Buče - uporaba

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Buče - uporaba

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 03 maj 2009, 13:34

Mene pa zanima, ali gojitelji toliko vrst buč le te imate za jesti ali za okras ali kaj tretjega. Jaz običajno sejem ene 3 vrste jedilnih bučk (vse pojemo ali vložimo) in nekaj okrasnih za kako skledo v jeseni, večje količine okrasnih pa ne vem kaj bi z njimi, saj običajno kar hitro pozno jeseni zgnijejo?
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 03 maj 2009, 14:05

Prav imaš. Tudi jaz sem lansko sezono pridelala preveč raznih buč. Mnogo več, kot pa smo jih lahko pojedli. Precej sem jih shranila v kleti na hladnem, vendar sem jih postopoma morala zmetati med odpadke. Sem prišla do zaključka, da pozimi pri naši hiši ni večjega povpraševanja po jedeh iz buč.

Zato pa tem bolj teknejo čez poletje in do pozne jeseni, ko iz sveže utrganih pripravljam juhe, dušene kot razne prikuhe, velikokrat bučni zavitek, na jesen pa obvezno nekaj bučne marmelade in precej kompota.

Letos bom na njivo presadila le kakšne štiri do pet sadik raznih vrst bučk in buč, da bodo za sprotno uporabo do zime. Okrasnih pa letos niti nisem sejala, ker od njih, razen za jesenski aranžma, ni koristi.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a orhy » 03 maj 2009, 17:53

quo_vadis je napisal/-a:...... velikokrat bučni zavitek, na jesen pa obvezno nekaj bučne marmelade in precej kompota.

Letos bom na njivo presadila le kakšne štiri do pet sadik raznih vrst bučk in buč, da bodo za sprotno uporabo do zime. Okrasnih pa letos niti nisem sejala, ker od njih, razen za jesenski aranžma, ni koristi.


Lepo pozdravljena quo_vadis ! :D
Pri nas smo do sedaj v glavnem jedli od šopaste bučke. Moji jih imajo zelo radi, kamor jih dam. Recimo h krompirčku v pečico, med zelenjavno juho, v musako, v zelenjavne zrezke, po dunajsko, polnjene bučke, v solati, na žaru...... pa verjetno še kaj, ki se zdajle ne spomnim - skratka, jed postane z dodatkom bučk gostejša, bolj sočna, manj redilna in bučka ne vsiljuje nekega svojega posebnega, ali neprijetnega okusa .
Letos pa se je tudi mene prijela "bučomanija" in posejala sem, kar nekaj vrst buč, če mi bodo uspele, a nimam prave možnosti, da bi jim nudila najboljše pogoje.

Iz tvojega komentarja zgoraj sem opazila, da si mojstrica tudi za pripravo marmelad, kompotov in tudi peciva iz buč. Omenjaš bučni zavitek, meni ni ravno uspel zato ga nisem več poizkusila pripraviti.
Lahko daš vsaj kakšen namig, kako te stvari pripraviš ? Ali pa so mogoče že kje na forumu pa tega nisem opazila.
Hvala !
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a bazilika » 03 maj 2009, 20:02

Mene pa zanima, kaj so osnovni pogoji za uspešno rast buč. Meni namreč že dve leti ni ič uspelo in letos bi res rada pridelala vsaj ene par buč, ker jih imamo zelo radi. Kaj so torej osnovni napotki za uspešen začetek? Katere vrste buč priporočate?
lp
bazilika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 28 apr 2009, 19:18
Kraj: Prekmurje

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 03 maj 2009, 20:28

Meni so buče do zdaj vedno uspele. Lani sem imela muškatno bučo, Butternut, Lunga di Napoli in Big Max. Zadnja leta jih najprej posejem v lončke, potem pa sem jih presadila na vrt, na sončni del. Nikoli nisem posebej skrbela zanje, pa sem bila vedno zadovoljna s pridelkom.

Letos jih ne bom imela, ker zavzamejo preveč prostora in bom raje imela več paradižnikov, jajčevcev in paprik. Imela bom le Sicilijansko legenarijo - prvič in upam, da bo rasla ob opori.
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 03 maj 2009, 21:11

Jaz bom posadila samo par sadik navadnih bučk za na žar. Raje privarčujem na prostoru in posadim še drugo zelenjavo.
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a orhy » 03 maj 2009, 23:51

Plamenka, kakšna pa je tale Sicilijanska legenarija, nisem še slišala zanjo.
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 04 maj 2009, 05:57

orhy je napisal/-a:Plamenka, kakšna pa je tale Sicilijanska legenarija, nisem še slišala zanjo.


Ne vem še, ker sem letos prvič kupila semena od Semenarne Ljubljana. Prej sem narobe napisala, pravilno je Siciljanska lagenarija, lat. Lagenaria siceraria longissima. Imela naj bi dolge plodove do 1m, mlade se lahko uživa kot bučke. Rasla naj bi ob opori.
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Feferon » 04 maj 2009, 15:51

bazilika je napisal/-a:Mene pa zanima, kaj so osnovni pogoji za uspešno rast buč.


Imeti dober kompost v katerga se meče ostanke lanskih buč, pa ti kar same zrastejo. Drugače pa... priporočam, če imaš kakšen del vrta, kjer se steče največ vode, da jih daš tja, ker rabijo seveda veliko vode.

Drugače pa... moja mama jih zmrzne pa jih imamo celo zimo za razne omake.
Feferon
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 20 okt 2007, 16:24
Kraj: Notranjska

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 08 maj 2009, 21:59

Ali sta Hokaido in muškatna buča ista sorta? Če nista, potem moram seme muškatne še kupiti, hokaido pa mi je sosed prijazno podaril. Kako najbolje uporabiti muškatno bučo?
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • buče
    1, 2, 3Napisal/-a bojanp » 15 dec 2007, 17:55
    54 Odgovori
    27654 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a stabka Poglej zadnji prispevek
    24 maj 2009, 11:36
  • Buče
    Napisal/-a vrtiček » 08 avg 2009, 12:43
    0 Odgovori
    3016 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a vrtiček Poglej zadnji prispevek
    08 avg 2009, 12:43
  • buče
    Pripete datoteke Napisal/-a joli » 31 avg 2010, 11:35
    0 Odgovori
    2661 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a joli Poglej zadnji prispevek
    31 avg 2010, 11:35
  • Kompot iz buče...
    Napisal/-a Klavdija » 21 okt 2003, 23:00
    6 Odgovori
    20892 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Ivčk Poglej zadnji prispevek
    11 dec 2011, 09:40
  • Buče kiwano
    Napisal/-a boyki » 10 apr 2005, 15:20
    8 Odgovori
    7787 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a GREEN Poglej zadnji prispevek
    31 jul 2009, 16:25

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost