schefflera - bolni listi

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

schefflera - bolni listi

OdgovorNapisal/-a kluni » 07 feb 2009, 18:46

Mi lahko kdo svetuje, kaj naj naredim s svojo šeflero? Vedno znova in znova poganja takšnele liste.
Slika
kluni
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 26 mar 2006, 10:17
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a smrekca » 08 feb 2009, 09:07

Mogoče jo imaš na pretoplem? Včeraj je bil v oddaji Na vrtu prispevek o šefleri- o prezimovanju. Naredili so 'preizkus': eno šeflero so prezimovali na sobni temp., drugo pa na cca. 10stopinj in v skoraj čisto temni kleti.
Veliko bolje je prezimila tista v kleti. šeflera, ki je bila na sobni temp. je imela nekaj rumenih listov in so odpadali.


tukaj je link do oddaje- prispevek je nekje na 11. minuti...
http://www.rtvslo.si/play/na-vrtu-oddaj ... .27888332/

LP!
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a kluni » 08 feb 2009, 09:16

Hvala za povezavo. Vedno rad slišim kaj novega o šeflerah. Vendar pa se mi zdi, da težava ni povezana s prezimovanjem. SIcer je res na toplem, vendar je tudi zračna vlaga visoka. Poleg tega pa se je težava pojavila tudi že kdaj prej, poleti.
kluni
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 26 mar 2006, 10:17
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a fresia » 08 feb 2009, 13:19

Mogoče kakšne pršice. Ali pa direktna svetloba? Kje je poleti? Lega- zdaj in v poletnem času? Zalivanje? Gnojenje?
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a kluni » 09 feb 2009, 21:34

Vse to je lahko potencialni vzrok. Kot sem rekel, je rastlina vso leto na istem mestu, t.j. na vzhodni strani, s povsem stekleno steno, kjer sprejema sončno svetlobo še lep del popoldneva.
Tudi zalivanje in gnojenje ni problem. Saj nisem nek začetnik, ki bi rastlino utapljal.
Bi lahko bil problem rešen z uporabo deževnice?
Pršice bi težko okrivil. Res težko.
Pač me zanima, ali je že kdo imel podobno težavo in kako jo je rešil. Se pa lahko takšne liste vidi na (pre)mnogih šeflerah, ki jih prodajajo v trgovinah.
kluni
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 26 mar 2006, 10:17
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a kluni » 11 mar 2009, 21:26

Naj povem, da se je situacija popravila. Šlo je nekako za kombinacijo preredkega zalivanj in pomanjkanja mikroelementov. Pogostejše zalivanje (2 x tedensko) in dodajanje mikroelementov ob izdatnejšem gnojenju je prineslo rezultate. Zdaj vse rastline ženejo zdrave liste in (zaenkrat) ni znakov težav.
kluni
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 26 mar 2006, 10:17
Kraj: Maribor


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov