Vkopanje travne ruše na vrtu

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Vkopanje travne ruše na vrtu

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 26 mar 2010, 16:40

Prosila bi za mnenje iz prakse.

Baje je travna ruša zložena na kup, z zatravljenim delom navzdol, čez čas odličen humus.....

A ne glede na to, sem pomislila, da bi travno rušo, ki jo bomo pri razširitvi zelenjavnega vrta, najprej posneli vkopali na isti način, tj. z zatravljenim delom navzdol, pod obstoječo prekopano vrtno zemljo.... Na to sem pomislila predvsem zaradi tega, da obdržim enak nivo tal oz. vrtne zemlje, pa tudi zaradi pomanjkanja ustreznega prostora za kompostiranje travne ruše ....

Sedaj pa me prosim poučite ali je to smiselno in tudi primerno - glede na bodočo zelenjavno zasaditev ?
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 27 mar 2010, 14:33

Predvidevam, da tisti, ki ste si moje sporočilo pogledali, ne veste :?

No, se malo hecam, da obudim temo :D ..... a z upanjem, da dobim kakšen odgovor :D
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 mar 2010, 10:36

Klematis1 imam isto dilemo, letos namreč širim zelenjavni vrt in ne vem, kaj naj s travo. Zavedam se, da na narobe obrnjeni travi letos kaj prida ne bi mogla pridelati, morda bi probala s kakim zelenim gnojenjem, naslednje leto, ko bi trava vsaj malo pognila, pa bi vse skupaj 'prerešetala'. Se ti zdi to dobra rešitev?

Čeprav bi zelenjava s plitvimi koreninami morala tudi tu uspevati (solata in podobno)...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a grozni » 28 mar 2010, 12:37

Ko sem sam širil vrt, sem dobesedno lopatal travnik, kjer je bila zadnjih 20 let trava. Preden sem prelopatal, sem najprej rušo z motiko posekal z zemlje v območju korenin. Del sem jo odstranil z vrta, saj jo je bilo preveč, del pa sem jo zakopal z zeleno stranjo navzdol v brazde (podobno kot pri gnojenju).
Problem se je pojavil čez kak mesec, saj je vsa trava, ki ni bila zakopana vsaj 20 cm globoko pognala ven ter se razraščala. Težava je tudi pri pletju, saj ko jo probaš odstranit, jo zatrgaš, ali pa potegneš ven celo rušo in s tem dodobra razriješ gredo.
Sedaj pri širitvi vrta (vsako leto pomalo) ponovim zgoraj opisani postopek, nato pa pokrijem gredo s črno folijo (za jagode, široka 1 meter, z dvema vrstama lukenj). Folija preprečuje rast travi, pa še vrtnine so lepše in manj umazane od zemlje. Sadim pa na folijo papriko, čilije, vse kapusnice, malancane, solato...

LP
grozni
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 29 jan 2009, 21:23
Kraj: Prebold

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 mar 2010, 14:48

Hvala za info, grozni, tole bo prav prišlo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 28 mar 2010, 15:11

Mi smo nekje dve leti nazaj naredili nasip zemlje okrog hiše, torej tudi tam kjer je sedaj zelenica. A očitno smo tedaj predvideli premajhen prostor za zelenjavni vrt (čeprav mi je tedaj vsak rekel, da ga bom sigurno pomanjšala :? ), še posebej sedaj, ko ste me navdušili za "bolj intenzivno" gojenje paradižnikov in drugih plodovk....

Zato tudi upam, da zemlja pod travno rušo ni tako trda, in bomo poskušali zemljo čim globje skopati vse do prvotne zemlje, ki je ilovica, pri tem pa bi travno rušo dali čim globje nad ilovico ..... :? sicer pa bom poročala, kako bo to v praksi :D
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Solatka » 15 jun 2010, 17:49

Tudi mi smo lani prekopali trato in jo spremenili v gredico. Letos pa plevel kaže svoje rogece :twisted: Najbolj trdovratna je plazeča zlatica (vsaj mislim, da se tako reče), čeprav so ti deli trave bili podkopani zelo globoko se razrašča v cele tvorbe in če jo hočeš uničit jo moraš izkopat tudi do pol metra.
Če bi to vedela, bi jo pred tem izkoreninila in pustila korenine zunaj, da bi jih sonce požgalo in uničilo.
Solatka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 feb 2010, 22:48


Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost