Nova Dracena Marginata

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Nova Dracena Marginata

OdgovorNapisal/-a Jagoda » 05 jan 2005, 21:53

Pozdravljeni,

Ker velikokrat nimam sreče (in spretnosti) z rastlinami, bom tokrat kar na samem začetku prosila za pomoč. :)
Ravnokar sem si domov prinesla Draceno Marginalis, visoka je cca. 80 cm, v lončku premera 16 cm (tudi visok je približno toliko).
Zdaj pa kar k mojim (pre)mnogim vprašanjem:
1) Draceno imam v malo prevelikem okrasnem lončku, po vrhu (in po praznem prostoru) sem nameravala položiti obarvan islandski lišaj (island moos). Ima kdo kaj izkušenj s tem? Se vam zdi pametno? Na zamiji imam nekaj podobnega, ampak neobarvanega, in se je dobro obneslo.
2) Kar precej listov ima suhe vršičke. Nekje sem prebrala, da je suhe vršičke dobro odrezati. Naj jih odrežem ali raje pustim tako kot je?
3) V prostoru je precej toplo (cca. 23 stopinj) in dokaj suh zrak, svetloba ni ravno obilna. Kaj priporočate glede zalivanja in pršenja?
4) Jo je v zimskem času potrebno gnojiti?
5) Zdi se mi, da je v lončku precej utesnjena. Kdaj bi jo bilo pametno presaditi in kakšno zemljo mi priporočate?

Mislim, da je jasno, da sem - kar se rastlin tiče - pravi teleban. :(
Za kakršno koli pomoč in odgovor vam bom zelo hvaležna in upam, da mi bo tokrat uspelo vzgojiti lepo in zdravo rastlinico. Do zdaj mi je to uspelo le z (izjemno nezahtevno) zamijo in nekaj kaktusi :?

Hvala in lep dan. :)
Mateja
Jagoda
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 jan 2005, 21:37

OdgovorNapisal/-a Jagoda » 10 jan 2005, 14:55

Mi res nihče ne more nič pomagat? :(
Mateja
Jagoda
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 jan 2005, 21:37

OdgovorNapisal/-a sasar » 16 jan 2005, 20:44

Pozdravljena!
Upam da ti bodo moji odgovori kaj pomagali. Meni Dracene zelo lepo uspevajo.

1. na to vprašanje ne poznam odgovora, ker se z lišaji ne ukvarjam.

2. na suhe konice bi morala biti pozorna že v trgovini, ker so zelo neestetski, vendar je odločitev tvoja. Jaz ti ne priporočam striženja konic, ker je večja verjetnost bo rastlina šla papa. Če je le nekaj listov suhih na konicah jih kar pusti, da se posušijo do konca in jih potem odstrani, če pa je to na večini listov, se pa moraš odločiti sama, ker lahko rastlina že pomladi začne delati ogromno listkov in tako bodo grdi hitro lahko bili odstranjeni s strani tebe, če pa bo rastlina nekaj časa počivala (do naslendje pomladi - tako se je meni že zgodilo), potem bodo postriženi listki zelo grdo zgledali in še do propada zaradi vdora nevemkaterih bakteri v rastlino.

3. svetloba baje za to rastlino ni problem, ker ta s temnejšimi listi lahko raste tudi v temnejših prostorih, vendar ti pa priporočam vsakodnevno rosenje (če je res tako suho) oz. po potrebi, če je v prostoru vlažno, boš sama videla.

4. sedaj v zimskem času je ni potrebno skoraj nič gnojiti, jaz moje enkrat mesečno s tekočim gnojilom minimalno, tako tudi zalivam minimalno, ker je velika verjetnost da začno gniti korenine - priporočam več pršenja. Pomladi pa kar začnem gnojiti kot druge zelene rastline.

5. Ugotovi ali bi rastlina zdržala 2 meseca in jo pomladi presadi, če imaš občutek da rastline ne bo zdržala, da je zeloooo na pretesnem potem jo lahko presadiš, vendar ti jaz tega ne priporočam. Poskusi počakati.
Zemljo imam mesano šota + zemlja z vrta vendar ne vem če je to optimalno.

Upam da sem ti kaj pomagala in da ti bo ta rastlina, ki ni zahtevna rastla dolgo. Predvsem jo prši.
LP Saša
Hvala in LP
sasar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 22 sep 2004, 20:37
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a Jagoda » 16 jan 2005, 21:24

Saša,
Najlepša hvala za odgovore, so mi v veliko pomoč :)

V trgovini sem izbrala najlepšo (oz. meni najlepšo) rastlinico, izgleda zelo zdrava, razen teh nekaj suhih konic. Kar se estetike tiče niti niso tako moteče (jih ni tako veliko, ker ima že tudi precej mlajših listkov), strah me je bilo le, da so morda lahko znak kakšne bolezni.

Kar se presajanja tiče, mislim, da bo zdržala še ta dva meseca. Tudi ob podrobnejšem pregledu zemlje se mi zdi, da ni tako slaba, kot se mi je zdela na prvi pogled.

Mi lahko prosim še zaupaš, kako jo zalivaš spomladi in poleti? Kako pogosto in koliko? Mora biti zemlja ves čas vlažna, ali se lahko vmes malo izsuši? S tem zalivanjem sem vedno v dilemi :?

Še enkrat hvala za vse nasvete, jih bom upoštevala :)

Lep pozdrav,
Mateja
Jagoda
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 jan 2005, 21:37

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 17 jan 2005, 08:58

Rjave konice lahko porežemo, vendar je bolje preventiva kot kurativa. To pomeni, da izmerite relativno vlago v prostoru, saj se sušijo predvsem zaradi presuhega zraka. Rjave konice sicer lahko odrežemo s škarjami, vendar ne v živo. Ostati mora vsaj par milimetrov še rjavega. V nasprotnem primeru rjavi naprej.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sasar » 17 jan 2005, 19:44

Jaz moje Dracene zalivam od spomladi do jeseni nekako tako: enkrat do dvakrat na teden zelo malo - ravno toliko da se zemlja na vrhu zmoči, jih pa pršim vsak drugi dan; za to vrsto rastline je značilno, da se jih zaliva minimalmo in da je bolje da so bolj v suhi zemlji kot v vlažni.
To boš sama počasi ugotovila, kaj tvoji najbolj paše, glede na okoliš kjer je postavljena; svetujem ti da začneš zelo malo zalivati potem pa če ugotoviš da potrebuje več vode, jo zaliješ (pri meni za večino rastlin velja bolje manj kot preveč).

- zemlja se torej lahko tudi izsuši vendar ne pozabi na rastlino predolgo (razen če jo v tem času rosiš).

Gnojim pa čez rastno sezono vsak drugi teden s tekočim gnojilom za zelene rastline.

To bi bilo to in veliko veselja z rastlino in ne obupati.

LP Saša
Hvala in LP
sasar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 22 sep 2004, 20:37
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a Jagoda » 22 jan 2005, 12:29

Hvala obema za nasvete :)
Zaenkrat se moja dracena še kar dobro drži, upam, da bo tako tudi ostalo. Pršim jo vsak drugi dan, zalivam pa jo bolj skopo.
Suhe so na srečo še zmeraj samo konice. :)

Veliko "cvetličnega" veselja vsem!
:)
Mateja
Jagoda
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 jan 2005, 21:37

OdgovorNapisal/-a jasmina21 » 18 jun 2010, 18:04

živjo zanima me zakaj moji dracaena marginata rumenijo listi.imam jo se kar v temenm prostoru sploh pa če je oblačno ven...na koliko časa naj jo zalivam?
jasmina21
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 02 jan 2010, 11:15
Kraj: idrija

OdgovorNapisal/-a FURBI » 18 jun 2010, 21:59

vsekakor iz izkušenj vem, da rabijo dosti svetlobe, sploh če hočeš da bujno rastejo in ne samo životarijo. To je prvi pogoj. Med enim in drugim zalivanjem pa naj se kar fajn posuši zemlja, raje manj kot preveč. Zapomni si, več lončnic odmre zaradi preveč zalivanja kot vseh bolezni skupaj.
tudi robida je lahko lepa ;-)
Uporabniški avatar
FURBI
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 31 jan 2008, 16:12
Kraj: sežana

OdgovorNapisal/-a jasmina21 » 19 jun 2010, 18:22

ja brala sem da lahko zivi tudi v temenem prostoru,in ne rabi dosti svetlobe.
ja zalivam jo na 14dni.bom vidla kaj bo ker ce ne jo bom pa na svetlejsi prostor premaknila.
jasmina21
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 02 jan 2010, 11:15
Kraj: idrija


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron