prosim za pomoč !

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

prosim za pomoč !

OdgovorNapisal/-a Tjasika » 12 feb 2011, 12:13

Prosila bi vas za mnenja glede moje rozice, ki je na spodnjih slikah:(
Pred kratkim sem opazila, da so ji začeli odpadati listi. Preverila sem kaj naj bi bilo narobe in sem opazila polno takih rdečkastih kupčkov na listih, spodnji in zgornji strani in na steblu.Poleg tega je še na nekaterih delih neka plast lepljiva, na nekaterih delih so pa samo majhne rdečkasto rjave lise.Listi niso nič objedeni, se ne vihajo in tisti listi,ki so odpadli niso nič poškodovani.Opazijo se samo ti kupčki.

Pred kratkim sem jo na novo pognojila z gnojilnimi palčkami, drugače pa ni doživela nobene velike spremembe.Pozanimala sem se o ušeh in rdečih pajkih saj sem na to prvo pomislila....zdaj bi pa potrebovala se vaso pomoč, saj sem se še rahlo laik pri teh zadevah...:)

lep pozdrav
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Tjasika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 apr 2010, 19:45

Re: prosim za pomoč !

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 13 feb 2011, 00:33

Meni izgleda kot napad kaparjev. Samice so skrite pod ščitki (lise, ki jih omenjaš), samci letajo naokrog, oboji izločajo lepljivo smolo. Napolni lavor z milnico in temeljito umij rastlino z nekaj kosmi vate (milnica naj ne teče v prst pod rastlino, zato jo poprej prekrij s polivinilom ali čim podobnim). Samice poberi z rastline s konico kuhinjskega noža; več ko ti jih uspe pobrat, bolje bo. Po postopku umij rastlino še z navadno vodo in za vsak primer malo pošpricaj z biokillom po težje dostopnih kotih. Niso zahtevni za ugnobit, bolje pa bo, če čimprej ukrepaš (predno je zamorjene preveč rasti in predno se pojavijo na lepljivi rosi čudne plesni), tako da kar na delo. =)
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32

Re: prosim za pomoč !

OdgovorNapisal/-a Tjasika » 13 feb 2011, 13:54

o najlepša hvala za odgovor! Sem včeraj še malo raziskovala po netu in začela sumit kaparje ja :( Zdaj mi jo je uspelo rešiti vseh samic.Sem namakala vate v rahlo okisano vodo in jo celo ščistila...samo problem je v tem, da nikjer ne vidim samcev.Bom počakala še kak dan, če je kis slučajno pomagal, če ne grem pa na novo z milnico.

lep dan!
Tjasika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 apr 2010, 19:45

Re: prosim za pomoč !

OdgovorNapisal/-a FURBI » 16 feb 2011, 20:41

pa kmalu spet preveri, jaz sem mislil, da sem vse odstranil, pogledam čez čas.... in spet jih je bilo vse polno!!!
tudi robida je lahko lepa ;-)
Uporabniški avatar
FURBI
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 31 jan 2008, 16:12
Kraj: sežana

Re: prosim za pomoč !

OdgovorNapisal/-a Tjasika » 17 feb 2011, 09:51

Ja jo pazim vsak dan....do zdaj nisem se nic zasledila,pa je danes ze 5 dan odkar sem jo ocistila. upam da mi je uspelo:)
Tjasika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 apr 2010, 19:45


Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost