Vzgoja sadik na okenski polici

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a zupka » 20 mar 2007, 15:42

Popolnoma soglašam s Perom. Da bi bilo še več Pepe-tov, ki bi dajali drobne in neobvezujoče nasvete.

Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 mar 2007, 16:18

Tako je.Dobronamerni nasveti so vedno dobrodošli,kdo in na kakšen način jih bo uporabil pa naj se vsak zase odloči...
Jaz sem stvar preizkusila in res deluje.Vem pa tudi,da se fantje niso kregali,vsak enostavno hoče deliti svoje znanje in izkušnje.In tako je prav.Zato pa taki forumi obstajajo-da si med seboj pomagamo :D

Pa lep dan želim vsem :D :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a zmeda » 21 mar 2007, 09:00

Teorija

Slika

Praksa ( laser, ne sončna razpršena svetloba vseh mogočih valovanj , ki je skozi okno
kolikortoliko usmerjena )

Slika




Sedaj pa prosim razlago, v čem je poanta, da se ti "vsa svetloba" odbije v zemljo????
Teorija pravi, da so tisti odboji na zgornji sliki le VEČJA VERJATNOST ODBOJA.

Kvantne teorije pa ne bom prilepil, saj nismo fizikalni forum, bi pa edina
razložila, zakaj je dobro, da je folija obrnjena na nesvetlečo stran.
Če pa še kdo ne verjame, se bom pa doma potrudil z folijo dokazat.

No bistvo sem pa pozabil - eno je smer odboja, nekaj čisto drugega pa je količina odboja
DEMOKRACIJA VARA
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

OdgovorNapisal/-a Buld » 21 mar 2007, 14:32

Zanimiva debata, ker sem že sam o tem raziskoval. Moje ugotovitve:

- alu folija na obeh straneh odbija enako svetlobe
- uporablja se mat stran zato, ker svetleča stran dela vroče točke po principu leče
- alu folija odbije manj kot 50% svetlobe
- ogledalo odbije pribl. 50% svetlobe
- bela barva odbije 70-80% svetlobe

Rezultat: uporabljajte belo barvo. Primeren je debel šeleshamer (da ne gre svetloba skozi), še najboljša pa je nitritna bela barva (mat) npr. tessarol.

Veselo gojenje na oknu želim.
Buld
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 21 mar 2005, 11:14

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 21 mar 2007, 22:03

Evo,buld,pa si mi besede z jezika vzel.Na eni okenski polici sprobavam alu folijo(z obeh strani)in se mi sadike še vedno po malem (ampak zelo narahlo) krivijo.Na drugem oknu,obrnjenem v isto smer pa imam sadike za gosto belo zaveso in so popolnoma ravne-brez sledu ukrivljanju.Zgleda,da je bela barva zmagala,čeprav sem še vedno zelo hvaležna pepetu za nasvet :wink:

To je samo še en dokaz več,da vsak nasvet prav pride :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Re: Vzgoja sadik na okenski polici

OdgovorNapisal/-a muha » 21 maj 2007, 06:24

Pepe je napisal/-a:Za vse tiste, ki vzgajajo sadike na okenski polici en majčken nasvet. Količino svetlobe, ki jo sadike prejemajo lahko precej povečate z navadnim kartonom ovitim v alu-folijo, ki ga postavite za sadike. Sadike se potem tudi ne krivijo proti oknu, ampak rastejo naravnost.


Malo pozno, a iz srca – Pepe, še nikoli doslej nisem imela tako lepih ravnih in posledično čvrstih sadik paradižnika, kot letos. Hvala !

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 21 maj 2007, 07:51

hehe, zmeda - ti si tut en čudn tič. kaj ti bo kvantna fizika, če klasična veliko lepše in z enako natančnostjo opiše enake pojave? ampak ti dam pohvalo, ker se vsaj trudiš.

najprej, kar se tiče črnih teles oz. črne materije:
črno telo je samo prispodoba za materijo, ki je mi ne moremo videti in sestavlja velik del vesolja in posledično predstvalja velik kos njegove mase in lahko v končni fazi lahko pojasni enkrat za vselej, kaj bo na koncu z vesoljem, saj bomo s tem, ko bomo vedeli koliko je črne materije, vedeli tudi maso vesolja in s tem lahko napovedali njegovo obnašanje v prihodnosti. po domače: ni črne barve (to je samo najboljša zemeljska prispodoba albedo [o tem več v nadaljevanju] črne barve je samo 0.05).
toliko o črnem telesu.

tisti odbojni zakon, ki si ga prilepil velja za ravno ogledalo in pojasni samo odbojni kot glede na vhodni kot. pa še to velja samo za poplnoma ravno ogledalo.

sedaj pa si poglejmo še razlago pojma albedo. albedo je vrednost, ki nam pove kolikšen del svetlobe neko telo odbije glede na prejeto svetlobo. če bi vrednost albeda bila 1 bi ta veljala za popolno ogledalo in bi pomenila, da ogledalo odbije vso svetlobo, ki jo tudi prejme. po drugi strani pa ima črna materija albedo 0. to pomeni da vpije vso svetlobo, ki jo prejme. kot zanimivost naj povem, da ima luna albedo 0.02 venera pa okoli 0.7, a se nam luna zaradi bližine in zaradi nizkega kota vidljivosti venere zdi svetlejša. v naravi ima najvišji albedo sveže zapadli sneg, ki lahko v idealnih pogojih doseže vrednost 0.9 v resnici pa zaradi reliefa le od 0.4 do okoli 0.8. in sedaj, za konec kar nam že cel čas narekuje logika: albedo navadnih ogledal je 0.96, ker pač niso fizikalno in matematično popolna. in še odgovor na vprašanje zakaj potemtakem šeleshamer opravi boljše delo kot ogledalo? za to obstaja več razlogov: prvi bi bila večja razpršenost odbitih žarkov kot pri ogledalu (ogledalo odbije pod istim kotom kot prejme. ergo, če prejme mimo rože, gre mimo rože). druga bi bila ta, da lahko šeleshamer ukrivimo da se prilega okoli teglca rože, medtem ko je zrcalo ravno (podobno kot prvi razlog). če pa bi bilo zrcalo ukrivljeno, bi nam rožico spajsalo, saj bi bila velika možnost, da bi rastlino postavili v gorišče zrcala in jo tako nastavili največji zgostitvi žarkov česar posledica bi bila lepo zapečena rastlinica. ukrivljeno zrcalo namreč ne razprši ampak zgosti žarke podobno kot zbiralna leča. in še zadnji odgovor na vprašanje glede alufolije: alufolija je še najboljša izbira, če jo predhodno zmečkamo. zakaj? ima odličen albedo (malo višji kot šeleshamer), ki bo ob zmečkani površini dal primerno razpešenost, če ga bomo le lepo ukrivili okoli rastline.

hvala, ker ste sodelovali pri moji mali uri fizike. in zmeda > tu je kvantna fizika navaden overkill. kot bi se doma nad košenje trave spravil z motorko. deluje, to ti popolnoma priznam, a nima smisla. najprej je treba razumet navadno fiziko potem pa lahko kvantno razumeš. to kar si ti razlagaš pa je rahlo narobe. žal > tako je. če mi ne verjameš lahko pogledaš v kakršenkoli učbenik za fiziko. upam dat roko v ogenj, da boš v kladnikovem učbeniku "pot k maturi iz fizike" že našel dovolj gradiva, ki bo potrdilo moje trditve, ker se mi resnično ne da razlagati fresnelovih enačb.

lep dan še naprej...
Zadnjič spremenil HellHavoc, dne 21 maj 2007, 10:33, skupaj popravljeno 1 krat.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 21 maj 2007, 09:38

uuu...pravi filozofi so tukaj gor
;Lp
pinpanpun (ž) ;)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 21 maj 2007, 09:53

filozofija je družboslovna veda, fizika pa naravoslovna. nismo folozofi, smo naavoslovci ;). mam tak grenak priokus do veliko družboslovcev :lol: pa brez zamere, ker so to le predsodki do določenih oseb. naravoslovci pa ste vsi po vrsti zakon ;).
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 21 maj 2007, 10:47

prej sem pozabil dodati še moje ugotovitve (kaj je bolje, po lestvici):

1) zmečkana alufolija ali šeleshamer (razlika skoraj neopazna)
2) bolj ali manj bela telesa
3) ogledalo
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

beda

OdgovorNapisal/-a radomin » 21 maj 2007, 12:15

človek vam da dober priročen nasvet, vi pa kot eni fovšljivi debili se kregate in KRITIZIRATE!!! spokajte na drug forum, sigurno se kakšen najde
radomin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 11 dec 2005, 19:45
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 21 maj 2007, 12:39

jst sem sam s fizikalnega potrdil to kar je najprej napisal Pepe. nekateri pa so omenili alternative. to je to.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a metulj » 21 maj 2007, 13:38

Hvala bogu za različna mnenja, kakšen pa bi bil svet, če bi se vsi samo strinjali. Samo primeren nivo debate je treba obdržati, kar pa nekaterim dela težave. Meni se zdi tema povsem korista, poučna in zanimiva, če odmislimo nekater cvetke, ki so na nivoju užaljenih otrok.

Vsem želim čim več ravnih in velikh sadik ter obilo strpnosti :wink:
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

Prejšnja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov