semena bonsajev

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

semena bonsajev

OdgovorNapisal/-a onch » 08 jul 2006, 15:42

Kje se dobijo semena bonsajev in kako sejanje sploh izgleda? Sem slišala da je dokaj zahtevno. Zanima me tudi kako se kaj obnese podtikanje vršičkev bonsajev?
onch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 jul 2006, 10:26

OdgovorNapisal/-a blaž » 09 jul 2006, 10:54

Ta fraza "semena bonsajev" je izmišljena ker namreč posebna semena za vzgojo bonsajev ne obstajajo. Obstajajo pa navadna semena dreves iz katirih se lahko naredijo bonsaji. :wink: :lol: Sejanje je od drevesa do drevesa različno pač odvisno od vrste. S potaknjenci je pa tako da se določenih dreves(npr. hrast) ne da vzgojit iz potaknjencev in tudi pri tistih katirih se to da je zelo malo verjetno da se ti "primejo"!
Najbolje je da v jeseni nabereš semena dreves jih spomladi poseješ in počakaš (leta) da ti drevesca zrastejo dovolj velika. Najlažje je da greš v drevesnico in si za mali denar kupiš drevesce ki je že takoj primerno za obdelavo. Lahko si jih tudi v naravi nabereš (Čeprav sem jaz proti temu ker je malo možnosti da ti bodo drevesca preživela brez vnaprejšnjih priprav.)potrebuješ mokro cunjo, lopatko, in greš na določeno lokacijo kjer se nahaja želeno drevesce in odkopaš čim globlje in čim bolj oddaljeno od debla. ko si drevesce izkopal :twisted: (PAZI NA KORENINE) :twisted: mu zavij korenine v mokro cunjo. Doma ga posadi v posodo najbolje s tam nabrano zemljo. To početje je najbolje opravit po dežju,zvečer,je vreme oblačno in ne ko je zunaj 30°C ker bi se takod revesce prehitro izsušilo. Najboljši letni čas pa je zgodaj spomladi.
Preden se lotiš bonsajarstva raje preberi kako knjigo o tem in prebrskaj po spletu. Upam da sem ti pomagal. :lol:
Lp
Blaž
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a onch » 09 jul 2006, 12:42

Blaž!

Hvala za odgovor. Zelo si mi pomagal in mislim da sem si kar premislila in bom raje vzgajala svojega kupljenega. Kako pa ostane potem tako majhen drevešček, ko zraste iz semena? Ali ga je potrebno cepiti?

Edino rada bi probala podtakniti vršiček svojega bonsaia - Carmona macrophylla. Imaš kakšen nasvet in če se sploh splača sprobati?:roll:

LP, Ana
onch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 jul 2006, 10:26

OdgovorNapisal/-a frenky » 09 jul 2006, 13:06

Razmnoževanje problematičnih vrst oz. rodov (Quercus, Acer, Prunus) z zelenimi potaknjenci danes ni nemogoče, je celo zelo ekonomično. Potrebna je uporaba ali simulacija različnih sistemov meglenja ali oroševanja, matični material naj bo fiziološko mlad...
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a blaž » 10 jul 2006, 08:57

:roll: Ja ampak za lajika prezahtevno vseeno! Ko drevesco prikuka iz semena moraš počakat vsaj 2 leti da malo zraste šele potem lahko pričneš z obdelavo in drevesca ni potrebno cepit. Pozabil sem še omenit da obstajata 2 vrsti bonsajev.ZUNANJI(sem spadajo vsa naša drevesa in drevesa zmerno toplega pasu pa tudi drugih hladnejših pasov. Ta drevesa moraš imeti celo leto zunaj (tudi pozimi). in še NOTRANJI(Sem pa spadajo fikusi in ostala tropska ali subtropska drevesa ki pa morajo biti celo leto noter(no vsaj pozimi poleti so lahko zunaj) ker ne prenesejo nizkih temperatur.
S POTAKNJENCI LIGUSTRA JE TAKO KOT S POTAKNJENCI DRUGIH GRMOV ALI DREVES NI JIH TAKO PREPROSTO UKORENINIT KOT NAVADNE SOBNE ROŽICE.SE PA DA. Če boš poskusila potaknit ti priporočam da si nabaviš prašek za ukoreninjenje. Potem odreži 10 cm poganjek in odrezano površino pomoči v ta prašek nato daj potaknjenec v lonček z vlažno zemljo in vse skupaj pokrij s vrečko ki bo ohranjala stalno vlažno okolje. Vsak dan za 5 min odkriješ to vrečko da se prezrači. Laho poskusiš tudi z grobanjem ali zračnim grobanjem(če ne veš kaj to je vprašaj bom razložil) :wink:
ČE TE ŠE KAJ ZANIMA ALI ČE SEM BIL NERAZUMLJIV TI SAMO VPRAŠAJ TU SMO ZATO DA SI POMAGAMO. z BONSAJI JE PA TAKO DA ČE NIMAŠ POTRPLJENJA NIMAŠ BONSAJA.
Lp
Blaž
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a onch » 10 jul 2006, 10:50

Blaž,
res ne vem kaj je to grobanje. Prosim da mi obrazložiš še to.
onch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 jul 2006, 10:26

OdgovorNapisal/-a blaž » 10 jul 2006, 12:42

OK! :D
Primer GROBANJA: Upogneš vejo(mora biti dovolj dolga in upogljiva) ki je najbljiže tlem in jo del zakoplješ v vlažno zemljo(del ki ima rasni vršiček mora gledati ven) na tistem delu ki je v zemlji se bodo razvile korenine in ko je teh dovolj pribljižno po mesecu ali mesecu in pol vejo odrežeš in imaš novo rastlino.. Tako se včasih razmnožuje trte, jast sem pa ravnokar tako razmnožil figo.

Primer ZRAČNEGA GROBANJA: V tem primeru v vejo oz. steblo zarežemo poševen rez (ne preglobok), ta del ovijemo z vlažnim mahom in zemljo in nato zavijemo mah in zemljo v črno vrečko za smeti in nekako pritrdimo to na vejo ali z lastiko ali z vrvico. in spet po mesecu ta del odrežemo in mamo novo rastlino.

Upam da si predstavljaš, če bi imel slike bi bilo lažje.
Priporočam da obiščeš knjižnico in si sposodiš kako knjigo od bonsajev tam so tudi slike za boljšo predstavo.
Za potaknjence ti pa svetujem da odrežeš mlade poganjeke hibiskusa, oleandra(pazi je strupen) ali vrbe in jih ukoreniniš kar v kozarcu z vodo. Ficus benjamina pa lahko potakneš kot sem prej opisal. :D
PS:Dodaj kako sliko svojega bonsaja če upaš!
Lp
Blaž
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a onch » 10 jul 2006, 20:10

Blaž,
trenutno nimam te možnosti da bi slikala bonsai, bom ga pa v kratkem in obljubim da ga pokažem.

to sejanje in podtikanje se sliši tako zakomplicirano. res je veliko težje od rožic. tako da sem ugotovila da bom rabla še kar nekaj prakse.

moram pa priznat da je zadnje dni nekaj bogi. to je moj prvi bonsai in nimam ga dolgo in tudi spoznam se ne tako dobro. sem pa prebrala eno knjigico in se še učim.

imaš morda kakšen nasvet glede tega če nenadoma začnejo zdravi listi odpadati in nekaj jih je na robu rahlo črnih.

z rožcami nimam problemov tuki se pa počutim zelo nemočno. upam da mi bo uspelo. :cry:

še enkrat hvala za pomoč
:wink:
onch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 jul 2006, 10:26

OdgovorNapisal/-a blaž » 11 jul 2006, 08:51

Kje pa maš bonsai? Verjetno je krivo preobilno zalivanje. Če imaš možnost postavi bonsai ven ampak nekam v delno senco ne na žgoče sonce in zalij 2x na teden ali po potrebi. Mogoče je kriv tud suh zrak ampak v tem primeru bi bili listni robovi suhi ne črni, če je kaj črno skoraj verjetno gnije.Poglej še enkrat list in mi povej ali so robovi črni ali suhi, pa poglej tudi kako mokraj je zemlja.ok?. :cry:
Lp
Blaž
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a onch » 11 jul 2006, 16:44

res je malo suh in tudi prostor je suh zaradi klime. drugače pa sem ga imela na polički kjer je dovolj svetlobe in tako da sonce ne sije vanj. sedaj sem ga postavila na balkon v senčko, ne morem pa zagotoviti da bo tam cel dan brez sonca. tudi zalivam ga dvakrat do trikrat na teden.
z listki je pa tako: nekaj jih je rahlo ob robu črnih, tako da mogoče samo jaz delam paniko.
resnično upam da je samo malo suh.
onch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 jul 2006, 10:26

OdgovorNapisal/-a blaž » 14 jul 2006, 09:07

Aha...
Zdaj na balkonu si bo gotovo opomogel.
:P
:wink:
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a sandi » 14 jul 2006, 10:05

Oj,

Glede potaknjencev lahko povem, da mi je uspelo ficus benjamina naredit tri potaknjence preprosto tako, da sem vejico odrezal in dal v vodo, po enem mesecu ali več so lepo pognale korenine in sem ga vsadil, Prav tako sem to naredil z ginko bilobo al nekaj takega.

Sandi
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a sandi » 14 jul 2006, 10:40

No pa še ena slika sicer ni nevemkaj.


Sandi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a onch » 14 jul 2006, 16:33

mislim da mu res bolj ustreza na balkonu, samo ga moram še več zalivat, ker pije kot žejna kamela. vsak dan ga rahlo zalijem, drugače se mu listki kar malo osušijo. nekaj listkov je rumenih. kaj to pomeni da ga moram več zalivati ali je zaradi sonca. dala sem ga v senčko, vendar pa nanj posije tudi kak žarek, ker popolne sence nimam. a je to mogoče problem?

Sandi hvala na odgovoru!:wink:

LP
onch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 jul 2006, 10:26

OdgovorNapisal/-a blaž » 01 avg 2006, 17:00

Ti kar veliko zalivaj ker glede na vremenske razmire je malo verjetno da ti zgnije. Glede sence pa, ni hudega če dobi malo sončnih žarkov, lahko ga imaš med 11 pa 3 uro v senci potem pa ga postaviš bolj na sonce.
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina


Vrni se na Bonsaji - notranji

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov