Lepa trava okrog hiše

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 20 maj 2008, 10:30

tina tw je napisal/-a:Da malo osvežim temo....

Sem prezračila in dosejala trevo na mestih, kjer je bilo potrebno. Očitno pa rabi kar nekaj časa, da vzklije. Kljub rednemu zalivanju mi na nekaterih mestih še ni dobro vzklila. Ampak bo, počasi.

Tole zračenje pa se je res obrestovalo, namreč tako lepe trate še nikdar nismo imeli.

Je sedaj že čas za drugo gnojenje?


Za drugo gnojenje je pomembno kdaj ste gnojili prvič in z čem ste gnojili- Med fazami gnojenja naj bi preteklo 2 meseca.:wink:
1. Marec - April
2. Junij -Julij
3. Avgust - September
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a Maychika » 23 maj 2008, 08:08

Dober dan,
tudi jaz potrebujem vaše nasvete oz. izkušnje.
Imam dve leti star, na novo narejen travnik. Letos sem gnojila v začetku marca z gnojilom za travo, potem sem jo dobro vertikulirala v aprilu in kasneje je pognala krasna trava. Sedaj jo kosim vsak teden, ampak ne prenizko. Trava ni pregosta, vmes se še vidi zemlja. Tisto kar me moti je, da ko travo pokosim ostane približno pol cm. rjave trave, tako, da če jo pogledam od daleč je po košnji videti travnik nekako rjav kot od vročine požgan, potem ko pa trava odžene je pa spet lepo zeleno videti. Če pogledam biljko od blizu je del trave pri zemlji oblečen v rjavkast ovoj. Po košnji je pa še pokošeni del porjaven. Ne vem, če sem dovolj jasno opisala težavo. Moti me ker ni lepa čeprav se zelo trudim.A ja zemljo imama zelo ilovnato.

Pa nič jo nisem dosejala, ali je to narobe in ali je še čas, da jo dosejem.
Zelo sem bila dolga ampak prosim za pomoč.
Hvala M.
Maychika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 21 jan 2008, 09:21
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 23 maj 2008, 09:05

Maychika je napisal/-a:Dober dan,
tudi jaz potrebujem vaše nasvete oz. izkušnje.
Imam dve leti star, na novo narejen travnik. Letos sem gnojila v začetku marca z gnojilom za travo, potem sem jo dobro vertikulirala v aprilu in kasneje je pognala krasna trava. Sedaj jo kosim vsak teden, ampak ne prenizko. Trava ni pregosta, vmes se še vidi zemlja. Tisto kar me moti je, da ko travo pokosim ostane približno pol cm. rjave trave, tako, da če jo pogledam od daleč je po košnji videti travnik nekako rjav kot od vročine požgan, potem ko pa trava odžene je pa spet lepo zeleno videti. Če pogledam biljko od blizu je del trave pri zemlji oblečen v rjavkast ovoj. Po košnji je pa še pokošeni del porjaven. Ne vem, če sem dovolj jasno opisala težavo. Moti me ker ni lepa čeprav se zelo trudim.A ja zemljo imama zelo ilovnato.

Pa nič jo nisem dosejala, ali je to narobe in ali je še čas, da jo dosejem.
Zelo sem bila dolga ampak prosim za pomoč.
Hvala M.


Ja bilo bi dobro da bi dosejali trato, pomembno je tudi zalivanje, in postopoma bo trebalo dvignit nivo košnje. To so dejavniki ki lahko odločilno vplivajo na oskrbo trate. Pomembno je tudi gnojenje. :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 23 maj 2008, 09:36

Green Oasis, tvoji nasveti glede trave so mi vedno super, letos sem s tvojo pomočjo obnovila kar precejšen del že devet let stare trate, ki zdaj izgleda kot iz angleških vrtov. Hvala ti :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Maychika » 23 maj 2008, 11:52

Green Oasis,

Nisem čisto dobro razumela, ker trava je zalita oz jo zalivamo, če je potrebno. Kosilnico imam skoraj maksimalno dvignjeno, in letos je dvakrat gnojena.Bom jo pa še posejala.
Ali je tudi pri drugih tako, da po košnji trava porjavi tam kjer je odrezana? Pa, da je tisti ovoj, ki ga ima trava nad zemeljskim delom porjavel?
Sory ker gnjavim, mogoče pa lahko še kaj naredim. :oops:
Maychika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 21 jan 2008, 09:21
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 23 maj 2008, 13:06

Ivčk je napisal/-a:Green Oasis, tvoji nasveti glede trave so mi vedno super, letos sem s tvojo pomočjo obnovila kar precejšen del že devet let stare trate, ki zdaj izgleda kot iz angleških vrtov. Hvala ti :wink:


Ni problema. Vprašanja so vedno dobrodošla! :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 23 maj 2008, 13:16

Maychika je napisal/-a:Green Oasis,

Nisem čisto dobro razumela, ker trava je zalita oz jo zalivamo, če je potrebno. Kosilnico imam skoraj maksimalno dvignjeno, in letos je dvakrat gnojena.Bom jo pa še posejala.
Ali je tudi pri drugih tako, da po košnji trava porjavi tam kjer je odrezana? Pa, da je tisti ovoj, ki ga ima trava nad zemeljskim delom porjavel?
Sory ker gnjavim, mogoče pa lahko še kaj naredim. :oops:



Nevem kaj mislite z tistim, da jo zalivate če je potrebno. Trato je potrebno tudi redno zalivati kot tudi kositi. Predvidevam pa iz prejšnjega posta kot je razvidno, da imaste ilovnata tla ki so zbita, zato bi bil dober posip kremenove moke oz. peska, oz se držati naslednjih navodil za katera smo mogoče že kar pozni kar se glede časa tiče:

Trato zgodaj spomladi in jeseni prezračimo in po potrebi obnovimo. Zračenje omogoča globoko rast korenin in povzroča dobro vraščanje in utrditev travne ruše, poleg tega pa tudi zmanjšuje zbitost tal. Najprej trato čisto na kratko pokosimo. Na manjših površinah jo preluknjamo z aeratorjem oziroma z navadnimi ali votlimi vilami, vsakih 30 centimetrov v dolžino. Tako ustvarimo zračne pore, ki dajejo zrak in prostor za razvoj korenin. Trato lahko tudi močno pregrabimo ali razrežemo s posebnim vertikulirnim stojem ali ročno za to namenjenim posebnim orodjem. Nato po trati enakomerno potresemo KREMENOVE PESKE in jih z metlico spravimo v luknje med travo. Trato pognojimo s SPECIALNIM GNOJILOM ZA VSE VRSTE TRAV. Mi dognojujemo z ENTEC PERFECT gnojili od COMPO proizvajalca. Če je potrebno, travo dosejemo. :wink:

Več o vzgoji trate pa na Green Oasis :wink:
Zadnjič spremenil Green Oasis, dne 23 avg 2008, 19:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a Maychika » 23 maj 2008, 19:03

Sem preštudirala in mislim, da jo kronično premalo gnojim.
Hvala za vse nasvete in link do še več nasvetov
M.
Maychika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 21 jan 2008, 09:21
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 07 sep 2008, 14:54

Sedaj je čas za postopno tretje dognojevanje vaše trate, posredno je konec Septembra tudi čas za zračenje oziroma vertikuliranje trate! :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 29 okt 2008, 13:42

Nasvet! :wink:
Pozneje jeseni ne gnojimo več z dušičnimi gnojili, ker bi prepozno gnojenje povzročilo rast trave. Mlade travne bilke so pozimi preveč občutljive na mraz in bolezni. :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a jasmnadusej » 20 maj 2009, 11:18

Imam vprašanje glede vertikuliranja...imamo približno 400m2 zelenice...no in to spomlad sem kupila kombiniran električni vertikulator in prezracevanik Alko combi care 38...ima 5 stopenj za nastavitev globine(v cm ni navedeno)

-Najprej sem trato prezracila(na stopnji 4)na parih mestih, kjer so bile manjše grbine se mi je stroj prav zaril v zemljo(naredil luknjo v zemljo in uničil travo)

-Nato še vertikulirala(na stopnji 2), ker se mi je zdelo da na 5 naredi ful skode...(res globoke črte v zemljo)
-pograbila zenenico(ko sem hodila po njej se mi je zdelo da zadelujem vse narejene črte..luknjice..)Nekaj dni prej je fejst deževalo,tako da je bila zmlja precej še vedno vlažna...
-nato sem po zelenici posipala kr. pesek 100kg in vmes zmesano gnojilo compo...
V glavnem travo je zelo prerecilo(tudi zdravo...se mi zdi da prevec), najbolj zalostno je pa to da sta deteljica in regrat, ki ju je veliko med travo ostala!!!!Trava je pa se bolj redka..skratka sem malo zaročarana..
v glavnem zanima me če sem delala kaj narobe?mogoče ne bi smela vertikulirati, če so tla vlažna?kaksno globino bi morala nastaviti? je mogoče ta alko vertikulator bl zanič?Vertikuliranje bi naj odstranilo tudi regrat in deteljico?Kako se ju naj rešim?koliko peska bi morala uporabiti za 400m2 zelenice?Mi lahko mogoče kdo pošlje sliko kako zleda njegova zelenica po vertikuliranju?
Hvala že vnaprej za odgovoore...lp
jasmnadusej
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 maj 2009, 10:10
Kraj: slov.bistrica

Prejšnja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost