mini vrtnica- na pomoč!

Diskusija o boleznih in škodljivcih zunanjih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na
http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

mini vrtnica- na pomoč!

OdgovorNapisal/-a Yavanna » 11 sep 2005, 12:14

Zivjo,
vsi tisti, ki se malo bolj spoznate na rastline - NA POMOČ!!!

Dobila sem v dar mini vrtnico in mi veliko pomeni. Dobila sem jo z večimi popki od katerih pa so se tisti najmanjši takoj posušili in odpadli. Med poletjem, ko me ni bilo so jo napadle gosenice, ki sem jih vse lastnoročno odstranila. Pojedle so skoraj vso zgornjo polovico rastline tako, da je vrtnica spodaj pri zemlji pognala zelo na gosto liste, zgoraj pa so ostali le štrclji. Ponovno se je zarastla in pognala štiri popke. Zdaj pa so jo po mojem mnenju napadle uši, ker se kaže kot mnoge bele pikice na spodnji strani listov. Zgornja stran lista pa na teh mestih spremeni bavo. Vendar to še ni vse. Ko je ponovno začela poganjati liste so bili le-ti že od majhnih deformirani: na koncu ne zaključeni v špico in zdaj zgledajo kot srčki. Ali pa jih en del preprosto mnjka. Tretja stvar pa so kot nekakšni zajedalci ali kaj jaz vem kaj, ki list deformirajo tako da le ta naredi izbokline po svoji površini. Vse liste, ki so bili kakor koli deformirani ali okuženi sem odstranila, tako so ostali le nekateri tik pod popki. Nekoliko sem jo tudi porezala.
V cvetličarni mi niso znali pomagati. V zadrugi pa mi je svetoval, da naj kupim kar vse kar imajo: raztopino proti pepelnasti plesni, glivam in ušem ter gosenicam.
To se mi zdi nesmiselno, škodljivo za vrtnico in predrago.

Prosim za pomoč,
hvala že v naprej.
The Giver of Fruits. She is the lover of all things that grow in the earth and all their countless forms she holds in her heart, from the trees like towers in forests long ago to the moss upon stones or zhe small and secret thing in the mould.
Yavanna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 19 avg 2005, 11:57
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a matevzl » 11 sep 2005, 17:43

Dobro izbrano ime za tale forum Palúrien.
Gosenice niso problem saj jih odstraniš.
Bele pikice so morda bela muha. Ali letijo ko streseš rastlino? V tem primeru so lahko deformacije listov tudi posledice okužbe s kakšnim virusom. Posledica takšne okužbe je lahko samo "lepotna okvara", lahko pa rastlina tudi propade. Zelo različno in žal ne moreš pomagat.
Deformacijo listov in popkov pa lahko povzroči tudi pepelasta plesen, ki je opazna v obliki belih prevlek na listih in popkih.
Na moji strani (v podpisu) je tudi nekaj fotografij za lažjo identifikacijo.

lp,

matevz
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a Yavanna » 12 sep 2005, 20:38

Živjo,
tiste bele pikice nic ne letijo, zgledajo kot prilepljene na list; tudi mogoce kot nekaksni izločki ali jajčeca.
Ogledala sem si tvojo stran za lažjo identifikacijo pa ne zgleda niti malo tako.
Hvala ti za trud.
LP
The Giver of Fruits. She is the lover of all things that grow in the earth and all their countless forms she holds in her heart, from the trees like towers in forests long ago to the moss upon stones or zhe small and secret thing in the mould.
Yavanna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 19 avg 2005, 11:57
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a matevzl » 12 sep 2005, 21:51

Če se ne premikajo in so živi so zelo verjetno kakšni kaparji. Navajen sem bolj temno obarvanih, ampak naj bi bili tudi takšni belkasti. A si že kakšno belo piko zmečkala?

lp,

matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a Yavanna » 15 sep 2005, 16:00

Ne...., so tako majhne, da ne vem če jih je sploh možno zmečkati, da bi se to sploh poznalo in bilo vidno s prostim očesom.
Zdej samo upam, da se bodo popki čimprej odprli in vse to ne bo vplivalo na njihovo rast.
Lp
The Giver of Fruits. She is the lover of all things that grow in the earth and all their countless forms she holds in her heart, from the trees like towers in forests long ago to the moss upon stones or zhe small and secret thing in the mould.
Yavanna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 19 avg 2005, 11:57
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Yavanna » 07 okt 2005, 15:11

Cau!
Sem odstranila skoraj vse liste. Pospricala z blago raztopino klora - samo to smo imeli doma.
Popki so vzcveteli, zelo lepi cvetovi.
Zrastli so novi listi in vejice, ki niso deformirani in za enkrat kaze se vse ok.
Hvala za pomoc,
LP.
The Giver of Fruits. She is the lover of all things that grow in the earth and all their countless forms she holds in her heart, from the trees like towers in forests long ago to the moss upon stones or zhe small and secret thing in the mould.
Yavanna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 19 avg 2005, 11:57
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Bolezni zunanjih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov