Prezimovanje

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Prezimovanje

OdgovorNapisal/-a Simona K. » 20 sep 2006, 19:30

Čao,
mene pa zanima, če že kaj mislite na prezimovanje kaktusov oz. ali ste jih že celo pospravili na "hladno"? Meni so začeli namreč gniti, po moje zaradi prevelike vlage v zraku, pa še sonce jih zelo malo vidi. Je to možno? Ker zalivam jih res zelo zelo malo. zanima me še, koliko jim škodi to nihanje v temperaturi zraka, kajti jutra so res zelo hladna. Bi bilo boljše, če jih prestavim kar notri, kjer je temperatua bolj konstantna - bi jih veliko zračila?
Hvala za pomoč začetniku. Komaj čakam drugo leto, če bo kateri zelenko cvetel.....in da jih bom spet na velikooooo "nabavljala"..... :lol:
Bodeč pozdravček, Simona!
Simona K.
Expert
Expert
 
Prispevkov: 108
Pridružen: 28 maj 2006, 11:04

OdgovorNapisal/-a blaž » 20 sep 2006, 21:37

Pozdravljena!!!!
Jaz sem svoje bodljivčke že počasi začel noter na balkon spravljat ker se začenjajo temperature počasi nižat in sonca ni več veliko.
:( Pozimi naj bojo na hladnem kaktusi do 5 stopinj celzija in malo ali skoraj nič zalivat to je ključno če hočeš da ti katiri zacveti( nekatere vrste ne bodo nikoli tudi če se boš tega držala).
poleti pa SONCE SONCE in še enkrat SONCE!
Tako preprosto je vse skupaj!
Vsaj meni tako kaže ne vem mogoče moraš imeti srečno roko!

:lol:
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a starina » 21 sep 2006, 14:51

jaz sem lani vstrajal tudi do prvih slan, pa ni bilo nikoli nic narobe z njimi. in predlani, me je tudi sneg enkat dohitel. nekateri so obcutljivi nekateri ne.

to da so ti zaceli gniti, ni dober znak. ne zalivaj jih pa pocakaj se malo, drugace pa une katere se se da resiti, jih resi. to pa tako, da jih odrezes nad delom, kjer gnijejo pocakas, da se rana zasusi in podtaknes.


lp
____

tom
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 22 sep 2006, 08:40

Temperaturna nihanja (noč/dan) kot so sedaj, so pri večini kaktusov celo zaželjena. Če je temperatura konstantno visoka se stomate ne odpirajo in rastline ne dihajo, odtod verjetno tudi možni zastoji v rasti v poletnih vročinah.
Jesensko obdobje s soncem je najboljše za pripravo na prezimovanje s tem da rastline počasi pripraviš na sušno obdobje. Zalivaj minimalno in še to če je daljše obdobje lepega vremena. Nekatere vrste poženejo najlepše bodice ravno jeseni.

Jaz sem jih lani imel na pokriti terasi z dopoldanskim soncem do sredine novembra. Tudi blizu ničle je prišlo kdaj ponoči. In kljub temu da je vmes nekaj takih ki ljubijo toploto (matucana, schlumbergera, rhipsalis) je vse preživelo. Seveda sem z zalivanjem končal že konec septembra.

Vedno bolj ugotavljam da ob pravilni vzgoji katusi sploh niso tako občutljive rastline kot je morda splošno razširjeno. Gnitje je pokazatelj na napake v kulturi, ampak moraš upoštevati da se to ne pokaže takoj in je zamik lahko precejšen.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 12 okt 2006, 16:01

Hm, moji so še zunaj. Sicer jih ne zalivam več, bodo pa šli verjetno to soboto na zimski plac. Ker je zjutraj že fino mrzlo (okol 3°C).
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a gorga » 12 okt 2006, 16:31

Ojla!

Jst jih imam zunaj na odprtem balkonu, ki gleda na jug, dokler je temperatura nad ničlo. Je pa res da so pod visoko streho in ne pride slana do njih. Zalivam jih minimalno oz. po potrebi.

Lp :D
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a sinopa » 13 okt 2006, 16:27

Oj!
Obicajno sem jaz pospravila moje kaktuse na "toplo", konec septembr ali zacetek oktobra. To pa zato, ker so bili cez poletje postavljeni v polsenci in so mi proti koncu septemra zelo radi zaceli gniti.
Letos sem pa stvar malo spremenila. Enkrat na zacetku septembra sem jih prestavila na tako lokacijo kot jo je zgoraj napisala gorga, se pravi odprta balkon s steho proti jugu. Sicer ob menjavi lokacije mi je sonce kar nekaj kaktusov ožgalo, to pa zato ker sem mal narobe sklepala, da so že dobro navajeni na sonce. Očitno niso bili dovolj, pa tudi tukaj se zelo segreje čez dan. Tako da sedaj jih imam še vedno zunaj prekrite z mrežo, da omili sončne žarke. Presenečena pa sem, ker so mi nekateri (oz. večina) kaktusi začeli spet lepo rasti. Jih pa nameravam v roku od 1-3 tednov spraviti noter oz. moram mal spremljat temperaturo ta vikend.
sinopa
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 21 jul 2005, 17:57
Kraj: Kobdilj (Kras)

OdgovorNapisal/-a izi » 14 okt 2006, 08:41

Jaz imam kaktuse še zunaj. Nočne temperature so okoli 6°C, kar je še OK. Zunaj imam še celo voščenke, ki so bolj občutljive kot kaktusi.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a anchi » 15 okt 2006, 18:14

Jaz jih imam tudi še zunaj, sicer sem pod lončke dala tisto gobo, ki je za po tleh v kopalnici, saj so na betonu in jim bom tako malo ublažila hlad. Imam jih na balkonu, obrnjenem na vzhod. Zimski kvartir sem ravno danes pripravila, tako da jih bom hitro pospravila noter ko bo potrebno. Jaz moje kaktuse zmeraj, preden jih postavim spomladi ven, vsakega posebej poslikam in tako bom tudi naredila sedaj ko jih bom pospravila noter, da vidim koliko so mi zrastli. In potem pozimi urejam slike in jih sortiram ter občudujem moje otročke sončka koliko so zrastli.

Zanima pa me ali jih boste preden jih prestavite noter, kaj zaščitili proti škodlijvcem, kot so volnate uši? Jaz sem se letošnjo zimo kar ukvarjala z le-temi in se nikakor ne želim še enkrat. Torej kaj pravite na to, da bi vse kaktuse in sočnice malo zalila s Confidorjem?
anchi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 jan 2005, 20:55
Kraj: Gornja Radgona

OdgovorNapisal/-a starina » 17 okt 2006, 14:58

izi... a ti selis kaktuse ceuz poletje ven in cez zimo v rastlinjak?
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 18 okt 2006, 08:43

Zdravo Anchi,

za zalivanje si že malo prepozna. Drugače jih spomladi in jeseni preventivno zalijem s kakšnim sredstvom.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a izi » 20 okt 2006, 13:15

Kar ne gre na mize, gre poleti na balkon pozimi pa pod mize
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a starina » 16 nov 2006, 11:58

oj oj lepe pozdravcke.....


sedaj me pa ze malo skrbi, saj v rastlinjaku temperature narascajo od idealne prezimovanlne temperature. nekatei kaktusi, so se malo zgubali, kar je znak, da je malo premlao vode... a naj jih zalijem, ali se malo premljam kaj in kako s bodo obnašali.



lp
_____
tom
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pepe » 16 nov 2006, 13:11

Če so se nagubali in je toplo jih lahko mirno zaliješ. Mimogrede, moji so še zunaj :wink: .
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Prezimovanje
    Napisal/-a misa » 07 okt 2003, 15:33
    3 Odgovori
    4677 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a BoGo Poglej zadnji prispevek
    08 okt 2003, 21:50
  • prezimovanje
    Napisal/-a kostelka » 12 sep 2004, 11:42
    7 Odgovori
    5373 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a kostelka Poglej zadnji prispevek
    15 sep 2004, 16:14
  • Prezimovanje
    Napisal/-a brina_s » 21 okt 2005, 08:37
    15 Odgovori
    5528 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a izu Poglej zadnji prispevek
    16 nov 2005, 19:14
  • prezimovanje
    1, 2Napisal/-a Tarantela » 24 maj 2007, 19:22
    37 Odgovori
    21900 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jelkaca Poglej zadnji prispevek
    15 apr 2008, 14:05
  • Prezimovanje
    Napisal/-a metulj » 02 nov 2007, 21:49
    4 Odgovori
    3345 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a primozc Poglej zadnji prispevek
    17 jan 2008, 08:58

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost