Schefflera izgublja liste

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Schefflera izgublja liste

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 27 dec 2003, 23:34

Na pomoč:!:
Imam kar nekaj let staro pisanolistno Schefflero, ki je pred kratkim začela množično izgubljati liste. :( To se je zgodilo kmalu po selitvi v novo stanovanje. Prej je rastlina stala zelo blizu okna in radiatorja, večkrat je po njej celo sijalo sonce. Novo stanovanje je temnejše, brez sonca, stoji pa prav tako pri oknu in radiatorju. Preden listi odpadejo, porumenijo. Lističi odpadajo posamič ali pa kar s pecljem vred in to tako starejši na dnu rastline, kot tudi mlajši iz vrha. Pri nekaterih lističih so vidne rjave vdrte lise. Zalivam enako kot sem prej, ko je bila še lepa, zelo gosta in bujno rastoča. Tudi pognojila sem jo prejšnji teden, pa nič ne kaže na bolje. Je bila mogoče pogubna selitev, čeprav takrat temperatura ni bila nižja od 12 stopinj C?
(Podobno izgublja liste tudi moj pisanolistni fikus, vendar se pri njem cel rob lista obarva rjavo, preden list odpade. )
Prosim pomagajte mi, preden jo izgubim!
Zelo bom hvaležna za vsak nasvet.
Lep pozdrav in pohvala za vašo spletno stran!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 dec 2003, 00:54

Hojla. Kolikor vem si si že sama odgovorila na vprašanje. Res da ni bilo mrzlo, vendar so bile rastline navajene še toplejšega zraka od radiatorja... Mogoče ji ne paše suh zrak iz radiatorja, zato bi ti priporočal, da si priskrbiš vlažilec prostora (ali pa na radiator daj posodico, katera naj bo vedno polna z vodo) in pa rastline vmes mogoče malo poprši.

Več ti bodo povedali večji strokovnjaki od mene.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 28 dec 2003, 11:05

Tudi jaz nisem poseben ekspert za schefflere, vendar pa zagotovo lahko trdim, da je pri tej rastlini bistvena svetloba in temperatura med zimskim počitkom. Potrebuje zelo svetlo prezimovališče. Temperatura mora biti vsaj 12 oC, sicer se rastline podhladijo in odmetavajo liste ter ne višja od 16-18 oC. Ali je pri vas tako?
Če vzdržujemo te temperture uspeva dobro. Ne gnojite jo med zimskim počitkom. Drugače pa je tako, da poleti letuje na balkonu in po koncu maja celo na prostem, pozimi pa moramo zagotoviti zgoraj omenjeno prezimovališče.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a maurina » 05 jan 2004, 18:17

Zivjo!
Moj pisanolistni fikus pa ima prav taksne znake kot zgoraj fotografirani. Je namescen v zelo svetlem, toplem prostoru, brez prepihov. Stanje se ne spreminja, ce ga prsim vsak dan ali pa ne. V bistvu se susijo listi po vsej rastlini in postajajo smolnati. Sprva sem mislila, da je gor kaka zivalca, pa se zgleda ta smola izloci iz listov, ko se susijo.
Temperaturnih sokov ni dozivljal.
Lp
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a maurina » 05 jan 2004, 18:26

Zivjo!
Moj pisanolistni fikus pa ima prav taksne znake kot zgoraj fotografirani. Je namescen v zelo svetlem, toplem prostoru, brez prepihov. Stanje se ne spreminja, ce ga prsim vsak dan ali pa ne. V bistvu se susijo listi po vsej rastlini in postajajo smolnati. Sprva sem mislila, da je gor kaka zivalca, pa se zgleda ta smola izloci iz listov, ko se susijo.
Temperaturnih sokov ni dozivljal.
Lp
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a BoGo » 06 jan 2004, 00:52

S katero vodo pa pršite rastline? Z deževnico ali postano vodo, ali pa vodo iz pipe?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a maurina » 07 jan 2004, 11:39

jaz pršim s postano vodo. Vendar se vsem fikusom benjaminom susijo listi. Upam, da jih bo nekaj ostalo gor do poletja, ko jih bom dala ven. Vcasih imam dvom, da jih premalo zalivam, ceprav se jih bojim kaj vec zalivat, da ne bi zaceli gniti.
Lp, Jasna
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 09 jan 2004, 00:09

Ojla,

BarbaraL, mislim da se je tvoja "šiflerija" prehladila-mojo sem prehladila letos pomladi (me je maja presenetila hladna noč), ko sem jo dala na balkon, pa se je celo poletje "postavljala na noge". Sedaj ji zagotovi pogoje, ki jih je imela v prejšnjem stanovanju, pa se bo privadila in se umirila.

Maurina, po mojem bi bilo treba ficuse le malo bolj zaliti, saj če ti pri suhi zemlji odpadajo listi, potem je lahko vzrok le v tem. Zalij jih toliko, da bo zemlja enakomerno mokra (ne premočena), ko pa se prst malo izsuši (je na otip rahlo vlažna) pa ponovno malo zalij.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 12 jan 2004, 22:46

Pozdravček!

Lepa hvala vsem za odgovore! :D Ubogala sem nasvete Bogota in Leopolda in sem Schefflero najprej kar pošteno napršila z vodo in na radiator dala vlažilec zraka. Tudi termometer sem prinesla v sobo in sedaj pridno gledam, da temperatura ne seže kaj dosti preko 18 stopinj (kar je včasih kar mučno, ker sem bolj zmrzljive sorte). Po ukrepanju sem nalašč malo počakala z odgovorom, da vidim, kaj se bo zgodilo z mojo ubogo bolno rastlino. Stanje je pa v teh dneh tako: Schefflera si je očitno res malo opomogla. Listi zgledajo že bolj sveži in ne odpadajo tako masovno kot prej. Vseeno pa bo s terapijo potrebno še nadaljevati. Kar se pa tiče mojega pisanolistnega fikusa, pa ni tako zelo optimistično. V nekaj dneh je skoraj do vrha ogolel. :( Nisem videla druge rešitve, kot da ga odrežem (imam še en fikus, ki sem ga že pogosto rezala in je vedno hvaležno pognal mlade lepe liste in se je na tak način razkošatil). V teh nekaj dneh steblo še vedno izgleda sveže, pa tudi podtaknjenec vrha se lepo drži, tako da upam na najboljše. Sem mogoče ravnala napak oz. ob nepravem času? :?
Tudi Klavdiji hvala za nasvet. Tudi jaz sem takoj pomislila na prehlad. Upam, da bo ob negi moja rastlina zopet normalno zaživela. Počakati znam. Ne bi se pa sprijaznila s tem, da sem po malomarnosti uničila svojo najljubšo lončnico. Ravno jaz sem jo namreč rešila pred pogubo, ko sem jo kot 10 cm štrcelj z enim listom pobrala iz kompostnega kupa. (Mislim, da me je ravno zaradi hvaležnosti vsa ta leta razveseljevala z bujno rastjo.) :P
Imam edino še eno pripombo: gotova sem, da svojega fikusa nisem premalo zalivala in enako je verjetno pri maurini. Vsak dan namreč s prstom potipam, kako vlažen je substrat in takoj, ko je malo suh, zalijem. Zalivam pa z vodo iz pipe, ki jo puščam v kanglici (na sobni T).

:D V novem letu želim vsem obilo uspehov pri vzgajanju svojih rastlinic !
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 13 jan 2004, 08:56

Pisanolistni fikusi so načeloma še bolj občutljivi kot zelenolistni in slabo prenašajo spremembe (posledica je hiranje in odpadanje listov). Zelenolistne je lažje privaditi. Zelenolistnega sem privadil na razmere v bloku, pisanolistnega pa nikakor ne morem. Ga imam v službi.
Jaz zelenolistnega zalivam enkrat na teden (nedelja zjutraj) s postano prekuhano vodo, s tem da imam na vrhu lonca zaščitno plast granulata (rjave kroglice).
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 13 jan 2004, 23:15

Barbara, super. Ni lepšega, ko da ti kdo napiše, da si je rastlina opomogla. Mogoče ni problem v tem, da ga premalo zalivaš. Kaj pa če slučajno preveč. Vem, da pri nekaterih mojih sobnih rastlinah če potipam substrat na vrhu je že čisto suh, vendar pa če rahlo globje pa je še precej vlažen. Bodi pozorna tudi na to.

Pa obilo zelenega ti še želim (razen če je pisanolistno) ;)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 13 jan 2004, 23:49

Joj, sicer nisem ekspert in včasih res močno dvomim, če svojim rastlinam nudim najboljše. Ampak v to pa sem prepričana, da jih ne zalivam preveč. Ponavadi potipam substrat tudi globlje, ker kar ne morem verjeti, da se substrat tako hitro posuši (verjetno zaradi previsoke temperature v sobi). Ali pa imam morda preveč žejne rastline ? :wink: :lol:
Sicer pa je res, da se morajo moje lončnice kar precej prilagajat meni. Če je njim ravno prav toplo, bom jaz sigurno zmrznila. Torej imajo dve možnosti: ali bodo uspevale, ali pa jih bom zamenjala z manj zahtevnimi rastlinami. :twisted:
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a BoGo » 14 jan 2004, 08:14

Hojla Barbara. Ja, res je najboljše da jih navadiš na sebe oz. na svoj način zalivanja.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a sasar » 22 sep 2004, 20:43

Pozdravljeni!

Tudi pri moji šefleri so začeli odpadati listi. Ker jo imam šele 1. mesec in je nisem presadila, ker so mi svetovali, da jo lahko presadim samo pomladi, me zanima ali naj bo to moja naslednja poteza, ali je moja šeflera kako drugače bolna?
Zalivam jo po potrebi (če je substrat suh), škropim pa je trenutno ne - je to lahko napaka?
postavljena je na zelo svetlem mestu, kjer ni sonca.

Hvala za odgovor!
Hvala in LP
sasar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 22 sep 2004, 20:37
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 22 sep 2004, 22:57

Lep pozdrav po dolgem času! 8)

Moram povedati, da si je moja šeflera od prvotnih problemov popolnoma opomogla, spet se košati in raste. :D In to kljub temu, da ne raste v zanjo idealnih pogojih (je na precej temačnem mestu), pa tudi jaz jo pogostokrat prav zanemarim (neredno zalivanje, ne pršim več). Zato sem prišla do sklepa, da je za odpadanje listov bil kriv samo šok zaradi selitve, lahko pa tudi, da se je prehladila med prevozom.

Zato ti, sasar lahko svetujem le tole: daj času svoj čas. Verjetno si bo tvoja šeflera po nekem času opomogla sama od sebe. Odsvetujem ti, da jo sedaj presajaš. To bo namreč poleg selitve (sklepam glede na trditev, da jo imaš šele 1 mesec) še dodaten šok zanjo. Ne bi pa bilo slabo, da jo enkrat tedensko zaliješ še s kakim tekočim gnojilom za zelene rastline, da bo imela zadosti hranil. Pa ne prehitro obupati - pri meni je trajalo več mesecev, da je rastlina prišla popolnoma k sebi. Ampak zdaj je pa spet lepa.

Pa veliko sreče!
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

Re: Schefflera izgublja liste

OdgovorNapisal/-a qwerty » 03 dec 2005, 11:57

BarbaraL je napisal/-a:Podobno izgublja liste tudi moj pisanolistni fikus, vendar se pri njem cel rob lista obarva rjavo, preden list odpade. )


Fikus (tineke) sem kupila na začetku tega leta v enem večjih trgovskih centrov in tudi meni se je zgodilo podobno: 4, 5. in 6. list od spodaj navzgor so na konici pričeli rjaveti, nato pa se je razširilo na cel list. Opazovala sem ga in čakala, nato pa me je en dan dobesedno razjezilo in sem te tri liste enostavno odtrgala (ja, nisem ravno ekspert za rastlinice, jih imam pa kljub temu rada) - sploh, ker so kazili izgled rastline, ki je sicer lepo rastla naprej in delala nove liste.

In kaj je sedaj: rastlina normalno dela naprej, novih listov ima še kar precej (pet, šesti pa je na poti), tako da je moj pisanolisti fikus rešen. :)

Glede na to, da nisem ničesar spremenila (fikus krasi mojo pisarno, klimatizirano poleti, pozimi pa ogrevano - za človeške pojme kar preveč, nekaj časa ga imam na mizi, nato na okenski polici nad radiatorjem, zalivam ga s postano vodo, 1x - 2x mesečno gnojim s plantelo za zelene r.), sklepam, da je rjavel zaradi ali transporta do trgovskega centra ali od tam do svojega novega doma.

Pa tvoj fikus?

LP Barbara B.

ps: ekspert pa res nisem...
qwerty
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 30 nov 2005, 17:14
Kraj: Domžale


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov