Profesionalni rastlinak

Nasveti pri izgradnji steklenikov in plastičnjakov.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a renee » 19 sep 2003, 12:32

:lol:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 07:53, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 19 sep 2003, 13:51

ah, sanje. Dobro je po mojem, da vsaj nekaj sanjamo. Drugace bi bilo dolgocasno. Ko bom pa sel delat, si nabavim sliko enega lepega rastlinjaka in si ga dam nekje na vidno mesto, tako da bom imel voljo delati. :P
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Rastlinjak vs zimski vrt

OdgovorNapisal/-a izi » 20 sep 2003, 10:59

Zimski vrt ne more opravljati funkcije rastlinjaka. Jaz imam rastlinjak naslonjen na hišo in je to rastlinjak. Zimski vrt je prostor za bivanje, v katerem je običajno precej rož takih ali drugačnih. Malo moraš računanti tudi na to, da imajo v rastlinjaki dobre pogoje za življenje tudi razni škodljivci in bo potrebno vsj 2x letno strupiti. To je minimum, ki ga uporabljam tudi jaz.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 22 sep 2003, 08:55

izi, a ne more zimski vrt opravljati tudi funkcije rastlinjaka zaradi izolacije in ogrevanja? Ali pa je problem že bolj kompleksne narave?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Rastlinjak vs zimski vrt

OdgovorNapisal/-a izi » 22 sep 2003, 10:06

Malo sem ostal zadaj, ker sem bil 4 dni na terenu.

BoGo,
Mislim, da je Manca že dobro prikazala razliko med rastlinjakom in zimskim vrtom.
Za zimske vrtove se običajno uporablajajo materiali, ki poleti precej zmanjšajo prepuščanje sončnih žarkov, stekla na njih so temna. Dobro poglej, ko boš naslednjič videl tak vrt. Poleg tega, ker je to bivalni prostor, mora biti zadeva osenčena, tako da se da zdržat notri tudi poleti. V zimskem vrtu se precej dobro potem počutijo predvsem sobne rastline. Za kaktuse pogoji niso najbolj pravi.
Matej,
če bi želel pozimi v rastlinjak, si naredi obhišni rastlinjak in vhod iz hiše. Jaz lahko prilezem v rastlinjak skozi okno, vendar grem raje okrog hiše skozi vrata.
Manca,
prav škoda, da se seliš v blok. Mogoče bi lahko malo pogledala okrog in našla koga s hišo :wink:

LP
Izi
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 22 sep 2003, 15:28

Zivijo vsem!
Malo sem ostala zadaj, ker me med vikendom ni bilo, ampak glede na vse povedano zgoraj še vedno trdim, da zimski vrt in rastlinjak za kaktuse nista in ne moreta biti isto. Mogoče bi se ju dalo združiti, kar pa bi bilo definitivno povezano s prevelikimi stroški (predvidevam, da niste ravno milijonarji, ki bi ne vedeli kam z denarjem).
Zato po mojem mnenju, Matej, če želiš imeti zimski vrt imej zimski vrt, kjer boš pil kavo in čaj in pivo s prijatelji, če pa želiš imeti rastlinjak pa imej rastlinjak, kjer se boš s kaktusi aktivno in intenzivno ukvarjal in jih razkazoval prijateljem, ko boste popili kavo, čaj, pivo... Poleg tega moraš poskrbeti, da se bo vse skupaj vklapljalo v en kontekst in tvoj finančni plan. Ko gradiš hišo (mi smo jo 4 leta nazaj), moraš eksprimentiranje in improviziranje čimbolj omejiti, ker sigurno pridejo na plan stroški, ki jih ne predvidevaš in šele, ko imaš to pokrito, greš na zadeve kot je na primer rastlinjak. (Ko boš gradil, ti bo jasno o čem sedaj blebečem).
Nikakor pa ne trdim (ne me narobe razumet), da rastlinjak ni fina zadeva. Še ena varianta je, kako narediti rastlinjak in pri tem ne bankrotirati. Pri nas v Pirničah imamo cel kup vrtnarij, ki so precej velike in venomer nekaj prenavljajo. Kadar recimo menjajo stare stene rastlinjakov, bi se dalo dogovoriti da jih odpelješ za ne preveliko ceno. To pride v poštev, če si sam svoj mojster in imaš v bližini kakšno vrtnarijo.

Izi: ali pa ostanem samska in ostanem doma, kjer lahko celo pridem do rastlinjaka :lol:

Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 22 sep 2003, 22:37

Manca: tretja rešitev: On pride k tebi.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a JEMA » 23 sep 2003, 07:57

Prav takšnih odgovorov sem se bal, ko sem dal na forum vprašanje o združljivosti zimskega vrta in rastlinjaka. Nekje pri sebi sem to tako ali tako že čutil, pa sem upal, da bo nekdo rekel, da ni pri tem nobenega problema. Pa žal temu očitno ni tako.

Še najboljši se kot druga varianta zdi Izijev predlog, da rastlinjak z eno steno naslonim na hišo (tako kot zimski vrt) in v rastlinjak naredim vrata direktno iz hiše. Želje po zimskem vrtu pa še vedno nisem izgubil. In če zadenem na lotu, bom sigurno imel oboje. :D

Manca - glede "ženitne svetovalnice", ki se je zate vzporedno razvila na tem forumu - tudi jaz sem imel (imam) podoben problem. Pred dvema letoma sem se preselil iz toplega zavetja domačega gnezda (beri hiše) na svoje v stanovanje. Večino kaktusov sem pustil doma, kjer še vedno skrbim za skalnjak (slike si lahko ogledaš tukaj: http://www2.arnes.si/~mkauci2/Kaktusi/Kaktusi.htm) , nekaj manjših pa sem preselil na zastekljen balkon. Sedaj jih imam že na balkonu tudi ogromno, tako da sem moral narediti dodatne police. Torej moj predlog - ti kar lepo k fantu, velike kaktuse pustiš doma, nekaj manjših pa vzameš s seboj. Boš videla, da bodo starši zelo veseli, ker boš pogosteje, kot si nameravala, hodila k njim na obisk. :wink:

Matej
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a BoGo » 23 sep 2003, 09:00

no, koliko sem pretehtal vse dosedajšnje poste, mi je nekako bolj pri srcu rastlinjak, sploh taki obhišni, saj je najverjetneje taka rešitev najidealnejša za prezimovanje kaktusov.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 11 okt 2003, 08:19

Še en argument: v rastlinjaku mora biti pozimi najmanj 10 stopinj celzija. V primerjavo z zunanjo temperaturo, ki bo npr. -5, je to kar 15 stopinj razlike in dokaj toplo. Se pač kava spije v debelem puloverju in seveda te še po možnosti sonce greje, pa smo na konju.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 okt 2003, 23:08

Hojla, vsi!

Danes sem slišal, da naj bi stala 2 kvadratna metra rastlinjaka okoli 350.000 SIT, oz. brez dela 100.000 SIT. Je to res?!? Obstaja kaka cenejša varianta? Koliko približno stanejo tipski rastlinjaki?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 okt 2003, 23:17

Ojla,

misliš, da bi to držalo? Koliko čas ga delajo oz. kakšno urno postavko pa imajo, da je taka razlika v ceni?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 okt 2003, 23:25

Ja, saj tudi mene to muči. Mogoče je v večji cifri vključena še konstrukcija, v nižji pa samo specialna polikarbonatna kritina.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 28 okt 2003, 00:27

Živ!

Ne delam reklame, samo pri Termoflor d.o.o. imajo različne tipske rastlinjake iz polikarbonatnih plošč debeline 6 mm se mi zdi. Na njihovi spletni strani lahko naročite katalog. Cena 2mx3m rastlinjaka je okoli 190.000 SIT z montažo pri vas doma. Se pa da s takimi rastlinjaki privarčevati pri ogrevanju.

Eno leto sem iskal kaj poštenega in se nekako nisem mogel sprijaznit z nobeno ceno. Na koncu sem rastlinjak izdelal sam. Velik je 2,5m x 3 m, stal pa me je 70 ur dela in cca 45.000 SIT, pokrit pa je s folijo.

Lep pozdrav,
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 00:32

Ojla,

ker tudi pri nas denar ne "zraste na drevesu", me tvoja rešitev zanima. O kakšni foliji je govora? A ogrevaš prostor? Katere rastline prezimuješ (je primerno za kaktuse)?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 09:54

ja, a folija prepušča dovolj svetlobe?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 28 okt 2003, 10:54

Ojla,

v rastlinjaku gojim mesojede rastline. Po moje bi bil primeren za kaktuse, med mesojedkami in kaktusi je razlika le v zalivanju in zračni vlagi.

Folija je prava folija za rastlinjake. Ima UV zaščito in garancijo proti razpadanju 5 let. V bistvu izgleda kot navaden polivinil in stane cca. 200 sit kvadraten meter. Navaden polivinil ni primeren za rastlinajke!
Seveda ni najboljši toplotni izolator zato sem notranjost za čez zimo obložil še z belo pajčeno - tista zadeva za pokrivanje solate in gred.
Svetlobe je veliko in tudi lokacija rastlinjaka je na zelo sončni legi.

Ogrodje je narejeno iz armaturne mreže za beton. Edina slabost je da rjavi zato jo je treba dobro pobarvati.

Kar se tiče ogrevanja, je pa kar nekaj variant, vprašanje je edino kaj se bolj splača. Elektrika je najdražja. Jaz moram čez zimo vzdrževat v rastlinjaku minimalno 5°C. Zaenkrat uporabljam kar kalorifer, čeprav me malo skrbi kaj bo z računom pozimi.

V bližnji prihodnosti moram urediti notranjost. Zaenkrat sem si uredil zasilne police, toliko da zdrži do pomladi. Nažalost še nimam digitalnega fotoaparata in nimam še nobene slike, ki bi jo delil z vami.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 13:18

Ojla,

kako si dosegel zatesnitev, da ti not ne piha? Na kakšen način si naredil vhod? Imaš samostoječe ogrodje ali se nadaljuje od kje naprej (podaljšek vrtne ute)?

Kako bi bila možna konstrukcija, ki bi se pomladi podrla in jeseni postavila nanovo?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 14:20

Mesojedec, ideja za konstrukcijo iz armaturne mreže, ni slaba. Proti rjavenju jo najboljše zaščitiš, če jo premažeš najprej s Ferosanom, potem z antikorozinom in šele nato z barvo.
Klavdija, taka konstrukcija se po mojem da tudi spomladi z malo truda razstaviti in jeseni spet sestaviti.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Sneg

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 14:33

Kaj pa sneg. Jaz moram pozimi poskrbeti, da sneg lahko zdrsi dol, pa imam aluminijasto konstrukcijo.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Rastlinjaki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost