Kakšna živa meja?

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Kakšna živa meja?

OdgovorNapisal/-a d4mo » 09 jan 2006, 23:29

Spomladi bi rad zasadil neko živo mejo okoli parcele - cca 150 metrov. Rad bi, da bi bila:

- poceni
- trpežna
- malo vzdrževanja
- višine vsaj 1.5m
- hitro zraste na to višino

Razmišljam tudi o cipresah, vendar bi smaragdice prišle predrage. Mogoče smrekce, ki bi jih posadil cik-cak? Cenovno bi bile ugodne, ker jih imam dosti v gozdu.

Vsaka mnenja in izkušnje so dobrodošle!

lp, damo
d4mo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09 jan 2006, 23:25

Živa meja

OdgovorNapisal/-a muha » 10 jan 2006, 09:53

Kako so ti pa kaj všeč forzicije:

- POCENI: če dobiš potaknjence od nekoga, ki jih bo strigel. Potakneš lahko takoj, ko mine zmrzal, ali pa pozno jeseni. Se rade primejo.
- TRPEŽNE- kar se tiče rasti, zelo. Sicer pa od začetka malce bolj upogljive.
- VZDRŽEVANJE: obrezovanje zelo neproblematično. Gnojiti, okopavati ni potrebno.
- VIŠINA – ni problem, lahko tudi čez 2 metra .
- HITRA RAST – je med najhitreje rastočimi živimi mejami.
Ni pa zimzelena, ampak, ko se zgosti, vseeno kar lepo zastira pogled.

SMREKE so zelo lepe. Jih pa kar nekaj poznam, ki jim je po 10-15 letih postalo žal, da so jih posadili. Oblikovanje je malce problematično, če jih pustiš prosto rasti pa dajo preveč sence in povzročajo razraščanje mahu na trati. Presajanje iz gozda ne uspe vedno. Če se boš zato odločil, jih prvo leto vseskozi skrbno zalivaj in okrog njih posuj debelo zastirko (listje, gozdna zemlja...)

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 10 jan 2006, 10:35

Pozdravljen na forumu Damo,

glede smrek se strinjam z Muho, jih je težko obdržati tako nizko, razen kakšnih pritlikavih sort, ki pa so za živo mejo predrage.
Jaz sem pristaš gabra, je poceni saj ga lahko prineseš iz gozda brez škode, ravno obratno, boš še kakšno korist naredil ko ga boš malce razredčil.
Se zelo rado prime, tako da ni veliko izgube, pa pozimi obdrži suho listje in tako nudi še dodatno zaščito ored mrzlimi vetrovi.
Prav tako izpolnjuje vse ostale zahteve.
Tudi forzicija je pra dobra izbira, če želiš še malce cvetja spomladi

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

živa meja

OdgovorNapisal/-a tinko » 10 jan 2006, 10:45

Poglej tudi ŽIVA MEJA IZ BUKVE. Tam smo se veliko razpisali o živi meji. Strinjam se z mojima predhodnikoma, dodal bi le, da bi jaz živo mejo poživil z vmesnimi vložki cvetočih grmov. Le toliko, da ne bi izgledalo kičasto. Odločil bi se npr. za samo eno barvo različnih grmov, ki cvetijo ob različnem času. Ali več barv, ob istem času enaka barva cvetenja. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

živa meja

OdgovorNapisal/-a tinko » 10 jan 2006, 11:00

Odločal bi se med naslednjimi: bodika, liguster, ognjeni trn, ribez, šmarna hrušica, aronija, češmin, budleja, callicarpa, dren, leska, glog, forsitija, črn trn, medvejka, španski bezeg... Saj ni treba, da je živa meja na notranji strani strogo porezana. Naj postopno prehaja v vrt in trato. Alojz P.S. Da ne bom delal krivice vrtnicam vzpenjalkam, nepravemu jasminu, rdečemu javorju, azalejam, ki sem jih pozabil našteti.
Zadnjič spremenil tinko, dne 10 jan 2006, 11:18, skupaj popravljeno 1 krat.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 10 jan 2006, 11:13

Takšne naravne meje s tudi meni všeč, še posebno, če je vrt na podeželju, pa še ptički imajo hrano in zavetje.
Edino leske se izmed naštetih malce bojim, je včasih nadležna, ker živalice raznosijo lešnike,slednji pa se zelo radi ukoreninijo.
Pozabili smo na hibiskus, sicer rase malce počasneje, je pa v času cvetenja čudovit.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

živa meja

OdgovorNapisal/-a tinko » 10 jan 2006, 11:29

Jaz z rdečelistno lesko nimam problema. Tistih nekaj lešnikov, ki mi jih pustijo sprehajalci, veverice in šoje, oberem sam. Več problemov imam z želodom, ki ga šoje prinašajo od drugod in ga pred zimo zakopljejo v zemljo. Kar čez zimo ne najdejo, se hitro ukorenini. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a d4mo » 10 jan 2006, 14:04

A ma kdo kakšno sliko npr. bukve ter gabra? Ne predstavljam si ravno kako zgleda... Pri nas (posavje) je najbolj razširjen liguster, pa bi blo nobel imet nekaj posebnega :)

lp
d4mo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09 jan 2006, 23:25

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 10 jan 2006, 18:22

Bom poiskala :D

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

Živa meja iz belega gabra

OdgovorNapisal/-a muha » 11 jan 2006, 09:45

No pa mi je uspelo - za prvič sem se namatrala, potem pa sem odkrila, da je prirediti in prilepiti slikico otročje lahko :lol:
Ta živa meja je stara okrog 15 let, vzgojena iz semen in močno strižena, da se bo zgostila. Za njo je cesta, pa jo čisto skrije.

Pa še ena pomladna - se opravičujem, vrstni red mi dela še težave.

Lp
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a d4mo » 11 jan 2006, 15:50

lepo cveti :)

verjetno si ga bom omislil kot samostojen grmiček...
d4mo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09 jan 2006, 23:25

OdgovorNapisal/-a muha » 11 jan 2006, 16:24

d4mo - upam, da se hecaš in te nisem zavedla. Tisto cvetenje je samo za skomine po pomladi - nima veze z gabrom. Gaber kot strižena živa meja ne cveti.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a d4mo » 17 jan 2006, 15:50

Ojla,

nekaj časa me ni bilo.....

Hvala za opozorilo, se nič ne spoznam na te stvari, sem res mislil, da cveti tudi kot živa meja.


lp!
d4mo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09 jan 2006, 23:25

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 23 jan 2006, 12:30

Ker obljuba dela dolg , jaz pa nimam izmed vseh slik niti ene na kateri je živa meja v centralnem planu ti pošiljam link na sliki katerega boš našel željeno informacijo.

LP

Tamara

http://www.hedging.co.uk/acatalog/product_10215.html

P.S. Naša meja izgleda natančno takole kot tale na slki :D
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a natip » 01 apr 2006, 18:30

Mene pa zanima kaj od tega ni potrebno obrezovati. Namreč na eni strani vidim problem glede obrezovanja, saj je nedosegljivo. Hvala.
nati
natip
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 10 apr 2005, 12:16
Kraj: OkoliLjubljane

OdgovorNapisal/-a legojunior » 20 jun 2006, 16:11

Pozdravljeni!


Mene ste že prepričali. Uporabila bom gaber. Bi si pa želela še kaj cvetočega za vmes (npr. forzicija). Kaj bi lahko dala? Skrbi me sama rast, da ne bo eno rastlo veliko počasneje kot drugo. Nekdo je omenil vrtnice in hibiskus...Tudi kakšna slika mešane žive meje bi bila dobrodošla.

Hvala

Mojca
naravno je lepo
legojunior
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 okt 2003, 10:39
Kraj: Begunje pri Cerknici

OdgovorNapisal/-a alenmaja » 24 avg 2007, 21:29

Zdravo

Mene pa zanima živa meja, ki je gosta lahko tudi zimzelena, nezahtevna za obdelavo, ne občutljiva, pa da ne potrebuje veliko zemlje in zraste do 2m.
Pri nas je namreč okrog hiše zelo malo zemlje. Namen imam skopati 50cm kanala in vanj nasut zemljo za živo mejo. Ali bo to dovolj?
Katero živo mejo priporočate?
alenmaja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 23 avg 2007, 21:37

OdgovorNapisal/-a alenmaja » 04 sep 2007, 19:38

A men tega ne bom noben odgovoru?
alenmaja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 23 avg 2007, 21:37

OdgovorNapisal/-a muha » 05 sep 2007, 06:29

V "iskanje po forumih" vpiši "živa meja" (ali *iva meja*, ker včasih šumniki štrajkajo) in preberi vse, kar je o tem že napisanega. Navajaš tako skromne pogoje, da je odgovor težak. Edino, kar vem da bi raslo v takih pogojih, ni pa zimzeleno je avtohtona kalina (liguster), ne tista gojena, ampak taka, ki jo je videti rasti na pustih kraških tleh. Malo se sprehodi po tistih koncih, vsak prostorastoč grm se da oblikovati v nekakšno živo mejo.
Kaj pa lega, klima ? Za dober odgovor manjka še kar nekaj podatkov.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a alenmaja » 05 sep 2007, 19:34

Smo na krasu in v dolini. Pozimi zapade tudi sneg do 30 cm. Je na zelo sončni legi, je pa veliko kamenja. Za živo mejo bi skopal pol metra kanala in vanj nasul zemljo, da posadim živo mejo. Rad bi tako ki je gosta in zelo hitro raste, da se čimprej izoliram od radovednih sosedov.
Kaj lahko še povem?
alenmaja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 23 avg 2007, 21:37

Naslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov