Profesionalni rastlinak

Nasveti pri izgradnji steklenikov in plastičnjakov.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Profesionalni rastlinak

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 15 sep 2003, 13:01

Že dolgo razmišljam o pravem, profesionalnem rastlinaku za kaktuse. V prvi vrsti zato, ker na tak način kot je zdaj (balkon) ne morem uspešno gojiti zahtevnejših kaktusov (npr. ariocarpus).
Kakšne so prednosti in slabosti balkona (zastekljen balkon) v primerjavi z profesionalnim rastlinakom, da ne omenjam kvadratnih lončkov in posebnega peska.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 15 sep 2003, 15:16

Sicer nimam nobenega rastlinjaka in nisem ekspert, ampak tudi jaz bi si omislila en mali rastlinjak (pa mi starši ne pustijo, ker bi to pokvarilo arhitekturo vrta :( ), ker
1. imaš lahko vse pripomočke za gojenje spravljene na enem mestu
2. ker lahko nepovabljenim prepoveš vstop - moja mami tako rada zaliva vse kar je v lončkih :?
3. lahko presajaš in oskrbuješ in dopolnjuješ... kar tam (Poldi ti sigurno ne presajaš na balkonu - razen seveda če je zelo velik)

Če jih imaš pa na balkonu jih pa lahko gledaš direkt iz dnevne sobe al pa spalnice in ti ni potrebno hodit v rastlinjak vsakih pet minut. :)

Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 16 sep 2003, 07:56

Največji problem mojega balkona je vzhodno okno, kjer je sonce prisotno samo do cca. 13.00, potem gre sonce na drugo stran. Tako pridem domov iz službe ob 15.30 še v lepem soncu, a moji kaktusi so od 13-13.30 že v senci. Balkon nima ogrevanja pozimi, tako da ne morem zagotoviti +10stopinj. V najhujšem mrazu (zunaj - 17 stopinj) je temperatura ponoči padala pod nič, kljub priprtim vratom.
Presajanje pa je prava pustolovščina. Ko presajam sem najraje sam. Presajam v kuhinji. Vse kar se da prekrijem s časopisnim papirjem. Stara zemlja, nova zemlja, stari lončki, novi lončki, star pesek, nov pesek itd., vse leži vsepovsod. Sledi čiščenje, tako da ko pridejo domači domov sploh ne vedo kakšno razdejanje je bilo prej.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 16 sep 2003, 13:05

Jaz presajam svoje kaktuse na terasi pa je pospravljanje že tam komplicirano, kaj šele, da bi presajala notri v stanovanju :!:

Kaj pa , če pozimi ponoči na balkon nastaviš grelno pečko za vzdrževanje temperature. Ponavadi imaš na izbiro vse možnosti (tudi vse cene seveda) od takih, kjer se da nastaviti temperaturo, do takih ki se jih da programirati. Za vzdrževanje 10°C niti ne bi šlo veliko elektrike.

Predvidevam, da živiš v bloku. Kam pa bi postavil rastlinjak?

Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 17 sep 2003, 08:00

Ja, presajanje je res ena posebna avantura. Najlepše pa je gledati, kako kaktusi po presajanju sveže rastejo. Jaz najraje presajam v moji sobi. Izpraznim mizo, prekrijem, razmečem, presajam, čistim... uživam. :wink:

glede gretja, kaj pa če bi tudi ven napeljal en radiator? Izvedljivo je, pa tudi ne bi preveč gretja trošilo, če bi trebalo vzdrževati na le 10 stopinj C.
Da se baje dobiti poseben termostat, ki uravnava radiator.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Rastlinjak

OdgovorNapisal/-a izi » 17 sep 2003, 17:03

Živjo,
malo zamujam s posti. Sem precej zaseden zdaj, ko je konec dopusta.

Manca, tudi jaz sem imel podobne probleme, ker mi oče ni pustil postaviti rastlinjak zaradi "grdega izgleda". Na koncu se omehčajo. Malo razmišljaj kakšen rastlinjak in kam bi ga ostavili, da ne bo kvaril vrta. Nekateri rastlinjaki so lahko zelo estetski.

Ne obupaj!

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 17 sep 2003, 18:25

Res je, ne obupaj. Ni lepšega kot rastlinjak. Jaz sem ga postavil prejšni mesec, po enoletnem prepričevanju domačih.
Izi ima prav, kar se tiče estetike vrta. Vsi starši so nekako ponosni na svoj vrt. Izberi primeren kotiček in malce politično to omeni in vztrajaj.

Želim ti veliko sreče :D

Lep pozdrav,
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 17 sep 2003, 22:14

ja, rastlinjak je res pravi blagoslov. Bom ga enega dne zagotovo imel. Pa sem razmišljal, koliko približno stanejo te zadeve? Jaz sem prišel na idejo, da bi recimo uporabil stara stekla, ko v mnogih primerih menjujejo okna. Stekla bi ven pobral, očistil in jih porabil za rastlinjak.

Ali je to po vašem mnenju izvedljivo? Ali pa ima kdo boljšo idejo?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Rastlinjak

OdgovorNapisal/-a izi » 17 sep 2003, 22:19

Ko se enkrat lotiš novega rastlinjaka, ne boš dajal noter starih šip. Šipe porežejo vso UV svetlobo. Za rastlinjake se uporablja specialna polikarbonatna kritina.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 17 sep 2003, 22:25

Aha. Koliko pa približno cenovno pride en majhen rastlinjak (npr. 4x5m)?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Rastlinjak

OdgovorNapisal/-a izi » 17 sep 2003, 22:32

To bi se pa moral pozanimati na kmetijskem sejmu. Sigurno so razstavljali. Če ga boš delal, vzemi tipskega, je cenejši. Plošča termolexana je dimenzije 210 x 600 cm.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a JEMA » 18 sep 2003, 07:48

A ima slučajno kdo zimski vrt in rastlinjak obenem. V prihodnjih letih namrec nameravam (ko bom seveda zbral dovolj sredstev in kreditov) graditi hiso, ki bi imela velik zimski vrt in bi sluzil tudi kot rastlinjak. Edini pomislek, ki ga pri tem imam, je temperatura. Prav gotovo ne bi v njem imel 10 stopinj, ker potem to ni zimski vrt, amapak nekaj (5-10) stopinj vec. Ce ima kdo izkusnje ali mnenje v zvezi s tem, naj se prosim javi.

Matej
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 18 sep 2003, 08:49

Prvotno vprašanje je bilo zastavljeno o prednostih in slabostih rastlinjaka za kaktuse in ne zimskega vrta.
Mislim, da med balkonom in rastlinjakom za kaktuse obstaja razlika. Na balkonu (zasteklenem) lahko hitro prezračimo in s tem hitro spremenimo klimo, tega v rastlinjaku ne moremo storiti. Zato so boljši visoki rastlinjaki, katerega lahko odpremo z obeh strani. Za kaktuse, ki jih gojimo na balkonu je priporočljiva zaščita zemlje s peskom, medtem ko za kaktuse ki jih gojimo v rastlinjaku ta zaščita ni potrebna, temveč je lahko celo moteča. Običajno imajo gojitelji kaktusov na balkonu kaktuse v podstavkih, na okenskih policah, kar ni najbolje. V rastlinjakih so kaktusi v pladnjih s peskom, tudi v lončkih, vendar so lončki zakopani v pesek. Vsaj 1 cm mora biti peska, ki je seveda poseben pesek. Kot že rečeno je tudi svetloba drugačna - na balkonu direktna sončna svetloba, v rastlinjaku difuzna svetloba (polikarbonatna kritina). Tudi temperatura na balkonu ni vedno konstantna v primerjavi z rastlinjakom, kjer je to mogoče. Zato mislim, da balkon ni primeren za vzgojo zahtevnejših vrst kaktusov.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JEMA » 18 sep 2003, 10:14

Poldi,

mogoče nisem bil dovolj jasen. Govorim o zimskem vrtu, ki bi bil enak ratlinjaku in bi tudi to funkcijo opravljal, le da ne bi stal samostojno nekje na vrtu, ampak bi bil vključen v samo arhitekturo hise kot nekakšen "prizidek" (ena stran bi se držala hiše, ostale tri stene in strop pa bi bili stekleni). Ne govorim pa o zastekljenem balkonu, ker to že imam sedaj in se še kako dobro zavedam pomanjkljivosti.

Saj pravim - ne vidim razloga, da tega dvojega ne bi mogel združit, razen zimski počitek kaktusov. Se bojim, da bi jim bilo malo pretoplo. A ne bi bilo lepo, ko bi pozimi spil kavico med kaktusi in podobnimi eksotičnimi rastlinami.

Matej
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 18 sep 2003, 10:27

Moje sanje!

Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 18 sep 2003, 13:07

Pa ne samo kavico. Začneš lahko že z zajtrkom :D .
V glavnem, da bom imela svoj rastlinjak bom morala imeti še svojo hišo. Tudi če prepričam starše, mi to ne pomaga prav dosti, ker se nameravam preseliti k mojemu dragemu (blok, 5. štuk) in že sedaj jokam, ker ne vem kam s kaktusi. Balkon je namreč na severno stran :cry: . Bom kar na streho bloka postavila rastlinjak :idea:. V glavnem moram preden se preselim najti neko rešitev. Ima mogoče kdo kakšno idejo?

Matej, naši sosedje imajo zimski vrt in v njem toliko sobnih rastlin, da zgleda kot rastlinjak, ampak ga uporabljajo namesto dnevne sobe (bez televizije) in je pozimi normalno ogrevan. Tudi definicija zimskega vrta je, da je to bolj zasteklen bivalni prostor kot pa rastlinjak. Materiali iz katerih je zimski vrt namenjen bivanju zgrajen, so popolnoma drugačni kot za rastlinjak - poudarek je na izolaciji steklenih površin, ki pozimi ne prepuščajo noter mraza in ven toplote. To vem, ker smo pri nas doma hoteli imeti zimski vrt kot podaljšek dnevne sobe pa smo potem raje naredili normalno teraso, ker bi bil zimski vrt zelo draga investicija. Rastlinjak je pa po moje predvsem namenjen rastlinam (seveda lahko notri piješ kavico) in naj bi bili tam pogoji, ki ustrezajo rastlinam ne tebi.

Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 18 sep 2003, 13:54

Ni lepšega. Uživati v eksotiki tudi pozimi.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

rastlinjak

OdgovorNapisal/-a misa » 19 sep 2003, 08:56

Pozdravljeni,

nekdo je vprasal po cni, plastenjak, velik priblizno 2x2.5 m, cena: 40 000 SIT, mislim, da je bila reklama od baumaxa.

Rastlinjak, tudi moje sanje.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 19 sep 2003, 09:02

Ne da pa se recimo skombinirati? Saj, ko imaš zimski vrt, ga lahko verjetno uporabljaš tudi kot rastlinjak? Potem je to že itak ena in ista zadeva...
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a JEMA » 19 sep 2003, 09:44

BoGo,

pa saj o tem ravno govorim. A ni lepše imet rastlinjak (zimski vrt) kot del hiše v nasprotju z rastlinjakom, ki je nekje na vrtu in se moraš tja pozimi prebijat skozi kupe snega in mraz. Pa še ogrevanje imaš oteženo. Edino, kar me moti, je previsoka temperatura zimskega vrta za zimski počitek katusov.

Miša,
mislim da je ta rastlinjak premajhen za kaj bolj resnega. Po moje je to bolj mišljeno za toplo gredo kot kaj drugega. Če se že enkrat odločiš za kaj takega, naj bo to prava stvar. Kasneje ti je namreč lahko hitro žal, stroški za povečanje pa so večji, kot če bi že v osnovi naredila večji rastlinjak. Tako je vsaj moje mnenje.

Matej
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

Naslednja

Vrni se na Rastlinjaki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron