UŠI na zdravilnih in začimbnih rastlinah

Vprašanja v zvezi z zdravilnimi rastlinami namenjene prehrani.
Česen, čebula, pehtran, čemaž, bazilika, rdeča pesa, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

UŠI na zdravilnih in začimbnih rastlinah

OdgovorNapisal/-a maktito » 03 maj 2005, 23:45

Na mojih zdravilnih in začimbnih raslinah se skoraj vsako leto naselijo uši. Do sedaj sem jih (precej neuspešno) odstranjevala z obrezovanjem mladih poganjkov rastline. Zanima me kako se jih lahko učinkovito, zdravo in naravno znebim?

Hvala za odgovor!
maktito
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 maj 2005, 23:30
Kraj: litija

Re: UŠI na zdravilnih in začimbnih rastlinah

OdgovorNapisal/-a Kitty » 04 maj 2005, 08:48

maktito je napisal/-a:Na mojih zdravilnih in začimbnih raslinah se skoraj vsako leto naselijo uši.

Hvala za odgovor!


Se naselijo same ali jih naselijo mravlje? Na mojih so jih naseljevale mravlje, zato sem se lotila najprej teh. Opazuj, ali po ušeh lezejo mravlje in jih molzejo. Mislim, da so mravljam bolj všeč sokovi uši, ki čučajo zdravilne rastline.

Sicer pa - naraven pripravek proti ušem je tista zadeva iz kopriv, ne? Koprive na soncu namakaš 24 (ali 48?) ur in poškropiš. Smrdi pa menda ko strela.

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a maktito » 04 maj 2005, 11:44

Hvala za odgovor!
V bližini rastlin še nisem opazila mravelj. Le male zelene uši pod listi in njihov podmladek (jajčka).

Za tisto zadevo iz kopriv sem že slišala (menda se lahko uporablja tudi kot gnojilo). Vendar mi vsak pove čisto drugačen recept za pripravo in uporabo, tako da sem že čisto zmedena!
Koliko kopriv na koliko vode? Mora biti voda vrela ali hladna, mogoče deževnica? Koliko časa naj pripravek stoji 12-72 ur?

Ima mogoče kdo tak recept, ki preiskušeno deluje?
maktito
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 maj 2005, 23:30
Kraj: litija

OdgovorNapisal/-a Akasha » 04 maj 2005, 19:51

Se mi zdi,da lahko daš tudi kar Biokill,ker ni karence,a vseeno preberi navodila preden pošpricaš za vsak primer.
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 04 maj 2005, 20:48

Uši priletijo na rastline! oz. na trajnih rastlinah prezimijo v obliki jajčec.
Mravlje jih kasneje prenašajo po rastlini in oblikujejo nove kolonije, kjer se hranijo na izločkih uši.
probaj z rednim pršenjem vode.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 05 maj 2005, 00:41

Ojla maktito,

poglej si tukaj:http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=619&highlight=koprive

Drugace pa je o tej temi samo na tem forumu ze ogromno napisanega :roll: , ce v okvircek napises "kopriva" in pritisnes isci, ti butne ven ogromno linkov.

Drugace je pa zadeva precej enostavna: v posodo natlaci do polovice zelene dele koprive (poleti pazi da nima semen-si jo lahko se zasejes), nato jih prelij z vodo do roba. Vse skupaj pokri in postavi na sonce. Po 24 urah vzames ven toliko skropiva kot ga potrebujes, ostali masi pa dolijes vodo. Vsak dan veckrat premesaj in ko se koprivini deli skoraj cisto razkrojijo (predvsem ti nos pove kdaj je ta brozga postala gnojilo-manj smrdi) daj 1 del gnojila v 10l kanglo za zalivanje, pa imas odlicno gnojilo za vse roze, zelenjavo in travo. Razmerje med vodo in gnojilom lahko glede na potrebe spreminjas (Daturo sem zalivala z dvojno kolicino gnojila na enako kolicino vode, pa se ji je lani zmesalo).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a maktito » 05 maj 2005, 14:12

Klavdija, hvala za odgovor!
Bom poskusila!
maktito
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 maj 2005, 23:30
Kraj: litija


Vrni se na Zdravilne rastline za prehrano

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov