko časa, samo jaz ne zdržim :lol:

Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 22 sep 2003, 22:40

Ja, se mi je zdelo, da je ze Izi enkrat napisal nekje, da kaktusov ne zalivati po presajanju. Jaz sem jih sicer zalival, pa sem imel sreco, da so še vedno živi. Verjetno je to, da nisem preveč substata spravljal s korenin in jih nisem poškodoval.

LP
BoGo
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Prezimovanje kaktusov
    Napisal/-a Miško » 15 okt 2011, 11:12
    2 Odgovori
    7406 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a KATJAMATKO5 Poglej zadnji prispevek
    21 okt 2011, 22:15
  • Prezimovanje
    Napisal/-a misa » 07 okt 2003, 15:33
    3 Odgovori
    4677 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a BoGo Poglej zadnji prispevek
    08 okt 2003, 21:50
  • prezimovanje
    Napisal/-a kostelka » 12 sep 2004, 11:42
    7 Odgovori
    5373 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a kostelka Poglej zadnji prispevek
    15 sep 2004, 16:14
  • Prezimovanje
    Napisal/-a brina_s » 21 okt 2005, 08:37
    15 Odgovori
    5528 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a izu Poglej zadnji prispevek
    16 nov 2005, 19:14
  • Prezimovanje
    Napisal/-a Simona K. » 20 sep 2006, 19:30
    13 Odgovori
    5789 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Pepe Poglej zadnji prispevek
    16 nov 2006, 13:11

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov