Še o benjaminu...

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Še o benjaminu...

OdgovorNapisal/-a bonny » 02 jan 2005, 01:43

Pozdravljeni!

Čeprav je bilo o benjaminu že veliko napisanega, me zanima še nekaj podrobnosti.
V zadnjem letu sta mi umrla dva benjamina in sedaj mi je bil podarjen nov, za katerega nočem, da propade. Na tem forumu sem prebrala vse, kar sem lahko našla o tem, vendar mi nekaj ni povsem jasno.
Najprej glede zalivanja. Večina piše, da ga je treba pozimi zalivati manj in tudi redkeje. Kako pogosto in približno koliko je to, izraženo v enotah? Koliko naj bi se ga zalivalo poleti?
Druga stvar, ki me zanima, pa je glede privajanja na poletno svetlobo. Nekje na internetu sem zasledila, da je benjamina potrebno privajati na poletno močno svetlobo oz. vročino. Kako je s tem?
Pa tudi: glede na to, da je to moja prva sobna rastlina, je morda to vprašanje nekoliko začetniško, in sicer kako opaziš, če rastlino napadejo uši ali kaj podobnega. Jo je potrebno sem pa tja "pregledovati"?

Lep pozdrav :)
_bonny_
bonny
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 dec 2004, 01:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ice_queen » 02 jan 2005, 23:01

hm, benjamina imej na bolj senčni svetlobi, primerna temperatura je kar sobna, priporočam ti da ga ne premikaš preveč, saj so benjamini večkrat občutljivi na spreminjanje okolja, če te pa slučajno še kej zanima al pa d sm ti pozabla napisat pa mi piš na privat
carpe diem
ice_queen
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 05 nov 2004, 15:18
Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a bonny » 09 jan 2005, 12:48

Kar se svetlobe tiče: hvala!

Kaj pa ostalo? Mi nihče ne more pomagati?
_bonny_
bonny
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 dec 2004, 01:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 10 jan 2005, 12:07

Imam dva Benjamina. Eden ima temno zelene liste, drugi pisane. Temno zelen je bolj prilagodljiv na sobne razmere in manj odmetava liste. Pisanega sem moral zaradi prevelike temperature in premajhne vlage v prostoru prestaviti drugam.
Zima je in zato rastline počivajo, zato ne gnojimo, ne zalivamo preveč, ampak samo toliko, da se zemlja ne izsuši. Priporočljiva je tudi zaščita zemlje proti izsušitvi na vrhu lončka z ustreznim naravnim ali umetnim materialom. Priporočljivo je prezimovanje v klimatiziranih pogojih, katerega pa v blokih večinoma ni. Tudi v našem bloku sem že opazil "oskubljene" Benjamine kar na hodnikih.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bonny » 12 jan 2005, 09:28

Moj je pisani.

In ta zaščita? Pomeni to, da ga pokriješ s kakšnim kosom blaga ali kako?
_bonny_
bonny
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 dec 2004, 01:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 12 jan 2005, 10:32

No pisani je še bolj občutljiv. Za prekrivanje zemlje v lončkih obstajajo razni materiali kot so npr. rjave kroglice, leseni ostružki ali nastrgano lubje itd., ki delujejo tudi dekorativno.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a majica » 16 jan 2005, 19:34

Sama imam tudi benjamina, ki mi zelo lepo uspeva ob balkonskih vratih na južni strani...
Za benjamina vsekakor velja, da se ga ne prestavlja, ko mu enkrat določiš mesto, tam naj ostane. Zelo je občutljiv, zato ga redno škropim, posebno pozimi, zalivam ga enako v vseh letnih časih, ga pa večkrat zavrtim okoli svoje osi, približno 1x na mesec, da listi v kotu pridejo do svetlobe...
Gnojim ga z gnojilnimi palčkami, zalivam s postano vodo sobne temperature...hvaležno mi vrača z bujno rastjo :D :wink:
Good luck...
majica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 10 sep 2004, 07:38

OdgovorNapisal/-a sasar » 16 jan 2005, 20:52

Benjamina sem dobila ko je bil še zelo majhen ca. 10 cm, pred nekaj meseci, sedaj je velik približno 30 cm in ga negujem podobno kot ostale zelene rastline. Predvsem ga pršim zalivam pa minimalno in mi rase zelo dobro, listki pa nič ne odpadajo.
LP
Hvala in LP
sasar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 22 sep 2004, 20:37
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a ljubitelj rastlin » 27 jan 2005, 09:41

Ojla,

no jaz bi pa rekel da se pazi predvsem prepiha nikakor ne odpiraj vrat ali okna to bi blo najbolj škodljivo ali je prav bonny?

Pozimi ga res zalivaj manj in tudi gnoji ga manj imej ga na svetlobi vendar tako da nima direktne svetlobe sonca potem pazi kje ga imaš ker je občutljiv na toplota na primer preblizu radiatorja.

Dobro pa bi bilo tudi da ga na vsake 3 dni malce poškropiš z navadno vodo po listih.

No želim ti da bi ti benjamin končno uspeval!

Vso srečo!!!!!!!!!!!!1 :P

Lep pozdrav!
ljubitelj rastlin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 62
Pridružen: 21 jan 2005, 13:50
Kraj: Medvode in Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kitty » 01 feb 2005, 15:33

Jaz imam pa še eno vprašanje. Sestra pravi, da se njen benjamin strašno smoli. Sicer ni nič narobe z njim, je lep in tako dalje, ampak okoli njega je vse prozorno lepljivo. Zakaj in ali je treba kaj narediti?

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov