ZAMIA

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

ZAMIA

OdgovorNapisal/-a elis » 31 jan 2006, 11:47

Pozdravljeni forumci!

Imam že leto dni staro zamio,ki mi je do nedavnega lepo uspevala.Sedaj pa mi rumenijo listi,čeprav je ne zalivam preveč,saj je zemlja čisto izsušena.Imam jo na zasenčenem prostoru dnevne sobe,vendar kot so mi povedali to ne bi smel biti problem,saj naj mi zamia bila prav zaradi svoje nezahtevnosti priporočljiva za bolj temne prostore.

Kaj je potem narobe z mojo rastlinico?Ker vem,da ste nekateri dobro podkovani na tem področju bi vam bila hvaležna za odgovor.

Karmen
elis
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 31 jan 2006, 11:44

Re: ZAMIA

OdgovorNapisal/-a romanah » 31 jan 2006, 13:06

Res je Zamia ena najmanj zatevnih rastlin.
Moja je postavljena v sencni strani dnevne sobe.

Zamio presadi .

LP
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a elis » 31 jan 2006, 13:09

Ma kaj misliš,da je kriva zemlja za rumenitev novih poganjkov?Vidim tudi,da bledijo tudi stari poganjki.Tko mi je hudo zanjo,ker se je v začetku tudi ful svetila sedaj pa je izgubila ves svoj značilen sijaj:(...Se jo sploh lahko presaja v tem času?
Hvala.
elis
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 31 jan 2006, 11:44

OdgovorNapisal/-a romanah » 31 jan 2006, 16:41

Jest bi jo presadila na tvojem mestu in eventuelno rešila vsaj del rastline
al pa če počakaš in da umre cela

Odločitev je tvoja

Probaj se se malce pozanimat o te rastlini na netu al pa cvetličarni
(moram pa ti reči, da nimajo na vem kakšnega znanja o zamii)

Romana
Pa poskusi jo malce manj zalivat
Pošlji kakšno sliko če imaš
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a elis » 31 jan 2006, 21:39

Romana,hvala za nasvet...Sm jo presodila popoldne in si kupila še eno,ki sm jo tudi takoj presadila,saj sta bili obe polni korenin in verjetno ni imela ne ena ne druga iz česa črpati hrane...Pošiljam tudi sliki obeh...
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
elis
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 31 jan 2006, 11:44

OdgovorNapisal/-a Nova » 10 feb 2006, 11:28

To, kar je na sliki, se pri nas res prodaja pod zamia, a v resnici ni Zamia.
Kakšno je pravo ime te rastline?
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a muha » 10 feb 2006, 13:24

Pravo ime je Zamioculcas- zamifolija.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a lučka » 11 feb 2006, 19:33

ojla tudi jaz imam zamijo in je zelo trpežna, meni ena izmed najlepših debelolistnih rožic...skratka same pohvale... ker jo imam na tleh se je celo muc igral z njo in jo poškodoval-ne me vprašat kako zelo sem bila huda...skratka rastlina lepo rase....mam pa en problem- v stanovanju imam "zelo veliko" svetlobe in zato se je zamija precej nagnila v eno smer.... imam kakšne šanse da bi bila zopet ravna, oz. kako naj se tega lotim? ali pa je to le pobožna nuresničljiva želja? :( :wink:
lučka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 feb 2006, 11:25

Nagibanje proti svetlobi

OdgovorNapisal/-a muha » 12 feb 2006, 13:42

Veliko rastlin se nagiba proti svetlobnemu viru. Pomaga, če jo vsake toliko časa obrnemo. Načelno sicer velja, da rastlinam to najbolj ne ustreza, ampak včasih je zaradi enakomerne rasti potrebno.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a mayhr » 13 feb 2006, 00:08

podrav iz Hrvatske!
ja imam zamioculcas već dosta dugo i jako sam zadovoljna s tom biljčicom...
evo preko zime već 3 list tjera... fenomenalna je.. :wink:
pozdrav
www.adeniumforum.tk
forum za adenium
mayhr
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 01 feb 2005, 16:01

OdgovorNapisal/-a elis » 13 feb 2006, 15:50

ma vsem je zamia lepa...bravo...ma meni je tud bla,pa sm jo tud presadila,ni zalita že ful dolgo časa PA MI LISTI POSTAJAJO BLEDI,RUMENI!...kaj naj naredim?...sem prav obupala,ker imam zelo rada rože in zamia je tako trpežna rastlinica,sam neki je narobe z njo pa ne morem ugotovit kaj:(
elis
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 31 jan 2006, 11:44

OdgovorNapisal/-a Katy » 09 mar 2006, 11:43

Pozdravljeni!

Tudi pri moji Zamiji so začeli rumeniti listi in odpadati, pa sem jo začela manj zalivati, pa tudi ni pomagalo. Potem pa sem jo presadila (ker je bila po mojem mnenju v premajhnem lončku) in mi še vedno odpadajo listi. Sedaj pa sem se pozanimala v treh cvetličarnah kaj bi lahko bil vzrok in sem povsod dobila enak odgovor, da je ne bi smela presaditi, ker ima rada tesen prostor.

Lp, Katja
Zadnjič spremenil Katy, dne 20 mar 2006, 11:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Katy
Katy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 avg 2004, 10:38

OdgovorNapisal/-a muha » 09 mar 2006, 22:48

Tak odgovor cvetličark me čudi. Sama sem jo prav tako dobila v zelo majhnem lončku, tako nabitem, da sem ga morala prerezati, drugače je nisem ven dobila. Takoj sem jo presadila v 1 številko večjega in lepo napreduje. Tudi meni je čez zimo naredila dva lepa velika lista, tretji pa se pripravlja. Resnici na ljubo moram povedati, da so bili vsi trije že v zametku, ko sem jo presajala. Po slabih izkušnjah s prvo sedaj te nikoli temeljito ne zalijem. Samo vsake toliko časa (10 - 14 dni) prilijem kak dl postane vode ali deževnice sobne temperature. Problem pozimi je, da se vrhnja plast hitro izsuši, spodaj pa je vlage še dovolj ali celo preveč in jo kaj lahko preveč zalivamo. (Morda v tem smislu svetujejo manjši lonček?)

S prvo se mi je dogajalo to, kar opisujete nekateri. Po kakih dveh mesecih od nakupa so pričeli rumeneti listi in stebla so se prevračala. Ko sem jo temeljito ogledala, sem videla, da so bili vsi gomolji nagniti, izgleda že iz trgovine, ker je bila čisto zamočvirjena. Očistila sem gomolje, a ni nič pomagalo. Poskusila sem ohraniti zadnje sveže liste za potaknjence, pa so tudi ti zgnili.

Meni se glede potreb zdi čisto podobna taščinem jeziku. Raje ima, da si pri zalivanju bolj pozabljiv, kot preveč vesten.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a metulj » 11 mar 2006, 20:17

Tudi meni se zdi, da veliko ljudi te rožice preveč pridno zaliva. Zemlja na vrhu se lahko dokaj hitro izsuši in skrbni lastniki jo zalijejo, čeprav ima rastlina še dovolj vode. To seveda privede do gnitja gomolja in rumenenja listov. Sama jih zalivam na dva tedna ali še celo redkeje in vse odlično uspevajo. :wink:

Lep pozdrav
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a Buld » 11 mar 2006, 20:32

A je komu že zacvetela?

8)
Buld
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 21 mar 2005, 11:14

OdgovorNapisal/-a Sweety » 18 mar 2006, 19:16

Pozdravljeni,
tudi jaz se moram pridružiti temu pogovoru, ker imam seveda doma ZAMIOCULCAS, vendar imam en drug problem s to raslinico:
imam jo ca. pol leta in od takrat ni pognala niti enega poganjka. Takoj ko sem jo kupila sem jo presadila saj je bila polna korenin. Imam jo v senčni strani sobe, zalivam nekje na 14 dni.
Mogoče kdo ve zakaj ne poganja novih poganjkov?
LP
Sweety
Sweety
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 mar 2006, 14:35
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a lučka » 18 mar 2006, 21:29

če se motim me popravite vendar kolikor jaz vem tej rastlini bolj paše manjši kot večji lonček... da ma korenine...stiščane... mislim da se razrašča in zato miruje...oz. ne poganja novega poganjka... če pa nimam prav pa me popravite :wink:
lučka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 feb 2006, 11:25

OdgovorNapisal/-a metulj » 18 mar 2006, 23:49

Ja bojda naj bi rastlina v velikem lončku vso energijo porabila za rast gomoljev in ji zato zmanjaka moči za nove poganjke.
Ampak ne se sekirat, tudi ta lonček bo kmalu pretesen, če ni res zelooo prevelik.

LP
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a Sweety » 19 mar 2006, 10:20

Moja mama ima tudi Zamioculcas in jo je nekje po tednu dni, ko jo je kupila, presadila v večji lonček in ji super uspeva. Poganja tudi nove poganjke. Tako, da ne vem sicer kolikor je v tem res da rastlini paše manjši lonček.
LP
Sweety
Sweety
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 mar 2006, 14:35
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Katy » 20 mar 2006, 11:29

Pozdravljeni!
Res je, da imajo Zamije raje manjši lonček. Po moje ni problema, če jo presadite, samo ne v prevelik lonček (čeprav cvetličarke presajanje močno odsvetujejo). Mogoče samo za eno številko ali pa dve številki večjega. Želim vam veliko uspehov z rožicami.
Katy
Katy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 avg 2004, 10:38

Naslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Zamia furfuracea
    Napisal/-a mateja » 25 nov 2003, 17:41
    9 Odgovori
    6613 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a BoGo Poglej zadnji prispevek
    06 dec 2003, 01:33

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron