Zemlja plesni

Kakšna prst je potrebna za posamezne rastline

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Zemlja plesni

OdgovorNapisal/-a mateja » 02 feb 2004, 10:41

Pozdravfjeni!
Imam težavo, ki me pesti že kar nekaj časa. In sicer zemlja v vseh lončnicah mi plesni. Ker se, sicer počasi, a gotovo, bliža čas presajanja lončnic, me zanima, kako naj ukrepam, da se to ne bo več ponavljalo. Lani sem ob presajanju vso zemljo zamenjala, pomila lončke, a se je plesen vseeno zopet pojavila. Ali ima kdo podobne težave in kako se jih loteva?
Hvala lepa za odgovore
Mateja
mateja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 16 sep 2003, 09:39

OdgovorNapisal/-a renee » 02 feb 2004, 14:42

:oops:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 08:07, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mateja » 02 feb 2004, 15:09

Renee, hvala lepa za odgovor! Ne spomnim se točno, katero zemljo sem kupila. Mislim pa, da ni bila za balkonske rastline. Tudi lesa nima noter. Samo take bele pikice, pdobne stiroporju. Tudi jaz bom spomladi zemljo vrgla proč, pa tudi kupiti je ne mislim več. (Če jo bom videla, se bom že spomnila, katera je bila) Samo zanima me, kaj storiti, da se okužba ne bo prenesla na novo zemljo. (Z lončkov ali rastlin, če je mogoče kaj ostane na koreninah)
Hvala še enkrat in lep pozdrav!
Mateja
mateja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 16 sep 2003, 09:39

OdgovorNapisal/-a mateja » 02 feb 2004, 19:09

Še enkrat jaz. Mi ni dalo miru, kakšna je bila zemlja. Pa sem pobrskala in dobila prazno vrečo: Univerzalni humovit, ki ga polni cinkarna Celje.
Mateja
mateja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 16 sep 2003, 09:39

OdgovorNapisal/-a renee » 09 feb 2004, 11:14

:lol:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 08:08, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a romunov » 09 feb 2004, 13:14

Zemljo bi mogoče pomagalo pred uporabo sterilizirat (peči©a). To glive sicer uniči, ampak s časom se bodo ponovno naselile...
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 09 feb 2004, 14:52

mimogrede: zemlja v pečici zna zasmraditi stanovanje...jaz bi raje dala za par dni v zmrzovalnik zemljico...sicer pa po želji ker je učinek isti :wink: LP Maja
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

Zemlja plesni

OdgovorNapisal/-a izi » 09 feb 2004, 15:11

Živjo,
mraz ne pomaga, ker vse glive in bakterije prenesejo hud mraz. Spore in trosi preživijo. Če daš zemljo v pečico, skuriš tudi koristne mikroorganizme, zato moraš ztemljo pustit vsaj par mesecev, da se le-ti spet naselijo. Jaz prekuhavam zunaj v starem ekonom loncu.
Tudi za lončke velja enako, da mraz ne unići raznih trosov in spor. Oprane Lončke razkužujem v varekini in jih nato dobro sperem v dveh vodah.
Prst kupujem, bolje je dati kakšen tolar več, pa nimaš problemov z raznimi škodljivci. Najboljša je Compo.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 09 feb 2004, 18:01

Ojla,

sama za večino lončnic uporabljam zrel domač kompost, ki je najbolj hranljiv in se rastlinam to tudi pozna. Navado imam tudi, da zemljo v lončkih na površini večkrat zrahljam z vilico (ne pregloboko, da ne poškodujem korenin). Na ta način se znebim plevela, propustnost zgornje plasti suhe zemlje se zboljša in verjetno "prčkanje po zemlji" tudi plesni ne ugaja, pa jo zato nimam.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 09 feb 2004, 22:21

aja saj res govori se o plesni oz glivicah...in ne o...ok ok;)
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a klavdija80 » 01 mar 2006, 23:10

kdo pa polni to zemljo compo in kje jo najdem na celskem
klavdija80
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 feb 2006, 22:53
Kraj: šoštanj

Plesen na zemlji

OdgovorNapisal/-a muha » 02 mar 2006, 08:36

Precej problemov glede propustnosti zemlje in plesni sem rešila s tem, da pri običajnih balkonskih okrasnih rastlinah takoj po presajanju po vrhu posujem približno 1 cm debelo plast palmine šote. (Treba pa jo je namočiti točno po receptu, sicer dobiš "čmok".) Prav tako 1 cm je dam tudi spodaj, direktno na drenažno plast. Iztočne odprtine se tako ne zapacajo z zemljo. Balkon imam na dežju pa vseeno tudi v močno deževnih letih zaradi eventualnega zastajanja vode v koritcih nisem imela težav.

Morda bo še kdo to poskusil.

Glede zemlje: bom tudi jaz pogledala še za Compo, kajti zadnja leta sem kupovala samo ASEF, pa da še kaj novega sprobam.

A ja, še to: ta šota je res precej draga, se pa ne izrabi in ob primerni pazljivosti jo naslednje leto lahko izločimo in ponovno uporabimo. Ali pa stresemo na vrt, kjer želimo rahlo a ne kislo zemljo. Je namreč menda povsem nevtralna.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica


Vrni se na Zemlja

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost