Kaj je to?

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a bojann » 06 mar 2007, 20:29

Higrometer
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a Pepe » 06 mar 2007, 20:29

bojann je napisal/-a:Sedaj me pa zanima če imata ta dva potaknjenca korenin zadosti, da jih presadim v zemljo, ker meni ze tko zgledata. Zanima pa me tudi kaksna mora ta zemlja bit
(a bo una v katero sem dal rastlino zadosti dobra) koliko morajo biti loncki veliki in koliko je treba ta dva potaknjenca zalivat.

Korenin je praviloma dovolj takoj, ko začnejo rasti. Posadi jo v navadno zemljo za lončnice v čim manjši lonček in presadi v večjega šele, ko ga korenine prerastejo.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Pepe » 06 mar 2007, 20:34

Si pa zastavil, auuuuu.
Kdaj boš pa investiral v kakšno imenitnejšo rastlinico :lol: :lol: :lol: ?
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a bojann » 07 mar 2007, 12:49

Aha.
Koliko pa je velik ta "cim manjsi loncek"? A je to eden od tistih, ki jih pride po vec skupaj?
Pa mora bit glinen ali plasticen?
Kaj pa tisto oglje? A je kdo pogledal ce je to to ?

Pa se neki me zanima, a obstaja kaksna naprava oz. indikator, ki bi mi povedala ce je rastlina zalita zadosti ali premalo? Pa je stvar natancna?


Si pa zastavil, auuuuu.
Kdaj boš pa investiral v kakšno imenitnejšo rastlinico :lol: :lol: :lol: ?


V bistvu res razmisljam o tem sam bi se rad najprej kaj naucil.

Lep pozdrav !
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a Pepe » 07 mar 2007, 13:08

Lonček naj bo velik toliko, da boš lahko vanj stlačil korenine.
Vseeno je, kakšen je, samo upoštevaj, da boš pri glinastem zalival pogosteje.
Na indikator vlažnosti pozabi. To je tako, kot da bi v kuhinji potreboval indikator slanosti za juho. Občutek in izkušnje je vse, kar potrebuješ.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a bojann » 07 mar 2007, 13:45

No bom kupu ene par plasticnih pol, zaenkrat bo ze ok.
Ja za indikator se mi je zdelo, da bo kaj takega sam sem vseeno poskusil :D .

Pepe hvala za nasvete!

Lep pozdrav !

p.s.
kako pol z unim ogljem?
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a muha » 07 mar 2007, 14:25

Bojan, oglje je menda dobro zato, da stebelce ne prične gniti. Jaz ga nisem še nikoli uporabljala. No ja, včasih mi kako stebelce tudi zgnije, a ne prepogosto. Mislim, da je tvoja rastlinica ena trpežnejših in bo zadovoljna z dobro zemljo + svetlobo (poleti morda ne direktno močno sonce, a probaj, saj imaš dovolj poganjkov)+ zalivanje.
Indikator: se strinjam s Pepetom, če pa le ne boš siguren, vzemi eno leseno palčko (fine so tiste od sladoleda) , vtakni v zemljo ob robu lončka in vsake toliko časa poglej, ali je še kaj vlažna. Bolj pomembna je drenaža. Na dno lončka daš približno 1 cm drobnih kamenčkov ali razbite lončenine, da voda ne bo zastajala. V začetku, ko je korenin malo, se to rado zgodi.
Lončki: uporabljam kar tiste, v katerih spomladi kupim majhne rožice na tržnici. Pa tudi lončki od jogurta in skute so v redu, če jih na dnu naluknjaš. Po želji daš vse skupaj še v okrasne lončke ali korita.
Glede na temeljitost, s kakršno pristopaš k gojenju rastlin, bo hitro prišel čas, ko si boš lahko omislil tudi mnogo zahtevnejše eksotične rastline.
Pa veliko užitkov.
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a bojann » 08 mar 2007, 12:23

Tudi meni se zdi, da je ena bolj trpeznejsih, ker drugace bi ze...
Ne vem koliko je sedaj na direktni svetlobi, jo pa obracam, da ne bi bila na svetlobi samo ena stran. Palcko od sladoleda bom pa ziher nabavil.

No potaknjenca, ki sta pognala korenine sem presadil v zemljo.
Uporabil sem dva skutina loncka (tista od Spara), zemljo sem vzel
isto kot pri maticni rastlini naredil na dnu dve majhni luknjici, ker se mi je
zdelo boljs kot eno veliko in seveda nasul v vsakega 1cm drobnih kamenckov :D (se dobro, da sem jih prej opral, ker sem najdu enega malega dezevnika not in je letel direkt tja kjer sem ga nasel).
Za podstavek pa sem uporabil kar pokrovcek.
Drugace sem na spodnjo stran lonckov nalimal pluto (od zamaska), da se ne bi stikala s podstavkom, ker drugace se mi zdi, da nima smisla.

Mislil sem, da bi tiste potaknjence ki bi uspeli (ce bi) kasneje skupaj z maticno rastlino presadil v glinene loncke ki bi usebovali na vrhu plast sote, nato plast zemlje (tiste pomesane s krtino kot je bilo opisano na prejsnji strani) in na dnu plast ekspandirane gline ali kamenckov (to sem pobral iz tiste knjige).

Glede na temeljitost, s kakršno pristopaš k gojenju rastlin, bo hitro prišel čas, ko si boš lahko omislil tudi mnogo zahtevnejše eksotične rastline.


:) Hvala za uspodbudo,sam se mi zdi, "da bo se vode preteklo" :D

Lep pozdrav !

p.s.
A drugace po fotkah stvar zgleda v redu?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a muha » 08 mar 2007, 13:59

Vse si naredil tako, kot je treba :) :). Čestitam :) :) . Kar zaupaj si, si na pravi poti.
Glede šote pa samo v čisto neobvezno informacijo. Ni znanstveno podprto, je le moja pogruntavščina. Ko sadim balkonske rastline, dam spodaj najprej drenažno plast, nato 1 cm palmine šote (tiste, ki jo prodajajo pakirano v obliki opek - je menda čisto nevtralna), nato zemlja, na vrh pa znova pol do enega centimetra palmine šote. Spodaj jo dam zato, ker lepo zadržuje vlago in koreninice v njen dobro uspevajo, zgoraj pa zato, da se zemlja od zalivanja in dežja ne zaskorji. Pri notranjih tega ne delam, pa bi najbrž tudi lahko.
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a bojann » 08 mar 2007, 23:05

No za soto sicer ne vem pise pa v tisti knjigi, da jo je fajn met. Tam je sicer v malo drugacnem vrstem redu (drenazna plast spodaj nato prst in nato sota) je pa to knjiga o sobnih rastlinah tako, da po moje je v redu tudi za sobne.
Je pa drugace zacel poganjat ze tretji potaknjenec eno mini korenino druga dva pa tudi kazeta ene znake :D . No bomo videli.

Lep pozdrav!
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a bojann » 22 maj 2007, 21:12

Evo mene nazaj s par slikami in vprašanji :D

Matična rastlina si je opomogla pa tudi vseh 5 potaknjencev se je odlocilo, da bo zivelo. Zdaj me pa zanima kako je kaj s presajevanjem.

A so ti potaknjenci ze zadosti veliki da grejo v vecji loncek ?
Presaditi sem mislil tudi maticno rastlino, sicer v isto velik ampak glinen
loncek v katerem bi dodal tudi drenazno plast, pa soto. Ne vem pa ce je to
v redu, al jo raje pustim kar v tem loncku.
A pri presajevanju presadim tele potaknjence skupaj s tole zemljo v kateri so sedaj ali brez?

p.s.
Rastlina si je opomogla, zgleda cisto drugace kot na zacetku ampak jaz
se zmerom ne vem kaj sploh je. A kdo mogoce ve, al pa ma ksno knjigo doma v katero lahko pogleda. Res bi me osrecilo ce bi izvedel.

Aja pa se neki. A kdo slucajno ve kje bi se dalo v Ljubljani al pa okolici
(pa ne preko interneta) kupit:
kokosovo šoto,
kokosova vlakna,
glineni kamen,
zemljo s pH 4,5-5,8
in
obcutlijivi biofitum?


Lep pozdrav!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a bojann » 22 maj 2007, 21:14

Pa se potaknjenci
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a fruto » 22 maj 2007, 21:46

doma imam podobno rastlino in ko sem jo dobil so mi rekli da je ena od poprovk. kaksne barve so pri tvoji listi na spodnji strani?
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a bojann » 22 maj 2007, 23:29

Tudi meni se je rastlina zdela podobna poprovki, vsaj po slikah iz knjige in neta. So pa bli listi mal drgacni od zgoraj.
Drgac so listi spodaj (pa tudi stebla pri potaknjencih) cist vijolicni.
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a fruto » 23 maj 2007, 14:22

potem imava enako rastlino

ce zelis lahko potaknjence presadis, saj rastlina kar hitro raste. pri meni je cez poletje zunaj samo ce jo bos nesel vn jo imej nekaj casa v senci da se privadi. vrjetno korenine se niso zelo razrascene, pa tudi zemlja se ni stara tako da lahko presadis skupaj s to zemljo.
potaknjence lahko malo povrsickas, da se ti bodo bol razvejali, recimo ko zrastejo 3 pari listov odscipnes vrsicek, pa bo za listi pognala nova steblca. ce zelis se vec teh rastlin lahko vrsicke potem potaknjes.

ce je kokosova sota enako kot palmina sota potam vprasaj v merkurju ali pa v kaliji. ponavadi jo prodajajo stisnjeno in suho, potem pa jo doma namocis.
nevem kaj je glineni kamen, ampak ce mislis glinopor ga ravno tako dobis v merkurju, kaliji... lahko pa razbijes kaksen star glinen loncek in koscke das na dnu lonckov za drenazo

lp
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a bojann » 23 maj 2007, 21:34

potaknjence lahko malo povrsickas


To se mi zdi dobra ideja sam nisem bil ziher, ker so vseeno to se potaknjenci.

nevem kaj je glineni kamen, ampak ce mislis glinopor


To sem mislu ja, sam se mi je zdelo ne vem zakaj, da ga v merkurju nimajo. Bom sel se enkrat pogledat.

fruto hvala za odgovore, te pridem se ene par stvari o tisti fitoniji vprasat :D
Drgac jih mam zdej mal vec.

LP
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
bojann
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 17 feb 2007, 12:53

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 04 jul 2007, 13:07

še vedno iščeš ime svoje rastline? morda ti lahko pomagam: KLIK!

rastlina je v "žahti" s koprivami.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Vrabček25 » 08 avg 2007, 19:43

Pozdravljeni!

Tudi jaz sem nova na tem forumu, zato vas prosim za pomoč pri mojih rastlincah. Žal nisem nič kaj uspešna pri njihvem vzdrževanju :( , še manj pa, da bi vedela, kako se imenujejo. Zato bi vas lepo prosila, če kdo ve, kako se imenujejo moje rožice, da napiše. Res hvala!

Žal nisem znala prilepiti sličice, zato sem jih dala sem:
http://shrani.si/?mojerozice15n97.jpg
http://shrani.si/?mojerozice15n98.jpg
Tu je bila nekoč Družinska sreča (vsaj mislim tako), ko pa sem ji pustila zmeraj 1cm vode, kot sem nekje prebrala, je bil rezultat žal takšen...

http://shrani.si/?mojerozice15n99.jpg

http://shrani.si/?mojerozice15n9a.jpg

http://shrani.si/?mojerozice15n9b.jpg

http://shrani.si/?mojerozice15n9c.jpg


[/img]
Vrabček25
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 avg 2007, 19:25

OdgovorNapisal/-a lunca » 08 avg 2007, 19:50

družinska sreča ne sme stati v vodi. bolje je da se zemlja posuši in da skupaj pade. ko jo zaliješ se pobere....če seveda ni prepozno. absolutno pa ne mara vlažne zemlje ker potem zgnije.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Vrabček25 » 08 avg 2007, 19:55

Uf, potem sem pa res zamočila. Ojej. Sedaj lahko samo še upam, da si bo revica opomogla, samo je bolj malo možnosti kaj :(
Vrabček25
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 avg 2007, 19:25

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov