škrtanje in škrabljanje v rožah - nujno, prosim

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

škrtanje in škrabljanje v rožah - nujno, prosim

OdgovorNapisal/-a Magi » 10 jul 2006, 12:45

Pozdravljeni!

v eni od mojih starih rož (dracena ali zamija) mi je po prihodu z dopusta pričelo nekaj škrabljati oziroma škrtati ali praskljati. Danes, takoj ko pridem domov, bom roži odnesla ven in ju pregledala. Ali se komu kaj sanja, kaj bi lahko povzročalo te zvoke.

Dracene nisem presajala že 2 leti, zamijo sem presadila spomladi. Do zdaj teh čudnih zvokov ni bilo. Izgledata pa obe roži normalno, se nič ne sušita. Tudi nobene nove rože nisem v zadnjem času prinesla v naš domek. Živimo pa v urbanem okolju tako, da si ne znam predstavljati, da bi lahko kako čudo prišlo v stanovanje???

Hvala za ideje in pomoč.

Magi
Magi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 07 jun 2005, 14:02
Kraj: LJ

Škrebljanje in praskanje

OdgovorNapisal/-a muha » 10 jul 2006, 13:30

Pa si sigurna, da je to v rožah?? Nekako podobno se sliši lesni črv, kadar gloda okenske okvirje, ali kak drug les. To smo doživeli v bloku. Najprej roži umakni in pozorno prisluhni, če bo še vedno škrebljalo na istem mestu.
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Magi » 10 jul 2006, 21:14

muha, rože sem popoldne odnesla ven na teraso. spucala celo dnevno in zdaj nič več ne škrta in ne prasklja. bom počakala še na večer, ko bo bolj mirno in se bo bolje slišalo (čeprav je bilo prej zelo očitno).

nisem pa še imela časa pregledati rože, ker se mi je moja leto in pol stara pupa motala med nogami. khm, bomo vidli.
Magi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 07 jun 2005, 14:02
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a muha » 11 jul 2006, 13:44

Me prav zanima, kaj boš ugotovila. Če je lesni črv, se zna potuhniti kar za nekaj dni. Ali pa kaka lesna osa - tista, ki je podobna navadni, le večja in v pasu močno-močno preščipnjena. Ose se s čiščenjem stanovanja da znebiti, lesnih črvov pa žal ne. Če se bo pa izkazalo, da ima škrebljanje izvor prav v lončnicah, nujno objavi, ker česa takega še nisem zasledila.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Magi » 17 avg 2006, 23:04

rastline kraljujejo nazaj v stanovanju. lesnih črvov ni, smo pa odkrili pohištvene, pa ne vemo od kod so... to je že druga zgodba.

škrtanje je pa prihajalo od dracene, kjer so si v podstavku pod lončkom domek uredili nekakšni črni 1,5cm dolgi žužki. sprva jih niti nisem opazila. šele kasneje, ko je fino deževalo in sem lonec dvignila iz podstavka, sem videla, da se je utopila cela žužkova družina. rože so si zunaj tudi kar lepo opomogle in zdaj se spet bohotijo v dnevni sobi;)
Magi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 07 jun 2005, 14:02
Kraj: LJ


Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov