Rjavijo ji listi...

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Rjavijo ji listi...

OdgovorNapisal/-a zasha » 02 jul 2007, 15:47

Živijo,

upam, da mi boste lahko pomagali. Dva meseca nazaj sem kupila lepo rožico. Dracena marginata. Visoka čez meter, lepa in košata. Kupila sem jo, ker baje ne rabi veliko svetlobe ter zelo malo zalivanja. Kmalu so ji listne konice začele rjaveti, listi pa so začeli dobivati rumene lise. Zalila je nisem, ker je cvetličarka rekla, da so jo ravno oni. Sem jo pa začela občasno škropiti po listih...Vendar ni nič bolje. Pomagajte prosim, ker je rožica enostavno prelepa, da bi umrla :(
Hvala vsem za nasvete
zasha
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 feb 2007, 20:29
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a Pepe » 02 jul 2007, 16:05

Če sem prav prebral, je dva meseca nisi zalila :roll: . Saj ni kaktus.
Poleg tega vse dracene potrebujejo veliko svetlobe, pisanolistne pa še več. Možno je tudi, da si kupila že bolano, vendar bolezenski znaki še niso bili vidni. Če ti propade, se ne sekiraj in kupi novo. Imela boš eno izkušnjo več. Lastne izkušnje pa so vredne veliko več, kot cel internet "nasvetov".
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a lunca » 02 jul 2007, 16:39

mi jo zalivamo 1krat na teden.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a zasha » 02 jul 2007, 16:45

Ne ne. Zalila sem jo, vendar sem zelo pazila, da ni bilo preveč, saj mi je gospa v cvetličarni večkrat zabičala, da se jo zaliva zelo redko. Tako, da sedaj ne vem...Taki so postali listi v zgornjih dveh "krošnjah", spodaj zgledajo normalni in ne kažejo teh znakov. Nekje sem prebrala, če ni pravilno prezimljena, začnejo listi rjaveti :?: Ji lahko kako pomagam?
zasha
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 feb 2007, 20:29
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 02 jul 2007, 18:25

"nasveti" tistih "cvetličarjev" (sploh v kakšnih večjih vrtnih centrih) so popolnoma neumni. ne jih poslušat. draceno zalivaj takrat, ko se zemlja posuši do vsaj kakšnih 3cm pod površjem, vendar pazi da ti voda ne zastaja v podstavku. postavi jo na zmerno svetlobo (svetel prostor brez neposredne sončne svetlobe). v temnejših prostorih bo rastlina rasla občutno počasneje.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 02 jul 2007, 22:57

nekje sem prebral, da rumeni listi pomenijo preveč vode in je rastlino treba pustiti, da se posuši, rjavi pa da je preveč soli v zemlji in jo je treba krepko zaliti. Najbrž da se ta sol spere :roll:
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a zasha » 03 jul 2007, 09:09

Hvala za vaše nasvete. Zalivala jo bom po občutku, mislim da bo bolje. Še enkrat hvala.
zasha
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 feb 2007, 20:29
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a niti » 07 avg 2008, 08:04

Pozdravljeni!

Kar se tiče rastlinic sem kar precejšek nevedec, zato res prosim za pomoč. Pri moji draceni marginati sta dva lista postala rumena. Rastlinice še nimam prav dolgo - kakšen mesec. Prej je bila čisto lepa.
Brala sem vaše forume in ugotovila, da je razlog za to najbrž da sem jo preveč zalila. Zalivam jo 1x tedensko, ter vsak dan škropim po listih.
Ugotovila sem tudi, da rastlinici resno primanjkuje prostora. Korenine spodaj silijo ven, zgoraj pa je tudi že ena. Prebrala sem da naj bi se presadila v 2 lončka večjo številko. Ali jo lahko sedaj presajam? Je ugoden čas za to? Pa kakšna prst naj bo?

Upam na pomoč in najlepša hvala!
niti
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 avg 2008, 07:16

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 07 avg 2008, 21:04

Jaz imam 2 draceni marginati že en lep čas, najmanj 4 leta, če ne še več. Zalivam ju bolj poredko, izsušim pa ju tudi ne. Je pa res, da ju nimam na pretirani svelobi in sedaj v tej vročini sta obe na nizkih temperaturah, ker imam vsak dan vključeno klimo. Sem pa bila že v močnih skrbeh, ker sta mi pri obeh začeli rumeneti spodnji listi in odpadati. Sploh ena je bila močno ocufana. No, prijateljica mi je takrat razložila, da je to naraven pojav, saj marginata z odpadanjem listov tvori steblo. In res je tako. Takrat sta se kasneje obe močno razrastli, sedaj je eni spet odpadlo nekaj spodnjih listov verjetno bodo kmalu tudi drugi, ampak sedaj vem, da to ni nič skrbi vzbujajočega.

LP
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov