ZAMIA

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a victory » 31 mar 2006, 12:15

Moram se pridružiti tejle debatici o zamiokulusu.
Zamija-kot ji enostavno rečemo pri nas potrebuje res tesen lonček,priporočljivo pa je vseeno da ,ko jo prinesete iz cvetličarne -presadite v drugo zemljo ,ker je vsajena v ničvreden substrat ki je bil nafilan z gnojili in ,ko pretečejo nekje trije tedni(tako dolgo pa je že včasih zamija v cvetličarni) se vsa gnojila porabijo in substrat postane kot puhli prah brez vrednosti.Vsaditi jo je potrebno v isti ali pa samo za eno številko večji lonček :) Zalivanje:minimalno res vsake 10 do 14 dni je bolj za gospodinje ,ki nimajo časa nonstop tekati z zalivalko po stanovanju(drugače odgnijejo gomolji,zato je tudi priporočljivo rastlino takoj presaditi da si ogledamo koreninsko grudo in če opazimo da je že začela gniti-gomolje nagnite skrbno odstranimo in ohranimo samo zdrave -ker se enostavno gniloba širi(tudi cvetličarke včasih preveč zalijejo v cvetličarni))
Kar pa se cvetenja tiče pa je takole:zamija je načeloma prilagojena temnim prostorom -to je temna stopnišča in temni koti stanovanjskih površin ,kjer nam druge lončnice ne uspevajo,če pa jo bomo imeli na zelo svetlem delu pa nam bo tudi zacvetela -sicer ne že prvo leto ampak čez leto ali dve.Cvetovi pa imajo obliko kot calla vendar je tako stiščan spodaj med koreninskim in stebeljnim delom ,da je skoraj neopazen,barve pa je bele.
victory
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 13 mar 2006, 15:50
Kraj: slov.bistrica

OdgovorNapisal/-a Teloh » 06 jun 2006, 20:57

Zdravo!
Pa da še jaz nekaj povem o moji Zamiji...
Kupila sem jo pred kakima dvema mescema v Tuš-u. Nasplošno nimam dobrih izkušenj z rastlinami, kupljenimi v trgovinah, ampak tale se drži kar dobro. 8)
Sem jo pa presadila takoj, ko sem jo prinesla domov, ker je imela tako natrpane korenine, da sem se mučila z nožem pa s škarjami, da sem jo dobila iz tistega "jogurtovega lončka" :? . Sedaj je le v malenkost večjem lončku, toliko da ima malo več prostora.
Imam jo pa kar na okenski polici, kjer ima veliko svetlobe, ampak le malo direktnega sonca. Pri zalivanju sem tudi bolj škrta, tako da zaenkrat še ni problemov. Srčno upam, da bo pri tem tudi ostalo :roll:

lp vsem in veliko uspeha z rožcami
Kdor čaka, dočaka! LP
Teloh
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 mar 2006, 19:23

OdgovorNapisal/-a jantas » 29 jun 2006, 23:46

Odlicno da sam naletila na ovaj forum jer imam problem.

Ja imam Zamioculcas vec neke 3 godine i do sada je napredovao odlicno. Najduze grane sad vec imaju preko 1 m, a svake godine izrastu 3-4 nove. Presadivala sam ga vec 2 puta u vece posude i nije mu to smetalo. Sad je vec godinu dana u jednoj prilicno velikoj ali i dalje redovno baca nove grane, tako da mislim da mu presadjivanje ne smeta.

Ali prije neka 3 tjedna je odjednom jedna grana pocela zutiti. Sad je ona vec potuno zuta, a na grani do nje takodjer pocinju zutiti listovi i susiti se. Ne znam u cemu je stvar jer je od pocetka njegujem na isti nacin (zalijevanje 1 tjedno, stoji na istom mjestu gdje ima puno svjetla ali sunce nije direktno). Strah me da ne popadne jer je jako volim, ali jednostavno ne znam sto da napravim. Nije se nista promijenilo i naprosto ne razumijem sto joj se desava.
jantas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 29 jun 2006, 23:37

OdgovorNapisal/-a mkozuh » 25 dec 2006, 21:14

Halo dragi moji zamičarji,
ima kdo izkušnje z razmnoževanjem zamije? Eni pravijo en list v zemljo, drugi pa da mora bit cela vejica. Kaj pa delitv korenine?
LP Marjana
perica reže raci rep
mkozuh
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 25 dec 2006, 21:04
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Jerix » 26 dec 2006, 01:30

Zdravo! zamijo se lahoko zelo enostavno razmnožuje lahko z delitvijo, vejico, ali pa z delčkom vejice z enim od dveh nasprotujočih listkov.
Jerix
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 04 dec 2005, 16:17
Kraj: Vipava

Cvet zamije

OdgovorNapisal/-a muzejček » 29 jan 2007, 12:52

Cvet zamije, ki je najprej mlečno bele barve (glej fotografijo iz mojega prejšnjega sporočila) se spremeni v rjavega, steblo se ukrivi navzdol in nato rastlina odvrže semena, ki so lepo suha. Sama bom naredila preizkus, saj imam rastlino, ki ima kar tri cvetove od katerih je eden že zrel oz. so se razvila semena. Druga dva cvetova sta še pokončna in blede mlečne barve. Rastlina ne izgublja barve oz. moči za rast zaradi cvetenja. Vsak nov list, ki ga razvije je namreč večji od prejšnjih in lepe svetlo zelene barve, ki kasneje potemnijo. Me pa zelo zanima ali mi bo s semeni uspelo v novi posodi vzgojiti mlado rastlino in koliko časa bo potrebno, da bodo semena vsklila.
maksi
muzejček
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 jan 2007, 12:44

OdgovorNapisal/-a Nova » 29 jan 2007, 13:18

Kje je objavljeno tvoje prejšnje sporočilo?

Ali so semena oplojena?
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a muzejček » 29 jan 2007, 13:34

Moje prejpnje sporočilo s fotografijo je objavljeno na

http://www.rastline.com/viewtopic.php?p=22141#22141

o oplojenosti semen pa nimam pojma!
maksi
muzejček
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 jan 2007, 12:44

OdgovorNapisal/-a finch » 11 feb 2007, 11:24

Oj
Imam en minimalen problem z mojo zamijo. Imam jo cca leto in pol in moram reči da lepo raste. Zanima pa me, kaj se dogaja z njo. Namreč, listi na najdaljši veji (kak meter), so na konceh smolnati, kasneje porjavijo, na koncu pa se konica posuši. Ni ne vem kako krizno, saj se je zaenkrat to pojavilo le na treh, štirih listih.
Imam jo ob računalniku, kjer ima dovolj svetlobe, pozimi pa jo zalivam 1x na 14dni. Ponavadi dobi tudi malce tekočega gnojila.
s.
finch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 14 okt 2006, 11:20

OdgovorNapisal/-a Simona K. » 11 feb 2007, 15:00

Čao, :D

tudi jaz imam zamioculcas že dve leti, pa sem takoj naredila napako, ker pač nisem vedela. In sicer sem jo presadila v dosti večji lonček oz. keramično posodo. No, seveda do sedaj ni pognala novega lista, razen dveh, ki sta bila čisto majhna že ob nakupu, samo sta bila čisto svetlo zelena in pretegnjena, najbrž kombinacija posledic presaditve in preveč zalivanja, ki sem ju čez čas odrezala, ker sta se ulomila, tako velika sta bila. Sem ju imela potem dolgo časa v vazi, je bilo tudi lepo. sedaj pa je končno spet pognala nov list.
Zanima pa me, ali je res oz. če kdo dela tako, da listom odrežete vršičke, da potem bolj rastejo novi listi? Tako pri nas v službi dela ena gospa in listi ji rastejo kot nori, ker ji prej niso. Me pa zanima, če je to res ali ji listi rastejo zato, ker so se gomoljčki namnožili čez cel lonček. Moja zamia je res bolj majhna, upam, da bo še kaj zrasla. meni so noro všeč take veliiike, goste. Pri nas v službi imajo v eni pisarni takšno, eno pa videvam v eni izložbi, že vrsto let. So res krasne in sanjam, da bi imela vsaj pol takšno.
Bodeč pozdravček, Simona!
Simona K.
Expert
Expert
 
Prispevkov: 108
Pridružen: 28 maj 2006, 11:04

OdgovorNapisal/-a lunca » 27 mar 2007, 11:53

tudi jaz sem si danes kupila zamio oz. sem jo kupila mami za materinski dan (malo zamude :) ). In mi je cvetličarka rekla da jo moram zalivati 1krat na mesec. Upam da mi bo lepo uspevala.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 03 apr 2007, 09:12

jst bi mel eno vprašanje glede te rastline. in sicer: ali se jo lahko razmnožuje le s semeni, ali je možno tudi s potaknjenci (in če > kako?).
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a dinksi » 09 apr 2008, 23:23

Malo pozno...

Meni se je pred 3-mi leti odlomilo eno steblo in sem ga takoj vtaknil v zemljo v drugi lonec. Po dobrem letu je pognala novo steblo in letos še eno.
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Nova » 22 maj 2008, 09:51

Ali je Zamije priporočljivo gnojiti?
S kakšnim gnojilom?
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Bia » 28 avg 2008, 12:06

Pozdravljeni!

Tudi jaz imam problem z zamijo. Namreč že pol leta ne raste več navzgor, temveč se je povesila in raste horizontalno in v eno smer proti oknu. Je to takšna rastlina, ki mora biti bolj na svetlobi? Sedaj je kljub temu na svetlem, vendar ne na direktni svetlobi.

Hvala že vnaprej za odgovore!
Bia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 25 avg 2008, 11:19
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a ena rožica » 29 avg 2008, 20:32

Po mojih izkušnjah ima zamija raje temnejše kote kot okensko polico. Mogoče ti zato silijo listi k svetlobi. Prestavi jo.
ena rožica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 19 feb 2008, 10:08

OdgovorNapisal/-a stabka » 01 nov 2008, 21:06

Za rojstni dan sem dobila zamijo na kateri pa sedaj opažam temne lise na steblih.Se komu kaj sanja kaj bi to bilo? Je to kaka bolezen? nebi rada izgubila prečudovite rožice zato prosim pomagajte s kakim nasvetom.
Hvala!
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

onemogočeno gledanje slik

OdgovorNapisal/-a mfekunja » 29 dec 2008, 12:57

Pozdravljeni!
Mogoče kdo ve zakaj ne vidim pripetih slik oz. fotografij, kljub temu da sem prijavljena v forum?
mfekunja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 17 jan 2004, 15:56
Kraj: maribor

Prejšnja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Zamia furfuracea
    Napisal/-a mateja » 25 nov 2003, 17:41
    9 Odgovori
    6613 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a BoGo Poglej zadnji prispevek
    06 dec 2003, 01:33

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov