Rožmarin

Začimbne rastline, ki jih uporabljamo pri kuhanju.
poper, curry, timijan, peteršilj, lovor, majaron, bazilika, rožmarin, čemaž, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

Rožmarin

OdgovorNapisal/-a romanah » 01 feb 2007, 12:28

Lansko leto sem kupila trajnico Rožmarina.
Vmesecu novembru sem jo postavila v notranji neogrevan prostor.
Zadnje case pa opazujem, da je postal rjav in izsušen!

Prosim vas za nasvet, ker bi ga rada obdržala !?

lp
Romana
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a mihab » 01 feb 2007, 12:45

probaj ga zaliti, obrisati liste, navlažiti liste
daj ga na svetlo, če je slučajno v temi
jaz ga imam že celo zimo zunaj pa še "deluje"

se pa dogaja, da ko postane rjav, umre
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a romanah » 01 feb 2007, 12:50

Zalit je dovolj, sonce posveti vsak dan (popoldan), temperatura v prostoru je 15 sc.

Mislim, da mu ni več pomoči.

Bom pa ga danes poskušala presaditi in pogledala malce v notranjost , če so prisotni kakšni zajedalci.

LP
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a fuerteventura » 01 feb 2007, 14:00

Jaz ga imam kar posajenega na vrtu,kar nekaj let sem ga spravljal noter,pa mi nikoli ni ostal živ čez zimo. Ponavadi je začel poganjati bledozelene poganjke,skratka zdivjal je,potem pa se je posušil,prav tako kot sivka.

Na vrtu ga imam že nekaj let in kar dobro raste,lani spomladi sem zraven posadil še enega novega in zaenkrat tudi temu nič ne manjka :wink:

Če ga boš imela notri ga pa poskusi rositi po listih,zalivati pa ga po mojih izkušnjah ni dobro preveč,ker podivja :wink:

Veliko sreče pri oživljanju! :wink:
Lp,Fuerteventura
fuerteventura
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 29 jan 2007, 11:13

OdgovorNapisal/-a Pepe » 01 feb 2007, 15:11

Samo popoldansko sonce ni dovolj in 15 stopinj je tudi preveč. Če imaš možnost ga posadi zunaj, v Ljubljani prav lepo uspeva, edino težak sneg ga zna polomit.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a romanah » 01 feb 2007, 16:23

A misliš da je zanj že prepozno???
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a muha » 01 feb 2007, 16:31

Fuerteventura in Pepe - koliko stopinj minusa pa so vajini rožmarini že preživeli? Kako jih zaščitita? Tudi jaz bi ga rada prezimila zunaj, a mi je do sedaj vsako ostrejšo zimo "umrčkal". Letos pod smrečjem se zaenkrat še drži, a ne vem, če se bo do konca.
Romanah: meni jih je čez zimo notri tudi že nekaj šlo. Pa so bili na vse sorte temperaturah, od 0 do + 15. Čim se je enkrat samkrat presušil, je bilo z njim konec. Letos enega rešujem, na južnem soncu, + 18 stopinj, upam, da sem ga še pravi čas zalila. Je bil prej na manjši, bom videla, kaj bo sedaj.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a fuerteventura » 01 feb 2007, 20:17

Moj rožmarin je preživel že tudi do -15 stopinj,čeprav se ne spomnim najbolje,kakšne so bile najnižje zimske temperature v zadnjih štirih ali petih letih na Štajerskem koncu Slovenije.

Res pa je,da imam posajenega na zaveterni legi blizu hiše,tako da ne vem,kako bi preživel,če bi ga ravno zakopal sredi njive... :wink:

Jaz ga tudi nič ne zaščitim,u bistvu celo zimo trgamo njegove iglice in ga uporabljemo kot dišavnico :wink:

Romana,poskusi ga posaditi kam v zavetje in v dobro odcedna tla,tudi moj je posajen v bolj peščenih tleh,mogoče ga pa vseeno rešiš.

Ne obupaj! :wink:
Lp,Fuerteventura
fuerteventura
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 29 jan 2007, 11:13

OdgovorNapisal/-a romanah » 01 feb 2007, 20:59

Takoj zdajle ga grem presaditi v večji lonček in postavila ga bom na direktno sonce,
Upam da ni prepozno!!!

lp
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a fuerteventura » 01 feb 2007, 21:23

Veliko sreče!

Jaz sem lani maja posadil še enega novega na vrt in je zdaj še kar lepo zelen,tudi ta ni nič pomrznil,letos pa prave zime tako še ni bilo (vsaj pri nas ne),tako da bomo videli spomladi. Mislim,da mu ne bo nič hudega :)
Lp,Fuerteventura
fuerteventura
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 29 jan 2007, 11:13

OdgovorNapisal/-a Flower Killer » 01 feb 2007, 23:15

ful nisem rad pesimisticen, vendar za rozmarin slabo kazo.
Ne poznam nikogar ki bi prezimil rozmarin notri.
Jih pa poznam kr veliko, ki rozmarin puscajo kr zunaj.
Prijatelj ga ima ob hisi... tako da hisa oddaja malo toplote...
zemlja ne zmrzne, tako da ni problema. Vztraja ze 8 let, rozmarin namrec :)
Lp
Flower Killer
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 feb 2004, 14:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pepe » 02 feb 2007, 08:24

Pri nas so bile najnižje temperature do -18 stopinj. Rožmarina nisem nikoli zaščitil, je pa res, da stoji v nekoliko zaščiteni legi. V zadnjih petnajstih letih so mi šli trije, vse je polomil težak sneg ko so zrasli v večji grm, noben pa mi ni pozebel.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 feb 2007, 10:10

Jaz svoje 3 rožmarine že 7 let uspešno gojim v glinenih loncih.Pozimi ostanejo zunaj pod balkonom na južni strani hiše, da na njih ne pada slana, če pa pritisne močan mraz (več kot -15 stopinj), jih pospravim na svetlo stopnišče, kjer temperatura ne pade izpod dveh stopinj.Takrat zalivam zelo redko, včasih kar en mesec ne pomislim na njih :D .Takoj, ko se vreme popravi pa spet letijo ven.

Najbolj pomembno pri rožmarinu se mi zdi presajanje na tri leta (v eno številko večji lonec), ne marajo prebogato založene (pognojene) zemlje, še bolj pomembna pa je 10 centimeterska plast drenaže na dnu lonca.Včasih rastlinica izgleda, kot da se je posušila (iglice porjavijo), pa razlog tiči v gnitju korenin :shock: , ker rožmarin ne mara zastajanja vode.

S sajenjem na vrt pa še nimam izkušenj, bom pa letos definitivno probala, kako je s tem.Imam pa še eno lepo izkušnjo z mojimi rastlinicami: vsako leto mi obilno cvetijo (čez celo leto) in semenijo, tako da imam vedno dovolj svojih sejančkov, ki jih redno nosim na morje, kjer sem iz njih zasadila kar že lepo malo živo mejo.

Aja, pa še ena pomembna stvar: po zimi jih vedno obrežem za (ne na) 1/3, tako potem poženejo močnejši poganjki, starejši del rastline pa močneje oleseni in lažje prenaša mraz.In moji grmi nikoli niso odznotraj goli :D

Upam,da sem vam s svojimi izkušnjami kaj pomagala.Se opravičujem za dolg post :oops:

LP
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 02 feb 2007, 10:13

Pri rožmarinu je pomembno tudi, kako ga obrežeš, ker je občutljiv na premočno obrezovanje. Če mu pustiš samo debele veje sigurno ne bo preživel, imeti mora dovolj zelenja. Zato ga jaz obrezujem vedno spomladi, ko začne poganjati, med letom pa ga vršičkam, da se bolj razveja.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 feb 2007, 10:19

Ja,Pepe,imaš prav.Treba jih je le obrezovati od samega začetka,da se na to navadijo :D ,vršičkanje pa tudi pomaga...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a muha » 02 feb 2007, 11:10

Bom videla, kako bosta moja dva lanska potaknjenca prezimila zunaj. Sta oba v odcedni zemlji, eden od njiju tudi v zavetju. Če ne bo uspelo, ali lahko katerega od vaju prosim spomladi za potaknjenec? Morda so vajini bolje aklimatizirani?

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Pepe » 02 feb 2007, 11:16

Jaz sem trenutno brez, ker mi ga je polomil novemberski sneg prejšnjo zimo in spomladi nisem posadil novega. Kupim pa vedno sadiko za jurja, ki jih spomladi prodajajo povsod in ni nevemkako aklimatizirana.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

Rožmarin

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 03 feb 2007, 15:04

LP
Jaz rožmarin vsako leto pred zimo obložim s smrekovimi vejami in zavijem z zastirko. Pa mi je še vsako leto prezimil. Na Pohorju na nadmosrki višini 900 metrov imam v skalnjaku posajen rožmarin in natakšen način prezimi. Verjetno bo tudi tebi, brez problemov, Verjetno letos še prej ko ni tako močne zime, če ne pa poizkusi naslednjo leto.
Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a muha » 03 feb 2007, 18:31

Borut, hvala. Si mi dal korajžo! Če prezimi na 900 m, bo na 450 tudi.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 09 feb 2007, 22:22

Hvala vsem, veliko ste mi pomagali,tudi sam ga preveč crkljam.Jutri ga bom presadil, začel navajati na njegovo temperaturo.
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

Naslednja

Vrni se na Začimbne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov