Lepa trava okrog hiše

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Lepa trava okrog hiše

OdgovorNapisal/-a tina tw » 26 feb 2008, 15:55

Že več let raste okrog hiše trava, ki jo redno kosimo. Čedalje manj trave in čedalje več zeli.
Kako moram negovati travo?
Verjetno bi bilo dobro, da jo poškropim proti zelem in mahu. Kdaj in s čim je treba poškropiti.
Obstaja kakšna stran, kjer bi si lahko to prebrala?
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a zaphod » 26 feb 2008, 18:35

Gnojiti z dušikom, pa bo rastla trava...boste lahko kosili vsak drugi dan. :) Proti mahu pa pomaga Maheks (ne vem, če ni z x-om na koncu). :?
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18

OdgovorNapisal/-a Tamara Gak » 26 feb 2008, 23:22

Pozdravljena,

tukaj imaš link za vse o vzdrževanju in negi trate.

http://www.humko.si/vrtickarije/pgs/0103_5.htm
TAMČY
Tamara Gak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 13 nov 2007, 11:27
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 28 feb 2008, 13:05

Še en link o trati.
http://greenoasis.50webs.com/ :wink:
Zadnjič spremenil Green Oasis, dne 16 feb 2009, 14:48, skupaj popravljeno 2 krat.
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a tina tw » 29 feb 2008, 10:03

O hvala!

Poškropila bom s herbicidom, ker imamo polno kurje črevce med travo.
Je sedaj še prezgodaj?
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 29 feb 2008, 10:06

Jaz sem ravno včeraj škropil s totalnim herbicidom, ker bom letos travo
posejal na novo.
Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a ena rožica » 29 feb 2008, 11:47

Joj, ne me spominjat! Lani sem se celo pomlad in jesen dobesedno pasla na 80 m2, da sem šla že sebi prav pošteno na živce. Pozimi je moja prelepa travca postala rumena!!! Pa sem jo pognojila, mislim da, septembra, z gnojilom brez dušika. Je pa res, da sem jo pri zadnji košnji čisto nizko pokosila.
Zdaj že en teden hodim po travi in zmajujem z glavo, ker je kar nekaj plevela, nekaj je vmes suhe, rumena je... še enkrat jo ne grem posejat, ker bi morala škropit to pa nočem zaradi otrok.
Konec marca sem bom nanjo spravila s tisto električno napravo vinkul... kako se mu že reče? Upam, da mi jo ne bo preveč preoralo. Ali je kdo to naredil??? Ali naj se raje zapodim z vilami in na vsake 30 cm naredim luknje ter vanje malo mivke oz. peska nasujem?
ena rožica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 19 feb 2008, 10:08

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 29 feb 2008, 12:02

ena rožica je napisal/-a:Joj, ne me spominjat! Lani sem se celo pomlad in jesen dobesedno pasla na 80 m2, da sem šla že sebi prav pošteno na živce. Pozimi je moja prelepa travca postala rumena!!! Pa sem jo pognojila, mislim da, septembra, z gnojilom brez dušika. Je pa res, da sem jo pri zadnji košnji čisto nizko pokosila.
Zdaj že en teden hodim po travi in zmajujem z glavo, ker je kar nekaj plevela, nekaj je vmes suhe, rumena je... še enkrat jo ne grem posejat, ker bi morala škropit to pa nočem zaradi otrok.
Konec marca sem bom nanjo spravila s tisto električno napravo vinkul... kako se mu že reče? Upam, da mi jo ne bo preveč preoralo. Ali je kdo to naredil??? Ali naj se raje zapodim z vilami in na vsake 30 cm naredim luknje ter vanje malo mivke oz. peska nasujem?


Ja preveč nizka košnja lahko škoduje trati ker je potem pozimi možnost pozebe, poleti pa sušenje trate. Trata postane rumena zaradi pomanjkanja gnojil ali pa zraka! Za zaračenje trate uporabljamo tako imenovani vertikulator kateri zarezuje pod površinsko rušo 1-2 cm, odvisno od nastavitve verikulatorja, in tako prezračimo trato in jo počistimo nepotrebnih sestavin (odmrlih delov trate itd...) Vertikuliramo zgodaj spomladi ko začne trata z rastjo ter pozno jeseni. Poznamo bencinske in električne vertikulatorje. Sam uporabljam vertikulator za zračenje -prezračevanje trate. Poznamo tudi aeriranje to je zračenje trate z pomočjo posebnih tulcev ki so votli in pobirajo zemljo ter tako delajo vanjo luknje. Nato te luknje zasipamo z kremenovim oz navadnim peskom, ter tako omogočimo trati lažje dihanje! :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a ena rožica » 29 feb 2008, 12:14

Vertikulator. Ja, to sem mislila. Hvala. Je konec marca "zgodaj spomladi" ali raje počakam kak mesec?
Bo po vertikuliranju moja trava najbrž izgledala bolj borno? Moram dosejat ali pustim, da se razraste?

BTW: Videla sem tvojo hiško na drugem forumu in res lepo urejeno okolico. Sedi, 5 :lol:
ena rožica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 19 feb 2008, 10:08

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 29 feb 2008, 12:21

ena rožica je napisal/-a:Vertikulator. Ja, to sem mislila. Hvala. Je konec marca "zgodaj spomladi" ali raje počakam kak mesec?
Bo po vertikuliranju moja trava najbrž izgledala bolj borno? Moram dosejat ali pustim, da se razraste?

BTW: Videla sem tvojo hiško na drugem forumu in res lepo urejeno okolico. Sedi, 5 :lol:


Ja vertikulirati lahko začnemo takrat ko ni več možnosti pozebe, saj bi tako lahko pozeba poškodovala koreninski sestav trate in jo uničila. Trata bo po vertikuliranju vsekakor bolje zadihala in zaživela. Če imaste trato gosto, trate ni potrebno dosejati, le če je redka.

BTW hvala za pohvale! :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a tina tw » 29 feb 2008, 12:40

Kje pa se kupi vertikulator?
Je to draga zadeva?

Poškropila sem s herbicidom proti širokolistnemu plevelu. Bomo videli, kaj bo.

Jutri bom poškropila še z zeleno galico.
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 29 feb 2008, 12:49

tina tw je napisal/-a:Kje pa se kupi vertikulator?
Je to draga zadeva?

Poškropila sem s herbicidom proti širokolistnemu plevelu. Bomo videli, kaj bo.

Jutri bom poškropila še z zeleno galico.


Vertikulatorje prodajajo v vseh večjih centrih (Obi, Baumax, Bauhaus...) Cene se gibljejo 150 - 250 € za električne in 400 - 600 € za bencinske vertikulatorje. :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a ena rožica » 29 feb 2008, 13:13

Lani vertikular posojali v Bauhausu za 16€ na dan (+ varščina 160 €). Jaz si ga bom kar izposodila.
ena rožica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 19 feb 2008, 10:08

OdgovorNapisal/-a tina tw » 29 feb 2008, 19:52

Evo....sveže informacije: v Merkurju v Celju posojajo za 8€ + 82€ polog.

Jutri bom potresla mahex, naslednji tedem pa bom s tem strojem prezračila.

Je dobro, če potresem kar mešanico mivke in navadnega zidarskega peska?

Po peskanju pa bom potresla z NPK. OK?
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 01 mar 2008, 14:30

tina tw je napisal/-a:Evo....sveže informacije: v Merkurju v Celju posojajo za 8€ + 82€ polog.

Jutri bom potresla mahex, naslednji tedem pa bom s tem strojem prezračila.

Je dobro, če potresem kar mešanico mivke in navadnega zidarskega peska?

Po peskanju pa bom potresla z NPK. OK?


Pesek oz mivka pride v poštev tam kjer so tla zbita ilovnata, ker je le tam onemogočeno oz. bolj teško področje za dihanje korenin trate. :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a tina tw » 01 mar 2008, 20:17

Danes sem si premislila in odnesla mahex nazaj, kupila pa zeleno galico. :D
Najprej sem se trudila z zalivalko in raztopino galice, nato pa sem kr direktno potresla po travi. Kmalu za tem je fino deževalo.

Do večera je bil mah že čisto črn :shock: :shock: :shock:
Kar ne morem verjeti, da gre tako hitro.:o
Pa tudi nekaj zeli je pokurilo. :mrgreen:
Kurja črevca pa še vedno vstraja. :x

Torej.....če sem prav razumela ne rabim nič peskat, samo z mašino prezračim, dobro pognojim in čakam lepo travo 8)
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a rok.k » 02 mar 2008, 10:25

Drugače je priporočljivo po prezračevanju posuti travo s kremenčevim peskom, to pa zato, ker pri prezračevanju odstraniš odmrle dele trave in v travo(zemljo)narediš zareze, da je trava bolj zračna, zato je pametno da v te zareze pride kremenčev pesek, ki ne dovoli, da bi se zemlja nazaj zbila. Drugače pa je mogoče za prezračevanje zdajle še malo prekmalu, jaz jo bom zračil po prvi košnji.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 02 mar 2008, 19:19

rok.k je napisal/-a:Drugače je priporočljivo po prezračevanju posuti travo s kremenčevim peskom, to pa zato, ker pri prezračevanju odstraniš odmrle dele trave in v travo(zemljo)narediš zareze, da je trava bolj zračna, zato je pametno da v te zareze pride kremenčev pesek, ki ne dovoli, da bi se zemlja nazaj zbila. Drugače pa je mogoče za prezračevanje zdajle še malo prekmalu, jaz jo bom zračil po prvi košnji.



Trato moramo zračiti preden se razraste, ker ji tako manj poškodujemo koreninski sestav zato je zdaj idealni čas za te zadeve! :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a rok.k » 02 mar 2008, 20:36

Res ne vem koliko več korenin bo razvila trata po prvi košnji, saj ji pozimi le te ne odmrejo. Trava se zrači tudi zato, da se s tal pobere odmrla trava, ki jo izpodrinejo nove mlade travne bilke, ki bodo kmalu začele rasti. Tale nasvet sem pa skopiral iz bloga Ruth podgornik Reš, katere vrtnarija se ukvarja tudi z vzdrževanjem trate, piše pa takole:

- iz trave pograbimo listje in jo v toplem delu dneva zalijemo!!!

- če je trava že ozelenela, jo pognojimo s štartnim ali kratkotrajnim generalnim gnojilom (25-5-11, 8-9-18)

- z zračenjem travne ruše ne hitimo - opravimo jo po prvi ali drugi košnji!
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a tina tw » 19 maj 2008, 21:53

Da malo osvežim temo....

Sem prezračila in dosejala trevo na mestih, kjer je bilo potrebno. Očitno pa rabi kar nekaj časa, da vzklije. Kljub rednemu zalivanju mi na nekaterih mestih še ni dobro vzklila. Ampak bo, počasi.

Tole zračenje pa se je res obrestovalo, namreč tako lepe trate še nikdar nismo imeli.

Je sedaj že čas za drugo gnojenje?
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

Naslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost