Bršljanka, Lofos, Vrtnica

Diskusija o boleznih in škodljivcih zunanjih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na
http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Bršljanka, Lofos, Vrtnica

OdgovorNapisal/-a Dejan » 01 jul 2008, 12:30

Zdravo,
Vesel bi bil nasvetov pri identifikaciji bolezni ter zdravljenju in sicer za:
-Bršljanke (listi so zgubani, postanejo rumeni in na koncu se posušijo - spodnje 3 slike)
Slika
Slika
Slika

-Lofos (tri rastline od petih so zelo košate in zdrave dve pa si nikakor ne opomoreta- listi so uveli, rumenijo in se sušijo. prva slika je slika zdrave rastline, druga pa bolne rastline)
Slika
Slika

-Vrtnica (na spodnji strani listov je polno belih drobnih pajkcov- pršic. Listi postanejo rumeni nato odpadejo)
Slika

Balkonke rože kot tudi vrtnica so na celodnevnem soncu (od jutra do večera), na dežju in vetru. Imam korita z vodno rezervo ter zemljo N8. Rože zalivam po potrebi, gnojim pa 2x na teden.

Bršljanke sem enkrat pošprical z fungicidom Dithane M-45.
Hvala,
LPdejan
Dejan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 29 mar 2005, 21:03
Kraj: Hrušica

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 02 jul 2008, 22:41

Na pelargonijah mi poškodbe delujejo fiziološke. Posledica direktnega zalivanja s premrzlo vodo. Poškodovane liste odstrani.
Vrtnice imajo pršice. Bo treba špricat akaricidom sicer bodo povsem ogolele.
Za lotos ne vem. So na listih beli madeži, ki jih lahko postrgaš?
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Dejan » 10 jul 2008, 09:42

zdravo,
balkonske roze zalivam z vodo iz akvarija - tako ribice dobijo svezo vodo, roze pa postano in ogreto vodo. zalivam ko se zmrači. bolj verjetno so poškodbe zaradi padavin?! sem pa malo skeptičen glede tega - listi so nekako zgubani ' kot bi bili uveli (mogoče kasneje prilimam kakšno slikco).

vrtinice sem ze pošprical in mislim, da je veliko bolje.

lofosa pa imam 6 rastlin in 4 so zelo košate dvema pa nekako ne gre. nima nobenih belih ali drugacnih madezev. večji listi kar uvenijo in se na koncu posušijo. gre za novo rastlino in kot kaze ji ne pasejo (dez,veter...) drugo leto bom bolj pozoren pri izbiri novih rastlin.
LPdejan
Dejan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 29 mar 2005, 21:03
Kraj: Hrušica

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 11 jul 2008, 23:11

Zdravo Dejan,

vrtnicam bo pomagalo škropivo Vertimec.
Lophospermum pa ima rad polsenčno in nevetrovno lego. Če na njem ni videti škodljivcev, ga poskusi pozno zvečer ali pa zgodaj zjutraj poškropiti z listnim gnojilom (Foliofertil ali kaj podobnega).
Pelargonije pa so po mojem okužene z glivico Fusarija ali pa verticillium. Pomaga Bevistan, ponavadi pa je okužba smrtna.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a Dejan » 15 jul 2008, 21:10

tanja1 najlepša hvala za odgovore. So v veliko pomoč. Pelargonije so verjetno res bolne, ker to odmiranje listov napreduje. Bom poskusil z Bevistanom.

Je možno, da Pelargonije zbolijo, če so nad balkonom obolele rože. Namreč živim v bloku (pritličje) in nad mano je nekaj balkonov z Pelargonijami. sem 99%, da kupim zdrave.

še slikci obolelih listov:

Slika
Slika
LPdejan
Dejan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 29 mar 2005, 21:03
Kraj: Hrušica

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 16 jul 2008, 10:04

Zdravo Dejan,

možnost za prenos iz sosedovi rastlin vedno obstaja. Ta bolezen se sicer prenaša z okuženimi lonci in zemljo, pa tudi velike temperaturne razlike pripomorejo k temu. Reče se ji tudi bakterijska uvelost pelargonij. Je okužba, ki je skoraj vedno usodna. Vrtnarije v takem primeru zavržejo vse rastline in skrbno razkužijo lonce. Direktno kemično uničevanje bakterije ni možno, vsaj tako pravijo strokovnjaki.

Oglej si tudi tole:
http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/SI/Or ... Seznam.htm

in obvezno tole:
http://www.pinus-tki.si/sl/Insekticid_i ... _zuzelkam/

Poskusi poklicati v Syngento agro d.o.o., ki ima veliko teh škropiv in vprašaj, če imajo mogoče kaj za tvojo težavo, a skoraj ne verjamem.
Vseeno poskusi.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a Dejan » 17 jul 2008, 17:19

Zdravo,
Glede na to, da gre za 5rastlin in da smo že v drugi polovici sezone ne bom kupoval (verjetno dragih) škropiv, ki po veliki verjetnosti sploh ne pomagajo. Drugo leto pač ne bom imel Pelargonij, ker imam vedno enake probleme z njimi (pa teh rož nisem imel do letos vsaj 5let, medtem sem zamenjal korita...).
Sem bral v reviji Delo in dom, da se da pomagati tudi z bolj naravnimi pripravki kot so razni čaji ter pripravki iz rastlin.
Za mehkokožno pršico piše (po sliki sodeč je to-to, oz. zelo podobno), da pomaga čaj iz česna, pripravki iz preslice, vratiča in rabarbare. Ima kdo izkušnje, kako to pripraviti? S čajem se verjetno zaliva z ostalimi pripravki pa škropi? Kakšne so koncentracije?

Vsaka pomoč je dobrodošla.
LPdejan
Dejan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 29 mar 2005, 21:03
Kraj: Hrušica

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 17 jul 2008, 19:04

Če imaš take poškodbe, kot so vidne na sliki, samo na par listih in zadeva od časa pisanja ni napredovala, potem to ni pršica. Pod pršico bi ti rastline hitro propadle, enako pri napadu virusa.

Proti pršici bi naravna sredstva bolj malo zalegla, mogoče preventivno, kurativno zagotovo ne. Steklenička akaricida (Vertimec, Demitan) ne stane toliko da bi zaradi tega zavrgel rože.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Dejan » 17 jul 2008, 21:28

Ja, od začetka pisanja se je stanje kar poslabšalo. Izgleda tako, da listi ene veje Pelargonije izgleda še čisto vredu, listi na drugi veji (iste rože) pa se proti vrhu kar hitro gubajo, rumenijo ter sušijo. Bom jutri poskusil narediti kakšno večjo slikco.
LPdejan
Dejan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 29 mar 2005, 21:03
Kraj: Hrušica


Vrni se na Bolezni zunanjih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost