Profesionalni rastlinak

Nasveti pri izgradnji steklenikov in plastičnjakov.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 12:39

Ojla,

jaz bi se pa povabila. Povej kdaj v četrtek ali petek, jaz imam tud počitnice (a delaš na OŠ?).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Povabilo

OdgovorNapisal/-a izi » 29 okt 2003, 13:41

Delam na SŠ.
Lahko prideš jutri dopoldne. Zemljevid je na www.tosca.si/dpks.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 23:14

U, škoda, ker sem ravnokar prišel iz LJ. Ta mehurčkasta folija je tudi kaka posebna folija ali pa tista navadna mehurčkasta folija? Saj pozimi itak lahko pada v rastlinjak dosti manj svetlobe, če so rastline na počitku, ane?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 23:16

U, škoda, da si zdaj omenil, ker sem se ravnokar vrnil iz LJ. Drugače pa je ta mehurčkasta folija kaka posebna ali pa tista navadna mehurčkasta folija za zaščito in izolacijo? Saj pozimi lahko pada v rastlinjak dosti manj svetlobe, ker rastline počivajo, ane?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Folija

OdgovorNapisal/-a izi » 29 okt 2003, 23:19

Moja je uvožena iz ANglije in je namenjena specialno za rastlinjake. Mehurčki imajo 2,5 cm v premeru in sokak poldrugi cm debeli.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 30 okt 2003, 19:02

Ojla,

da kar tukaj nadaljujem.
Rastlinjak, ki ga ima Izi je moja podoba Kaktusarjevih nebes! :shock:
Kamorkoli pogledaš je nekaj nenavadnega, novega, presenetljivega...sproti sem odkrivala nove police prepolne kaktusov, mlečkov, voščenk, stepelijevk...lončkov in rastlin je toliko, da nisem mogla vsega spravit v "register". Izi je pa tud faca totalna!!! Za popotnico me je obložil, tako, da imam zbirko povečano z "eksotom", ki mu še imena več ne vem, tako sem pod šokom (za povrhu sem dobila še full revij!!!). Botanični vrt, pa Sečovlje in še kdo se lahko skrijejo, toliko različnih rastlin še nikoli nisem videla na 1 kupu!!!
Skratka, če ne jem (rezerve imam itak dost) celo leto, jaz moram met rastlinjak! Da bo kdaj tako poln, kot od Izija, si pa ne delam utvar. Izi še enkrat hvala!!!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 30 okt 2003, 20:17

Ah zdej sem pa zamudila :cry: !!! Jaz bi tudi prišla pogledat vsa Izijeva čudesca :!: Izi boš povedal ko bo kaj fejst smrdelo po cvetovih?
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 30 okt 2003, 23:13

Ojla,

upam, da Izi ni jezen, ampak jaz sem morala povedat, kako je če se počutiš, kot v nebesih.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 31 okt 2003, 00:17

U, klavdija, zdaj si mi pa prav lušte naredila... :cry: Izi, maš kake fotke, da si vsaj na tak način malo napasem oči?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 01 nov 2003, 23:14

Da se spet vrnem malo na rastlinjak. Danes sem se spomnil še ene pomembne zadeve v zvezi z rastlinjaki. Kako pa je s čiščenjem? Je zahtevno?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Kakšno čiščenje

OdgovorNapisal/-a izi » 01 nov 2003, 23:18

Kakšno čiščenje?
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 01 nov 2003, 23:46

Čiščenje polikarbonatne mase (oz. po laično povedano - stekel, oken). Je zahtevno, je treba biti na kaj pozoren?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a zoyba » 04 nov 2003, 19:50

ŽIVJO!

Bom pa še jaz nekaj dodal k tej temi. Rad imam kaktuse in ko je bila žena že sita, da jo vedno bodejo na vseh oknih , sem se odločil , da zgradim majhen obhišni rastlinjak, ki ga bom ogreval z toploto iz kurilnice.
Kupil sem železne pohištvene cevi, jih zvaril v ogrodje in privil v betonsko podlago.Pokrit je z polikarbonatno kritino, ki je bila v investiciji daleč največji strošek. Ugotovil sem ,da se samogradnjav zelo splača saj me je stal cca. 70000 tolarjev za velikost 4x1,6m. V rastlinjaku sedaj domuje okoli 600 kaktusov in nekaj potaknjencev okenskega cvetja (kaj češ, če je žena soinvestitor....hi!!)in ugotavljam, da ga bo treba povečati (samo kam?).
Prilagam še fotografijo.

Lp Robert
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 nov 2003, 23:47

zoyba, ena rešitev bi lahko bila, da dodaš še eno nadstropje. Konstrukcijo strehe rastlinjaka preseliš višje, obstoječe luknje v zidu uporabiš, da v njih priviješ nove cevi za polico in je vse skupaj relativno nizki strošek. Drug predlog je, da ob steni narediš polico.

A imaš toploto iz kurilnice kar preko okna ali pa jo kako reguliraš?

Drugače pa je prav lep pogled tako na rastlinjak kot tudi na populacijo.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a zoyba » 05 nov 2003, 18:54

Bogo živjo!

Moje konstrukcije žal ne morem povišati ker potem izgubim okno v dnevni sobi, police imam pa itak zadaj že dve tako ,da je precej velika "gužva". Ogrevam samo skozi odprto okno in do sedaj mi temperatura še ni padla pod dve stopinji. Kadar je zelo hladno (-20 in več) na okno enostavno postavim ventilator in povečam dotok toplega zraka. Kaktusov pozimi ne zalivam nič in še nobenega mi zaradi nizke temperature ni pobralo. Verjetno pa bom klub vsemu upošteval Izijevo idejo in bom prilepil mehurjasto folijo za boljšo izolacijo.

LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a starina » 18 nov 2003, 14:04

Lepo imaš narejeno.
Ali imaš kej skopano, da pridobis kej na globini.
Ful lepo...
Jz imam tok cudno konstrukcijo atrija.
Bom sliku pa en tloris naredu, tam kjer sem ga hotel postavit,
potem pa, da strokovnjaki povedo, če je coool.
Ful me moti k ima sosed toooook velike smereke, da imam skoz senco na atriju.......
Bom posliku, potem pa prosu za mnenja.
Lep pozdrav!


tom
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 18 nov 2003, 18:37

Ojla,

sem še vedno optimist, ki vstrajno išče rešitev kako povezati funkcijo rastlinjaka in Zimskega vrta :? . Videla sem zasajene Zimske vrtove v reviji (Moj vrt / november) sicer ne z kaktusi, pa vendar :shock:
Zanima me kakšne so izkušnje z rastlinjakom čez poletje. Kaktusov verjetno ni potrebno senčiti (v mislih imam odrasle ne sejančke)? Čez zimo pa je v Zimskem vrtu tudi sigurno dovolj toplo. Če ima Z. vrt poleti dobro zračenje (mogoče če se kak del stekel odstrani) se verjetnost okužb zmanjša ali to z prezračevanjem nima povezave? Ali je steklo za rastlinjake lahko vsaj delno tudi za Zimski vrt ali ne? Bi bila streha iz takega stekla prekrhka (tudi če se jo zaščiti z mrežo proti toči)?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 18 nov 2003, 21:01

Klavdija mi je žal, toda po funkciji sta rastlinjak in zimski vrt kot noč in dan. V zimskem vrtu imaš lahko rastline, ki so bolj tropskega značaja (zato si videla zasajen vrt v reviji), v rastlinjaku pa kaktuse, ki počivajo pri nižji temperaturi. V zimskem vrtu imajmo ljudje ponavadi še kakšno sedežno ali jedilnico... Tudi šipe so drugačne za zimski vrt (podobno kot pri novih oknih), za rastlinjak pa se uporabljajo folija, polikarbonatne plošče ali šipe.

Torej: rastlinjak ali zimski vrt.

Rastlinjak se poleti zrači zato, da se v njem rastline ne skuhajo, saj lahko temperature dosežejo tudi 50°C.

Če je problem ogrevanje in dostop, postavi tak tip rastlinjaka, kot ga ima Izi.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 18 nov 2003, 22:36

Hojla klavdija. Edina primerna rešitev je, da narediš pol (pri bajti) zimski vrt in pol (nadaljevanje) rastlinjak. Vendar pa je po mojem predraga...
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 18 nov 2003, 23:29

Ojla,

ma ja sej...samo tiste slike v reviji so tako lepe...
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Rastlinjaki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost