Ptice na vrtu

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Ptice na vrtu

OdgovorNapisal/-a Gretka » 07 jan 2008, 11:55

Zanima me kako privabiti ptice na vrt. Na balkonu, varno pred mačkami, imamo ptičjo krmilnico s semeni sončnic in na žico nanizane arašide. Samo včasih se pojavi kakšna sinička in to je vse. Prav žalostna sem :( . Obstaja še kakšen način ?
Gretka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 26 sep 2007, 10:46
Kraj: Posočje

OdgovorNapisal/-a Lorelay » 07 jan 2008, 12:01

Mi smo kupili mrežice s raznovrstnimi semeni in jih obesili po sadnih drevesih. Zadnjič pa sva s sinkom videla štiri različne vrse ptičev na eni mrežici :shock: (taščica, sinička, kos, vrabček)
Lorelay
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 18 sep 2007, 16:38
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Pepe » 07 jan 2008, 12:37

Ptice potrebujejo zraven krmilnice kakšno drevo ali pa grm, ker v glavnem v krmilnico samo hodijo po hrano, ki jo potem pozobajo na veji. Se pa vsaka ptica obnaša drugače, v našo je zadnjič priletel dlesk in je bil v njej skoraj deset minut in drugim tičem ni pustil blizu.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Gretka » 07 jan 2008, 13:41

Dreves je okoli naše hiše dovoj, sploh pa živimo tik ob gozdu. Tako, da to ni problem.
Gretka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 26 sep 2007, 10:46
Kraj: Posočje

OdgovorNapisal/-a Gretka » 07 jan 2008, 13:42

Lorelay je napisal/-a:Mi smo kupili mrežice s raznovrstnimi semeni in jih obesili po sadnih drevesih. Zadnjič pa sva s sinkom videla štiri različne vrse ptičev na eni mrežici :shock: (taščica, sinička, kos, vrabček)


Mi lahko, prosim opišeš kakšne so te mrežice in kje jih lahko kupim ? Hvala.
Gretka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 26 sep 2007, 10:46
Kraj: Posočje

OdgovorNapisal/-a Pepe » 07 jan 2008, 15:05

Gretka, zakaj pa potem ne obesiš krmilnice na drevo? Pa še nekaj, ne moreš pričakovati, da bo okoli nje stalno mrgolelo ptičev. Oni imajo svoj urnik, dejavni so mogoče dvakrat po pol ure na dan, drugače pa vidiš le tu in tam kakšnega.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a solinar » 07 jan 2008, 15:48

Gretka pozdravljena!
Kot Ti je Pepe rekel, da ptice rabijo skrivališče in če poleg Tvojega balkona, na katerem imaš krmilnico ni drevja, potem bo obiskovalcev malo.
Predvidevam, da so te mrežice napolnjene z živalskimi maščobami in semeni.
To prodajajo v bolje založenih trgovinah s hrano za živali, pa ni poceni.
Sam napravim ptičjo pogačo, ki jo dam v mrežasto vrečo v kateri prodajajo čebulo ali krompir in to obesim na drevje, eno blizu krmilnice, ki je blizu okna moje male zidanice, da lahko opazujem vrvež. Je sila zanimivo. Eni bojeviteži hočejo vse imeti zase. :D
Pogačo redno obiskujeta tudi zelena žolna in detel.
LP
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a Šeki » 07 jan 2008, 18:29

živjo. opažam, da so ptiči kar zbirčni kar se hrane tiče. tudi sam sem dobil krmilnico (DIY iz kokosovega oreha) in sem notri nasul semena (sončnična, pšenica + mešanica drugih semen), pojejo pa samo sončnična drugo pa zbrskajo ven in jih ne pojedo. zakaj temu tako? mogoče kdo ve, ali je pač zima tako mila da imajo še druge hrane okoli?
Šeki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 nov 2007, 19:35
Kraj: brežice

OdgovorNapisal/-a Pepe » 07 jan 2008, 18:58

Kot ptičjo hrano prodajajo vse sorte. Ptice pevke niso kure, da bi se hranile s koruzo in ječmenom, kar tudi mešajo vmes. Ko kupuješ hrano za ptice preveri, če ni vmes zdrobljena koruza in žitarice. Take ne kupi. Še najbolje je, če sam kupiš različne vrste zrnja + sončnice in jim to zmešaš. Jaz jih letos hranim s sirkom lastne pridelave, ki ga zmešam s sončnicami pol pol.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

hrana za ptice

OdgovorNapisal/-a trajnice » 18 jan 2008, 19:59

Ptice zelo lepo privabimo v vrt tudi tako, da posadimo v vrt rastline (tudi drevesa ali grmovnice), ki rodijo plodove pticam za hrano. Tako je mnogo manj dela z zagotavljanjem preživetja. Razne jagode in jagodam podobni plodovi, ki ostanejo na grmovnicah celo zimo, so najboljše ptičje krmilnice. Če spomnem samo na ognjeni trn (Pyracantha coccinea) in razne panešpljice (Cotoneaster), na primorskem ddddddddivji kaki (Dyospiros lotus).

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 19 jan 2008, 10:17

[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a sparco » 19 jan 2008, 13:40

Najraje pa imajo če dobiš nekje loj(od krave maščoba). Jo daš u lonec z malo vode in kuhaš, da se dosti stopi nato pa nasuješ v posodo semena in zmešaš.
In pustiš, da se strdi, to jejo k norci. :D priporočam kuhanje zunaj zaradi smradu.
sparco
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 15 dec 2007, 18:57

ptice na vrtu

OdgovorNapisal/-a trajnice » 19 jan 2008, 18:37

Hvala, HellHavoc, da ste nas spet usmerili na že objavljeno! Kogar ta tema zanima, je že dobro, da tudi to prebere.

Tam sicer Peppe pravi, da po internetu zna brskati tudi sam in, da ga zanimajo le osebne izkušnje (ker so pač usmeritve na že napisano na internetu). Vendar mislim, da smo forumovci lahko hvaležni tudi tistim, ki namesto nas brskajo po internetu in nas usmerjajo na zanimive strani in vire, ker vsakdo enostavno nima časa vsega spleta prebrskati!

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a metulj » 19 jan 2008, 18:52

Ena od stvari s katero lahko privabite ptice je tudi voda. Na vrtu imam majhen ribnik v katerem veliko pijejo in čofotajo. Pozimi, ko je ta voda zamrznjena, jim poleg ptičje hišice ponudim tudi vodo in gneča pri njej je takšna kot ob sončnicah ali loju. Voda sicer hitro zamrzne a nekaj je le.
Ptiče privabljam tudi z različno hrano in oblikami krmljenja. Nastavljam sončnice, proso, pšenico, ovsene kosmiče, surov loj, kupljene pogače, jabolka ... Vsi ptiči ne prihajajo v krmilnico; nekateri se zadržujejo bolj pri tleh. Tem hrano raztrosim po tleh.
Na vrt sem namestila tudi gnezdilnice, ki pa jih na mojo žalost iz neznanih razlogov ne uporabljajo za gnezdenje.

Zanimivo knjigo o ptičih na vrtu je napisal Ivan Esenko. Priporočam!
Lep večer
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a Pepe » 19 jan 2008, 21:15

O gnezdilnicah je veliko napisanega na strani http://www.gnezdilnice.si/.
Včasih je potrebno le malo potrpljenja, jaz sem naredil gnezdilnico po vseh pravilih, pa je bila prvo leto prazna. Naslednja leta pa so v njej stalno prebivale sinice.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a metulj » 19 jan 2008, 21:31

Hvala Pepe za zanimivo stran.
Moje gnezdilnice so narejene in nameščene po pravilih, pa kljub temu že dve leti samujejo. Ptički si jih v parih, zaljubljeno hodijo (letijo :wink: ) ogledovat. Skačejo po njih, preverjajo streho, kukajo v notranjost in samičke čekirajo notranjo opremo :D, pa od zadaj in od spodaj, a na koncu ostanejo prazne. Najbolj me jezi, ker naokoli opazujem številne gnezdilnice, ki imajo občutno prevelike odprtine in so nameščene na najbolj nemogoče kraje, a so vseeno polne.
No, ptički že vedo razlog, meni pa ostaja uganka. Res pa je, da živim tik ob gozdu in jim verjetno naravnih bivališč ne manjka.
Mogoče pa me letos presenetijo...
Gregorjevo se bliža
Lep ptičji pozdrav
Čiv buc bav
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a Gretka » 05 feb 2008, 11:02

Hvala vsem za izčrpne informacije. Naj povem, da nas obiskuje cela jata siničk. Hodijo na novoletno smrečico, ki smo jo kar pustili na balkonu :D . Hranijo se s semeni in lojem, ki smo ga pritrdili na bližnji oreh. Skratka imamo pravo žurko. Ko pridejo na kosilo sedimo na kavču in jih opazujemo. Naš muc pa vsak dan posebej doživi živčni zlom, ker jih opazuje skozi steklo, ven pa ne more :P . Nastavim jim tudi sadje, imamo nekaj rstlin z jagodami, pa sončnice in jeseni nisem porezala nekaterih trajnic s semeni. Je pa naš nasad še majhen, posajen lani in predlani.
Gretka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 26 sep 2007, 10:46
Kraj: Posočje

OdgovorNapisal/-a natka » 05 feb 2008, 12:52

Ptice imajo rade tudi mleto meso surovo (ne začinjeno), prav tako rade kljuvajo jabolka. Za poslastico pa jim lahko nastavite tudi orehe (te imajo zelooo rade).
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

Bo takole prav ?

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 05 dec 2008, 22:20

Slika
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a izu » 05 dec 2008, 22:38

PR-ST, te rože pa ne bodo rastle v teh lončkih :wink:
Saj se hecam. Pohvalno za lepo slikovno predstavitev!

Kaj drugi že kaj futrate? Jaz bom jutri streho pribil pa začel futrati, ker brez strehe ne gre.

Kje kupujete hrano? Sam bi rabil večjo količino pa nevem kje kupiti =?

Lp Luka
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

Naslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost